• 9.12.2020
  • 9418 defa okundu

İYİ Parti, Çin’in Uygur Türklerine baskı yaptığı iddiasını TBMM gündemine getirdi. İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu ve Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, TBMM Başkanlığı’na Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanıtlaması istemiyle ayrı ayrı soru önergeleri verdi.

Dervişoğlu soru önergesinde, bir akademik çalışmada Türkiye ve Çin arasında gittikçe güçlenen otoriteryen işbirliği mekanizmasının varlığına işaret edildiğini belirterek, “Özellikle son yıllarda hükümet tarafından lanse edilen büyük projelerin çoğunda Çin firmalarının aktif dahli ve bahse konu ilişkilerde Çin tarafının süregelen avantajlı konumu Türkiye’nin otoriter Çin rejimi ile olan ilişkilerinin yeniden değerlendirilmesini gerektirmektedir” dedi.

Oral da soru önergesinde, Doğu Türkistan’da insan hakları ihlalleri olduğunu belirterek, “Kurulan sözde yeniden eğitim kamplarında Nazi uygulamalarını aratacak muameleler yapılmaktadır” ifadelerini kullandı.

‘Milli politika’

Soruları yanıtlayan Çavuşoğlu, Türkiye’nin diğer ülkelerle ekonomik ve ticari ilişkilerinin yürütülmesinde Dünya Ticaret Örgütü kuralları ve serbest piyasa ekonomisi ilkelerine riayet edildiğini belirtti. Çavuşoğlu, “Yabancı ülkelerdeki soydaş ve akrabalarımızın, ilgili yabancı ülkelerle işbirliği halinde, dil, din ve kültürlerini muhafaza ederek, barış ve huzur içinde yaşamlarını sürdürmelerinin temini, Hükümetimizin güçlü şekilde ve hassasiyetle uyguladığı milli bir politikadır. Sincar Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Türkleri ile ilgili politikamız da bu çerçevede yürütülmekte olup, soydaşlarımızın durumları Çin makamlarıyla her seviyede ele alınmakta, ayrıca konu BM başta olmak üzere uluslararası ve bölgesel platformlarda gündeme getirilmekte ve yakından takip edilmektedir” dedi.

  • Kaynak: http://ardahanhaberi.com/uygur-turklerinin-durumu-meclis-gundemine-tasindi/58096/?fbclid
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,İYİ Parti,tbmm,Müsavat Dervişoğlu,İbrahim Halil Oral,Mevlüt Çavuşoğlu,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için