• 21.12.2020
  • 7374 defa okundu

Şarku’l Avsat’ın South China Morning Post gazetesinden aktardığı haberde, kameri (ay merkezli) Çin takvimi’nin yılbaşı tatili (12 Şubat 2021) başlamadan önce 50 milyona kadar insanı aşılamayı planladığını belirtti.

Haberde Pekin'in, Sinopharma ve Sinovac Biotech şirketlerinin aşılarından 100 milyon doz aşı alıp dağıtacağı da yer aldı.

Aşı henüz resmi onay almamış olmasına rağmen Çin, önümüzdeki yılın başlarında Sincan Uygur özerk bölgesindeki vatandaşlarını aşılamak için bir program başlatmayı planlıyor.

Deneme aşamasındaki iki aşının “acil durumlarda kullanım için” onay almasının ardından Çin'de en az bir milyon kişi aşı oldu ancak bu durum şu ana kadar devlet çalışanları ve uluslararası öğrenciler gibi öncelikli olan gruplarla sınırlı kaldı.

Çin, koronavirüse karşı gelişiminin son aşamalarında olan beş aşıya sahip ancak bunların hiçbiri yetkililerden resmi onay almadı ve son aşamalarındaki deneylerinin sonuçları henüz yayınlanmadı.

Bir il sağlık yetkilisi, yerel basına yaptığı açıklamada, Çin takviminin yılbaşı tatilinden sonra aşıların Sincan'da bölge halkının tamamına sunulacağını söyledi.

Yetkililer, bölgeye şimdiye kadar 118 bin doz aşının ulaştığını ve aşılama programını bölge nüfusunun tamamına uygulamadan önce risk altındaki tüm grupları 5 Şubat'a kadar aşılamayı planladıklarını söylediler.

Yetkililer, aşıların kim tarafından geliştirilip üretildiğini belirtmedi.

Sincan, bölge halkının tamamının aşılanması planı için bir takvim belirleyen ilk eyalet.

(Şark'ul Avsat)

  • Kaynak: https://dogruhaber.com.tr/haber/715461-cin-asiyi-uygurlar-uzerinde-deneyecek/
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Pekin', Sinopharma, Sinovac Biotech,Şarku’l Avsat’ın South China Morning Post

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için