• 5.11.2023
  • 398402 defa okundu

Doğu Türkistan’da Çin’in baskı ve zulümlerine rağmen Uygur Türklerine dini eğitimler veren, Çin hapishanelerine işkence görmesine rağmen hocalığı bırakmayan Doğu Türkistanlı hadis alimi Barat Yakupbay, 4 Kasım 2023 tarihinde ilerleyen kanser hastalığı sebebiyle Konya’da vefat etti.

ÇİN İŞKENDESİNDEN KANSER HASTALIĞINA YAKALANDI

2013 yılında Türkiye’ye geldi ve İstanbul’daki Uygur Türklerine dini eğitim vermeye devam etti. Ardından 2016 senesinde Konya’ya göç ederek, bölgede yaşayan Doğu Türkistanlılara dini eğitim vermeye başlamıştı.

Alimin cenaze ve defin merasimine, Konya’daki Doğu Türkistanlılar, öğrencileri, yakınları ile Kırım Derneği Konya Şubesi de katıldı.

Doğu Türkistan’da yaşadığı işkence ve kötü durumlardan dolayı kanser hastalığına yakalandı. 4 Kasım 2023 tarihinde Konya’da Hakk’ın rahmetine kavuştu.

 

BARAT YAKUPBAY KİMDİR?

Barat Yakupbay Doğu Türkistan’ın Aksu kentinde 3 Kasım 1967 tarihinde eğitimli bir ailede dünyaya geldi. Küçük yaşta Çin baskısından dolayı dini eğitim alamadı. Daha sonra ailesinin yardımı ile 1998 yılında Doğu Türkistan’dan Suudi Arabistan’a gitmiş ve 15 sene Suud Darul Hadis Üniversitesinde eğitim almıştır. Daha sonra Doğu Türkistan’a geri döndü. Halkı aydınlatmak için Çin’in tüm dini yasaklarına rağmen yer altı okullarında İslam dininin akaid ve hadis konurularında ders verdi. Dini eğitime devam ederken Çin polisleri tarafından hapise atılarak senelerce işkence gördü. Daha sonra ilerleyen hastalığı sebebiyle salıverildi.

Kırım Haber Ajansı

 

  • Kaynak: https://www.yigilcaninsesi.net/2023/11/05/dogu-turkistanli-alimi-cin-iskencesi-oldurdu/
  • Etiketler: Doğu Türkistan.Çin,Uygur,Barat Yakupbay,Konya

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için