• 22.10.2020
  • 14194 defa okundu

Kanada Parlamentosu Uluslararası İnsan Hakları ve Uluslararası Kalkınma Alt Komitesi, Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine yönelik baskı ve asimilasyon politikalarını soykırım olarak tanıdı.
Uygur Hareketi, Kanada’daki bu gelişmenin diğer ülkelere örnek olması çağrısında bulundu.

Doğu Türkistan’da Çin’in sistematik baskı politikaları her geçen gün dünya kamuoyunda daha çok ses getiriyor. Kanada Parlamentosu, 21 Ekim 2020 tarihinde Çin’in Doğu Türkistan’daki eylemlerinin ağır insan hakları ihlali olduğunu ifade ederek, bu faaliyetlerin “soykırım” tanımına uyduğunu vurgulayan bir bildiri yayımladı. Alt Komite, Doğu Türkistan’da Uygur ve diğer Türk kökenli halklara yönelik baskıların, BM Soykırım Sözleşmesinde tanımlanan soykırım fiilleriyle örtüştüğünü kaydetti.

UYGUR HAREKETİ: DİĞER ÜLKELERE ÖRNEK OLMASINI BEKLEMEKTEYİZ

Uygur Haraketi İcra Direktörü Rushan Abbas, Doğu Türkistan halkına yönelik bu soykırımın Kanada Meclisi’nde tanınmasının, zulmü yapanların hesap vermesi açısından kritik önem taşıdığını kaydetti.

Uygur Hareketi, Kanada’daki gelişme üzerine bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, İnsan Hakları Alt Komitesi’nin Çin’in eylemlerinin Birleşmiş Milletler Soykırım Sözleşmesi’nde tanımladığı şekilde soykırım kapsamında görülmesine ikna olduğu kaydedildi. Uygur soykırımını durdurmak ve bunun için uluslararası kamuoyunun harekete geçmesini amaç edinen Uygur Hareketi’nin İcra Direktörü Rushan Abbas, “İnsanlığa karşı işlenen en acı suçların acısını çeken Uygurlara yapılan bu zulmün soykırım olarak etiketlendiğini görmek önemli bir adım. Bu tanımlama, sorumlular açısından sonuçlar doğuracak şekilde uygulamaya konulmalıdır” diye konuştu.

İnsan Hakları Komitesi’nin bu soykırımın varlığının kabul etmesinden sonra netice alınması için gerekli adımlar atılmasının Kanada’nın önceliklerinden biri olması gerektiğini söyleyen Abbas, “Eğer uluslararası toplum, Çin rejimi tarafından Doğu Türkistan’da gerçekleşen baskıyı kınamanın ötesine geçip durdurmazsa bu ileri de diğer totaliter rejimlerde aynı yöntemi uygulayacaktır” değerlendirmesini yaptı.

Kanada hükümetinin İnsan Hakları Alt Komitesi’nde alınan tavsiye kararlarını bir an önce uygulamaya koymasını beklediklerini dile getiren Abbas, “Artık, uluslararası toplumun kitlesel zulmü önleme sorumluluğuna cesurca bağlı kalması şart olmuştur. Bunun diğer hükümetlere ve parlamentolara da örnek olmasını beklemekteyiz” diye konuştu.

  • Kaynak: https://qha.com.tr/haberler/politika/kanada-parlamentosu-cin-in-uygur-turklerine-baskilarini-soykirim-olarak-tanidi/264009/
  • Etiketler: Doğu Türkistan,'Çin, Uygur, Kanada Parlamentosu,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için