• 11.07.2020
  • 3694 defa okundu

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, "Doğu Türkistan’da Uygur Türklerinin çilelerine her geçen gün yeni çileler ekleniyor. Ata yurdumuz Doğu Türkistan’da devam eden zulme; bütün dünya sussa da biz susmayacağız!" dedi.

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Çin Halk Cumhuriyeti yönetimi tarafından Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yönelik uygulanan sistematik baskı, zulüm ve asimilasyon politikalarından kaynaklanan sorunların araştırılması amacıyla meclise araştırma önergesi verdi.

NEDEN GÖZ YUMULUYOR?

Milletvekili Yaşar, "Doğu Türkistan’da 30 bine yakın caminin 15 bini tamamen yıkılmıştır. Ayakta kalan camilerin de hepsi ibadete kapatılmıştır. Uygur Türklerine ait evlerde seccade ve Kur’an-ı Kerim dahil hiçbir şey bırakmamış toplamıştır. Namaz ve oruç başta olmak üzere hiçbir ibadet yapılamaz hale gelmiştir. Yapılan uygulamalarla, aile mahremiyeti de ortadan kaldırmıştır.
Uygur Türklerinin evlerine yabancı Çinlileri akraba olarak yerleştirmeler devam etmektedir. Eskiden teşvik vardı. Şimdi yeni alınan kararla, Müslüman Uygur kızları, Çinlilerle zorla evlendirilmeye başlamıştır.
Durum maalesef çok vahimdir. Binlerce Çinlinin Doğu Türkistan bölgesine taşınması sağlanarak, demografik yapı bozulmaya çalışılmaktadır.  
İslam dünyası, bu züllüme neden göz yumaktadır? "dedi. 

N.Alper CABBAR

  • Kaynak: https://www.hedefhalk.com/haber/iyi-parti-samsun-milletvekili-bedri-yasar-butun-dunya-sussabiz-susmayacagiz-1631967
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,İYİ Parti,Samsun Milletvekili Bedri Yaşar,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için