• 7.11.2020
  • 14398 defa okundu

Doğu Türkistan’ın Çin için ne kadar önemli olduğunu anlatan gerçek bir itiraf yazısı, itiraf çünkü Çin Doğu Türkistan’ın yer altı ve yer üstü zenginliklerinden nasıl faydalandıklarını kendi sitelerinde defalarca itiraf etmiştir.

Doğu Türkistan topraklarında üretilip üretenlerin faydalanamadığı elektriğin son 10 yıl içinde Çin ekonomisine olan katkıyı kendi sitelerinden alarak aynen yayınlıyoruz, Doğu Türkistan niçin önemli?

Çin'in "Doğu Türkistan'dan iç kesime elektrik aktarımı" projesi dün 10. yılını doldurdu.

Bu 10 yıllık sürede  Uygur Özerk Bölgesi'nden ülkenin iç kesimindeki 19 eyalet ve kente 343 milyar kilovat elektrik aktarıldı, yeni enerji elektrik miktarı 80 milyar kilovat aştı.

Doğu Türkistan'ın iç kesime elektrik aktarımını gerçekleştiren ilk hat olan Kumul-Dunhuang 750 kilovat trafo projesi 3 Kasım 2010'da tamamlandı ve hat hemen hizmete girdi. Daha sonra diğer trafo hatları art arda hizmete girdi.

10 yıl boyunca Doğu Türkistan'dan ülkenin diğer bölgelerine nakil edilen yıllık elektrik miktarı her yıl 3 milyar kilovattan 100 milyar kilovata çıkarıldı.

Çin Devlet Elektrik İdaresi'ne bağlı Xinjiang Elektrik Limited Şirketi'nin ilgili yetkilisi yaptığı konuşmada, adı geçen 4 elektrik nakliyat kanalının inşasına 84 bin 200 milyon yuan yatırım yapıldığını, böylece 110 milyar yuan ekonomik getiri sağlandığını belirtti.

Söz konusu kanallar Doğu Türkistan'da termal enerji, rüzgâr gücü, fotovoltaik elektriğin gelişimini ilerletti. 10 yıl içerisinde Doğu Türkistan elektrik şebekesinin toplam kurulu kapasitesi 2010 yılındaki 14 milyon kilovattan şimdiki 96 milyon 20 bin kilovata ulaştı.

  • Kaynak: https://www.criturk.com/haber/haber-lokasyon/xinjiang-bolge-disina-toplam-340-milyar-kw-elektrik-sagladi-174254
  • Etiketler: Çin', "Xinjiang,Uygur Özerk Bölgesi, Kumul-Dunhuang ,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için