• 14.12.2020
  • 7144 defa okundu

Uygur kültürünün ruhu sayılan şiir, Sincan’da yok olmanın eşiğinde.

 Çin’in Doğu Türkistan’daki baskısı, Uygur şiirini yok olmanın eşiğine getirdi. Şairler geleneği yaşatmak için mücadele ediyor.

Şairler ve araştırmacılar, Pekin’in şairleri tutuklayıp susturmasıyla Uygur şiirinin yok olma eşiğinde olduğu konusunda uyarıda bulunuyorlar.

Uygur şiiri, kafiyeli beyitlerle yazılmış uzun bir felsefi inceleme olan on birinci yüzyıl Kraliyet Zaferi Bilgeliği gibi eserlere uzanan bin yıllık bir geleneğin varisi olarak görülüyor.

Sonraki yüzyıllarda, Pers aşk şiirinin ve mistik dizelerin yükselişini ve daha yakın zamanlarda Uygur modernizminin ortaya çıkışına tanık olundu.

BASKI GİDEREK ARTIYOR

Çin devleti, Uygur azınlığına karşı baskıcı bir kampanya yürüttüğü için 2017’den beri bu kültür de benzeri görülmemiş bir baskı altına girdi.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki bir milyondan fazla Uygurlunun ve diğer Müslüman azınlıkların tutuklama kamplarında ve diğer gözaltı merkezlerinde gözaltına aldığına inanılıyor.

Uygur dilinin kullanımı okullarda kısıtlandı ve günlük İslam pratiğinin suç sayıldığına dair iddialar var.

Sincan’dan kaçanların bazıları, yazarların, akademisyenlerin, öğretmenlerin ve 30’dan fazla şairin toplu gözaltına alındığını bildirdi.

Bu arada diasporadaki yazarlar kültürlerini yaşatmak için çabalıyor.

Perhat Tursun gibi yazarlar Sincan’daki kamplarda kayboldu. Diğer yazarlar, kültürlerini sürgünde korumak için yurtdışına kaçtı.

Önde gelen sürgün şairleri arasında şu anda Kanada’da yaşayan Ekhmetjan Osman ve Türkiye’de yaşayan Abide Abbas Nesrin yer alıyor.
 

  • Kaynak: https://gazete.red/uygur-siiri-bitiyor/
  • Etiketler: Uygur,Çin,Doğu Türkistan, Pekin’,Perhat Tursun,Kanada, Ekhmetjan Osman

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için