• 13.12.2020
  • 6766 defa okundu

Hindistan'ın Mumbai şehrinde, Çin'in Doğu Türkistan'daki uygulamalarını protesto eden Müslüman lider Muhammed Said Nuri gözaltına alındı.

Hindistan'ın Mumbai şehrinde, Çin'in Doğu Türkistan'daki uygulamalarını protesto eden Müslüman lider Muhammed Said Nuri gözaltına alındı.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre, Nuri'nin liderliğini yaptığı "Reza Academy" mensupları, Çin'in Mumbai Konsolosluğu önünde protesto gösterisi düzenledi.

Gösteride Doğu Türkistan'daki Müslüman Uygurlarla dayanışma dile getirildi ve Çin'in bölgedeki uygulamaları protesto edildi.

Hint polisi göstericilere müdahale ederken, Muhammed Said Nuri'yi ve 5 diğer kişiyi gözaltına aldı.

Muhammed Said Nuri liderliğindeki "Reza Academy", Sünni Barelvi çizgide faaliyet gösteren bir hareket. Çeşitli yayınlar yapan, kitaplar basan yapı, aynı zamanda dünyada Müslümanlara karşı hak ihlallerine karşı aktivizm faaliyetleri de yürütüyor.

Hareket, daha önce Pakistan'ın Hindistan'daki faaliyetlerinin yanı sıra Hindistan'ın Müslümanlara karşı ihlallerini ve Arakan'da Müslümanlara karşı katliamları da protesto etmişti

  • Kaynak: https://www.mepanews.com/hindistanda-dogu-turkistandaki-cin-zulmunu-protesto-eden-musluman-lidere-gozalti-41397h.htm
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Hindistan'Muhammed Said Nuri ,Reza Academy

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için