• 11.10.2023
  • 379116 defa okundu

Doğu Türkistan'da Uygur Türklerine uyguladığı soykırım politikası ile bilinen Çin, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyine 6. kez üye seçildi.

 

Doğu Türkistan topraklarında senelerdir işkence, baskı ve soykırım poltikası yürüten, 2017 yılından itibaren kitlesel gözaltı merkezi olarak bilinen toplama kamplarında yaklaşık 3 milyona yakın insana soykırım uygulayan Çin yönetimi, BM İnsan Hakları Konseyine altıncı defa üye seçildi.

SOYKIRIMCI ÇİN 6 KEZ SEÇİLDİ

Birleşmiş Milletlerin 10 Ekim 2023 tarihinde düzenlediği BM Genel Kurulu'nun 78. oturumunda, 15 yeni BM İnsan Hakları Konseyi üyesi seçildi. Yeni üyeler arasında Doğu Türkistan'da Uygur Türklerine uyguladığı soykırım politikası ile bilinen Çin de yer aldı. Böylece, BM'de insan haklarının hiçe sayıldığı bir ülke olan Çin, konseye en çok seçilen ülkelerden biri haline geldi. Çin, daha önce de 2006-2012, 2014-2016, 2017-2019 ve 2021-2023 yıllarında BM İnsan Hakları Konseyi üyesi olarak seçilmişti.

DOĞU TÜRKİSTAN'DA BİR SOYKIRIM YAŞANIYOR!

Çin Halk Cumhuriyeti hükumetinin sistematik baskıları ve asimilasyon politikaları ile Doğu Türkistan’da topyekûn bir halk, asimilasyona ve soykırıma uğradı ve bugün halen uğramaya devam ediyor.

Milli, dini, siyasi ve kültürel olarak Doğu Türkistan’da Çinli olmayan tüm Türk kökenli milletler, bu baskının kurbanı olmaktadır. Doğu Türkistan’da soykırıma varan ağır insan hakları ihlalleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor. Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise Çin Komünist Partisi, kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında, milyonlarca insanı yasa dışı bir şekilde alıkoyuyor. Çin hükumeti, toplama kamplarında ve ceza kamplarında insanlık dışı şartlarda tutulan Uygur Türklerinin durumuna dair tüm verileri dünya kamuoyundan gizliyor.

ÇİN TOPLAMA KAMPLARI

Doğu Türkistan’da Uygur Türkleri başta olmak üzere diğer Türk halklarından milyonlarca kişi suçsuz yere toplama kamplarına alınmaktadır. Halen bu baskı tüm şiddetiyle devam etmektedir. Tanıkların ifadelerine göre tutuklular, işkenceya uğruyor, sağlıksız şartlarda ellerinde kelepçe, ayaklarında zincirle yaşıyor. Kampta tutulanlara, ne olduğu belirsiz ilaçlar ve iğneler veriliyor. İnsanlar, burada tırnak çekme, kamçı, elektrik gibi işkencelere maruz kalıyor, kadınlar toplu tecavüze uğruyor.

Milyonlarca genç, Doğu Türkistan’daki çalışma kamplarında veya Çin’deki fabrikalarda zorunlu köle işçi olarak çalıştırılıyor. Doğu Türkistan’da bir çoğu toplama ve çalışma kamplarına gönderildikten sonra geride kalanlar da siyasi propaganda ezberlemeye, kamu hizmeti adıyla ücretsiz çalışmaya zorlanıyorlar. Kamplarda, kadınlar kısırlaştırılıyor, hamilelere zorla kürtaj yaptırılıyor ve genç kadınlar da Çinlilerle evliliğe mecbur ediliyor. Ailelerinden koparılan 1 milyona yakın çocuk, çocuk toplama kamplarında asimile ediliyor. Çince konuşmaya, Çince yaşamaya, Çinliler gibi beslenmeye zorlanıyorlar.

 

  • Kaynak: https://www.qha.com.tr/turk-dunyasi/insan-haklarini-hice-sayan-cin-6-kez-bm-insan-haklari-konseyi-uyesi-oldu-479708
  • Etiketler: Doğu Türkistan.Çin,Uygur,BM.

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için