• 11.11.2023
  • 574924 defa okundu

Trabzon’da sokaklarda duvarlara ve bilbordların üzerine asılan etiketler dikkat çekti. “Doğu Türkistan’da Zulüm Var!” yazılı yapıştırmalar şehirde birçok bölgeye asıldı.

 

Etrafa yapıştırılan etiketlerle, 20 milyon Müslüman Uygur’un Çin’e bağlı özerk bir cumhuriyet olan Doğu Türkistan’da yaşadığı zorluklara dikkat çekilmek istendi. Çin’in baskısı ve zulmü altında yaşayan milyonlarca Müslüman Uygur Türk’ün sesini duyurmak için Trabzon’da farkındalık çalışması yapıldı.

Benzer bir çalışma daha önce Filistin için de yapılmıştı. “Gazze’de Katliam Var!” ve “Katil İsrail!” yazılı yapıştırmalar şehrin birçok noktasında duraklara ve duvarlara yapıştırılmış, Filistin’de yaşanan saldırılara dikkat çekilmek istenmişti. İnsanların duyarlılığını sağlamak ve dikkat çekmek amacıyla yapılan çalışmalara bir yenisi daha eklendi.

Trabzon’da vatandaşlar Doğu Türkistanlılar için de harekete geçti. Doğu Türkistan ve Türk bayrağı ile birlikte hazırlanan yapıştırmalar duvarlara ve panolara yapıştırıldı. Yapıştırılan etiketlerin üzerinde “Doğu Türkistan’da neler oluyor? Asimilasyon, baskı ve zulüm, etnik temizlik politikası ve Çin işgali altında zor şartlar yaşanıyor.” şeklinde bilgilendirmeler yer aldı.

  • Kaynak: https://www.gunebakis.com.tr/haber/17614685/trabzondan-dogu-turkistana-destek
  • Etiketler: Doğu Türkistan.Çin,Uygur,Trabzon,katil israil,Filistin

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için