• 12.03.2024
  • 361324 defa okundu

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde eğitim gören Uygur öğrencileri, Doğu Türkistan'da Çin hükümetinin gerçekleştirdiği sistematik soykırıma dikkat çekmek ve kültürlerini tanıtmak amacıyla program düzenledi; gök bayraktan al bayrağa selam gönderdi.

Kongre Merkezi Bordo Salonda gerçekleştirilen programa; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Samettin Gündüz, akademik ve idari yönetici ve personel ile öğrencilerimiz katıldı. Program; saygı duruşu, İstiklâl Marşı ve Doğu Türkistan Milli Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Programın açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Samettin Gündüz, Doğu Türkistan'ın, Türk dünyasının kültür ve medeniyetinin orijin noktalarından biri olduğuna işaret ederek, Doğu Türkistan ve bölge tarihinden bahsetti.

Doğu Türkistan'ın hem geçmişte hem de günümüzde Çin zulmü altında inlemeye devam ettiğini vurgulayan Prof. Dr. Gündüz, özetle “Doğu Türkistan ne zaman özgür olursa, o zaman Türk dünyası da tümüyle özgürlüğüne kavuşacak, dünyadaki zulüm ve savaşları bitirebilecek ve dünyanın vicdanı olabilecek yeni bir medeniyete imza atılacaktır. Onun için Türk dünyasının geleceğini hepimiz inşa edeceğiz. Yeni bir medeniyet, Gaspıralı'nın dediği gibi fikirde, dilde ve iç dünyasında birliktelik olduğu sürece, 21 ve 22'nci yüzyıl Türk dünyası yüzyılı olacaktır. Ne zaman Türk dünyası yüzyılı olursa, o zaman dünyada huzur, güven ve adalet tecelli edecektir.” diye konuştu.

Anadil ve yurt özlemini içeren etkinlikler yapıldı

Program kapsamında Üniversitede eğitim gören Uygur öğrencileri, anadil hasretini ve yurt özlemini içeren şiirler okudu. Doğu Türkistan'ın yerel ezgilerinin seslendirildiği mini bir konser sunuldu; Dünyada zulme uğramış ve uğrayan Türk ve Müslüman kardeşlerimiz için “Selam Söyle” şarkısı söylendi. Çin hükümetinin yıllardır Doğu Türkistan'da yaşayan Uygur Türklerine uyguladığı sistematik soykırımı, tanıklar aracılığı ile gün yüzüne çıkaran belgesel film gösterildi. Programın sonunda emeği geçen öğrencilere ve akademisyenlere, Prof. Dr. Samettin Gündüz tarafından teşekkür belgeleri verildi. Öğrencilerimizin hazırladığı yöresel lezzetler ikram edildi.

Haber Merkezi

  • Kaynak: https://www.boluekspres.com/icerik/haber.php?i=75990
  • Etiketler: Doğu Türkistan.Çin,Uygur,Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için