• 21.10.2020
  • 11970 defa okundu

Japonya’nın önde gelen gazetelerinden AsahiShimbon, Çin komünist partisinin Uygurların dini haklarına yönelik saldırısını konu alan ve gazete muhabirlerinin Kaşgar ve Urumçi’ye yaptığı ziyaretlere dayandırılan bir Rapor yayınladı.

Ekim ayı başlarında Kaşgar’ı ziyaret eden Muhabirler Kaşgar’daki Camilerin Çinli turistler için kafeteryana dönüştürüldüğünü vurguluyor.

JAPON GAZETECİLER URUMÇİ VE KAŞGARA GİTTİ

Kaşgar’da ziyaret ettiği bir Caminin Mayıs 2019’da hilal sembollerinin ve kubbelerinin kaldırılmasının ardından kafeye dönüştürüldüğünü belirten muhabirler kafenin tatil yapan Çinli turistlerle dolu olduğunu ve işletme sahibinin Guangdong eyaletinden gelen bir Çinli olduğunu, Camiyi Komünist pati yetkililerinden kiraladığını, ibadete kapatılmasından bu yana başka amaçlar için kullanıldığını kaydetti.

Japon muhabirler görüştüğü bazı yerel halkın Camilerin yıkılması ve bu tür mekanlara dönüştürmesinden son derece rahatsız olduğunu, şahısların “Artık dışarıda namaz kılmaya cesaret edemiyoruz, evlerimizde gizlice namaz kılmaya çalışıyoruz” ifadeleri ile zulmü anlatmaya çalıştığını söylüyor.

URUMÇİ VE KAŞGAR’DA DURUM FARKSIZ

Urumçi ile Kaşgar’ın aynı durumda olduğunu aktaran muhabirler, Her iki şehirdede birkaç Caminin Çinliler için kafelere ve diğer turistik mekanlara dönüştürüldüğünü, Çinli yetkililerin Kaşgar antik şehrinin dönüşümünü önemli bir turizm cazibe merkezi olarak belirlediğini, Kaşgar’ın geleneksel Uygur tarzı evleri ve diğer binalarını yıkıp son teknoloji ürünleri ile donatılan yeni turizimcazibe merkezi inşa etmeye çalıştığını ortaya çıkarırken yerlilere göre, şehrin kırsal kesiminde yer alan birçok küçük ve orta ölçekli Camilerin, son 2-3 yılda tamamen ortadan kaldırıldığını doğruladı.

Rapor ayrıca, Avustralya Araştırma Enstitüsü ASPI’nin Doğu Türkistan’ın güney ve kuzeyindeki camilerin yüzde 80’inin çeşitli bahanelerle yıkıldığını ortaya koyan araştırmalara da yer veriliyor.

Muhammed Ali ATAYURT

Kaynak: http://www.asahi.com/ajw/articles/photo/34418339

  • Kaynak: https://uctughaber.com/japonya-cin-uygur-camilerini-kapatip-turistlere-tesis-etti/
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Japonya,AsahiShimbon,Urumçi , Kaşgar,Avustralya Araştırma Enstitüsü ASPI

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için