• 23.07.2020
  • 3496 defa okundu

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın yapmış olduğu telefon görüşmesinde skandal ifadeler kullanıldı. Filistin Devlet Başkanı Abbas, Doğu Türkistan'da Çin'in uygulamış olduğu politikaları "haklı ve yerinde" olarak yorumladı.

Doğu Türkistan'daki insanlık dışı Çin uygulamaları dünyanın tepkisini çekmeye devam ederken, her başı sıkıştıklarında Türkiye'ye başvuran Filistin'den skandal bir çıkış geldi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Çin'in Doğu Türkistan'da yürüttüğü politikaları desteklediklerini açıkladı.

Çin Devlet Xi Jinping ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın telefon görüşmesinden Türkleri kızdıracak sonuçlar çıktı.

Çin'in resmi yayın organı olan Xinhua News'in dünyaya duyurduğu görüşmede Abbas ve Jinping geçtiğimiz pazartesi günü bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Filistin'de iki devletli bir modeli desteklediklerini belirtirken, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas Çin'e teşekkür etti. Abbas, özellikle pandemi sürecinde Çin'den birçok yardım aldıklarını ve bundan dolayı Çin halkına teşekkür borçlu olduklarını ifade etti.

DOĞU TÜRKİSTAN HAKKINDA SKANDAL İFADELER
Çin ve Filistin devlet başkanlarının telefon görüşmesine Mahmud Abbas'ın Çin'e ilişkin yaptığı açıklamalar epey konuşulacak cinsten.

Abbas, Çin'in Doğu Türkistan bölgesinde yapmış olduğu faaliyetlerle ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Çin'in Sincan Özerk Bölgesi ve Hong Kong'taki temel çıkarları ile ilgili diğer konularda meşru konumunu desteklemeye devam edeceğiz."

Filistin daha önce de Türkiye'nin sınır ötesi operasyonlarını eleştiren Arap Birliği'nin açıklamalarına katkı sağlamıştı.

Filistin'in bu tavrına Uygur Türklerinden tepki geldi. Xinhua News'in twitter paylaşımı altına yorum yapan Uygur Türkleri, kamplardaki yakınlarından ve Çin'in Müslümanları asimile etme politikalarından örnekler verdiler.

  • Kaynak: https://www.aykiri.com.tr/filistin-den-dogu-turkistan-daki-zulme-destek/4183/
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas,Xi Jinping,Xinhua News,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için