• 12.08.2006
  • 1568 defa okundu

HÜSEYİN CELİL Sivil toplum kuruluşlarının değerli başkanları ve saygıdeğer basın mensupları. 1990 lı yıllardan bu yana Doğu Türkistan’da siyasi faaliyet yaptığı gerekçesi ile Çin hükümeti yetkilileri tarafından defalarca tutuklanarak hapse atılmış ve çeşitli işkencelere maruz bırakılmıştır.
Daha 1997 yılında Çin işkencesi sonucu öldüğü sanılarak yol kenarına atılan Hüseyin Can Celil ,yoldan geçmek te olan bir kişi tarafından bulunarak canlı olduğu anlaşılmış ve tedavisi yapıldıktan sonra Orta Asya Cumhuriyetlerinden Kırgızistan’a gitmiştir.Burda olduğu anlaşılan Hüseyin Celil Çin yetkililerinin isteği doğrultusunda 1998 yılında Bişkek’te tutuklanarak hapse atılmış,9 ay süren tutukluluk süresi sonunda suçsuz olduğu mahkeme kararı ile serbest kalarak tekrar özlemini çektiği hürriyetine kavuşmuştur. 
Bir müddet daha Kırgızistan’da yaşayan soydaşımız 1999 yılında Türkiye’ye gelmiş ve B.M. Mülteciler Komiserliği ofisine sığınmacı olarak başvuruda bulunmuştur.Durumu incelendikten sonra B.M. tarafından mülteciliği kabul olunan ve uluslar arası koruma statüsü kazanan Hüseyin Can Celil 2002 yılında Kanada hükümeti yetkilileri tarafından durumu uygun görülerek Kanada’ya götürülmüş,Kanada’da kaldığı süre içerisinde bir Türk camisinde imamlık görevi yapan Hüseyin Celil 2005 yılının 7.ayında resmen Kanada vatandaşlığına alınmıştır.Yıllardan beri akrabalarından ve dostlarından uzakta yaşama mücadelesi veren Hüseyin Celil 2005 yılının 11.ayında Özbekistan’a gitmiştir. 
Kanada vatandaşı ve Uluslar arası koruma statüsünde olan Hüseyin Celil Özbek polisleri tarafından 26.03.2006 tarihinde tutuklanmıştır.Neden tutuklandığı hakkında kendisine dahi bilgi verilmemiştir.Ailesinin görüşme taleplerinin dahi yalanlar uydurarak engellenmiştir. Hüseyin Celil teşkilatımız başta olmak üzere tüm dünyadaki Doğu Türkistan teşkilatları ve Kanada hükümeti yoğun bir çaba sarf ederek Hüseyin Celkil’in serbest bırakılmasını talep etmiştir,fakat hiçbir olumlu cevap alamamışlardır.Kanada hükümetinin Özbekiztan’da Elçiliği bulunmamasına rağmen konunun ciddiyetine binaen Moskova’da bulunan Elçiliği aracılığı ile gereken resmi iletişimi sağlamış fakat Özbek hükümeti tutuklu olan Kanada vatandaşının sorgusunun sürdüğü ve kıs zamanda serbest bırakılacağını beyanla oyalama yoluna gitmiştir.
Bu süre içerisinde Uluslar arası tüm kurum ve kuruluşlar gerek Kanada hükümeti ve gerekse bizim teşkilatlarımız tarafından defalarca uyarılarak konu üzerine ciddi bir biçimde gidilmesini istenmiştir.Bu yoğun çabalar hiçbir olumlu cevap vermeyen Özbek hükümet yetkilileri Çin ile olan çirkin pazarlığı neticesinde mazlum ve mağdur öz soydaşı ve dindaşını 26.06.2006 tarihinde Çin’e teslim ederek böylece ölüm fermanının da altına kanlı imzasını atmıştır.Bu ayıplarını aynı gün Kanada hükümetine bir teleksle bildirerek olayın artık kendilerinden çıkıp Çin hükümeti yetkilileri ile takip edilmesi gerektiğini bildirmiştir.İnsanlık dışı bu uygulama karşısında şaşkınlık içerisinde kalan Kanada Dış İşleri yetkilileri uzun zamandan beri haber alamayan eş ve çocukları ile Doğu Türkistan teşkilatlarına bildirerek konunun takipçisi olacaklarını ve uluslar arası kamuoyunun yardıma davet edeceklerini beyan etmiştir.Kızıl Çin hükümeti Hüseyin Can Celil ‘i hiçbir savunma hakkı vermeden idamla yargılamaktadır.
Bütün endişemiz insan haklarının ön plana çıktığı günümüzde yine haksız yere bir soydaşımızın daha idama mahkum edilerek infaz edilmesidir. Bu gün Dünya Uygur Kurultayına üye tüm kuruluşlarımız ile aynı anda Çin hükümetinin yapmış olduğu yargısız infaz girişiminin huzurlarınızda şiddetle ve nefretle kınıyor,tüm insanlığı bu insanlık dışı uygulamaya karşı görevlerini yapmaya davet ve Doğu Türkistan halkının bu haklı feryadını tüm dünyaya duyurmaya davet ediyorum. 

 Hayrullah EFENDİGİL 
 Doğu Türkistan Kültür Dayanışma 
Derneği Ankara Şube Başkanı

  • Kaynak: gökbayrak.com
  • Etiketler: Doğu Türkistan,Hüseyin Can Celil ,Kaanada.Kırgızistan,Bişkek,B:M,Türkiye,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için