• 26.12.2020
  • 9285 defa okundu

Doğu Türkistan Milli Meclisi Başkanı Seyit Tümtürk, Uygurlar için PKK'dan farkı yok diyen Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek hakkında suç duyurusunda bulundu.

Seyit Tümtürk, Çağlayan Adliyesi'ne giderek Çin yanlısı tutum ve Uygurlar aleyhinde yaptığı konuşmalarla nedeniyle Doğu Perinçek aleyhinde dava açtı.

Tümtürk, Perinçek’in Doğu Türkistanlı Müslümanlara yönelik “terörist” nitelemesine tepki gösterdi ve “Biz Doğu Perinçek’i uyarıyoruz. Artık yalanlarından, iftiralarından vazgeçsin” dedi.

Perinçek'i eleştirdi, dava edildi

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek tarafından televizyon kanallarında hedef gösterilen Doğu Türkistan Milli Meclisi Başkanı Seyit Tümtürk geçtiğimiz gün hâkim karşısına çıktı. “Türkiye, Çin’den özür dilemelidir” diyen Perinçek’i eleştirdiği için dava edilen Seyit Tümtürk’e destek vermek için onlarca Doğu Türkistanlı adliye önünde toplandı. Tümtürk, geçtiğimiz günlerde Doğu Türkistanlı Müslümanlara yönelik terörist açıklamalarını yapan Perinçek hakkında da suç duyurusunda bulundu.

Uygur Türklerini Türkiye ile düşman yapmaya çalışıyor

Adliye çıkışında konuşan Seyit Tümtürk, “Bugün Doğu Türkistanlılara Çin adına iftira atan, Çin’den aldığı emirlerle bizi Türk milleti ile düşman yapmaya çalışan Doğu Perinçek hakkında suç duyurusunda bulundum. Perinçek’in yaptıkları suçtur. Kendisine olmayan bir rol biçen Çin ve Rusya’nın sözcüsü gibi davranan gayrı milli, gayrı ciddi hareketlerde bulunan Perinçek’in millette karşılığı da aldığı oy oranlarıyla ortadadır. “Türkiye Çin’den özür dilemelidir” dediği için kendisine söylediklerimden dolayı bana dava açmıştı. Bugün o dava da görüldü ve Şubat ayına ertelendi. Biz Doğu Perinçek’i bir kez uyarıyoruz. Artık yalanlarından, iftiralarından vazgeçsin. Perinçek, Doğu Türkistan’ı, bizleri hedef göstermesin” sözlerini kullandı.

 

 

  • Kaynak: https://www.referansmedya.com/perinceke-dogu-turkistanlilar-teroristtir-davasi-6549h.htm
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Vatan Partisi ,Doğu Perinçek,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için