• 14.10.2020
  • 10293 defa okundu

Hale hazırda dünyada en büyük insan hakkı ihlallerine imza atan Rusya ve Çin Birleşmiş Milletler'de İnsan Hakları Konseyi'ne seçildi.

Kremlin'i ilhak eden ve Suriye, Libya ve Karabağ'da devam eden savaşın aktif tarafı olarak yüzlerce insan hakkı ihlaline imza atan Rusya ile Doğu Türkistan'da soykırım uygulayan Çin'in komisyon üyeliğine seçilmesi tarihi skandal olarak nitelendirildi.
Rusya ve Çin yapılan seçimle önümüzdeki 3 yıl boyunca yer alacakları Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi üyesi oldu. 

Merkezi Cenevre'de bulunan İnsan Hakları Konseyi 15 ülkeden oluşuyor. BM Genel Kurulu'nda yapılan seçimlerde 47 ülke oy kullanırken Konsey'e üyelik için önerilen ancak seçilemeyen üçüncü ülkenin Suudi Arabistan olduğu belirtildi. Konsey'in seçilmiş üyeleri arasında Fransa, İngiltere, Pakistan, Özbekistan, Nepal, Senegal, Fildişi Sahili, Malawi, Gabon, Ukrayna, Meksika, Bolivya ve Küba bulunuyor.

Amerika kınadı

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo yapılan seçim ve sonuçları ile ilgili olarak, "ABD, otoriter rejimlerin BM İnsan Hakları Konseyi'ne seçilmesini kınıyor" açıklaması yaptı.

Oylama sonuçları insan hakları örgütlerinin de tepkisine neden oldu. 

 

 

  • Kaynak: https://www.referansmedya.com/tarihi-skandal-cin-ve-rusya-bm-insan-haklari-konseyi-uyesi-oldu-5322h.htm
  • Etiketler: Rusya,Çin,BM,Suriye, Libya, Karabağ,Doğu Türkistan,Fransa, İngiltere, Pakistan, Özbekistan, Nepal, Senegal, Fildişi Sahili, Malawi, Gabon, Ukrayna, Meksika, Bolivya ve Küba

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için