• 17.12.2020
  • 7669 defa okundu

Çin'in e-ticaret devi Alibaba’nın geliştirdiği bulut veri sistemi Cloud Shield ile Uygur Türklerini tespit eden bir hizmet sunduğu ortaya çıktı.

Çin'in Doğu Türkistanlı Müslüman Uygurlara zulmü devam ediyor. Çin, Uygur Türklerine karşı zulmünü teknoloji ile ikiye katlıyor. Dünyanın en büyük e-ticaret devlerinden birisi olan Çin firması Alibaba'nın Uygur Türklerini tespit eden bir kod kullanıyor. E-ticaret devi Alibaba'ya ait bulut servis sağlayıcısı Cloud Shield yazılımında bulunan kod ile video ve fotoğraflarda Uygur Türklerini tespit edebildiği ortaya çıktı.

ALİBABA'DA UYGUR TESPİTİ İÇİN ÖZEL KOD

ABD'li video gözlem denetimi ve analizi şirketi IPVM tarafından yapılan araştırmaya göre, 700 milyar dolarlık piyasa değere sahip olan Alibaba'ya ait Cloud Shield'da görüntüleri kategorilere ayırmak için etnik azınlık hizmeti veriyor. Cloud Shield'da yapılan sınıflandırma kodlarında "gözlük", "maske" ve "cinsiyet" gibi sınıflandırmalar yapılırken özellikle Uygurları tanımlayan bir kod da yer alıyor. 

Cloud Shield’a entegre edilen herhangi bir canlı yayın platformunda Uygur Türkleri video yayınladığında sistem görüntüsündeki yüzün Uygur Türklerine ait olduğunu saptayarak şirket yetkililerine ilgili görüntünün gözden geçirilmesi veya sistemden kaldırılması için uyarı gönderiyor.

ARAYÜZ KILAVUZUNDA UYGUR İFADESİ

Cloud Shield’in Uygulama Programlama Arayüzü (API) kılavuzunda yüz özelliklerinin tanınması için "Uygur mu?" ifadesi yer alıyor.

Cloud Shield’in API kılavuzu en son Mayıs 2019'da güncellendi. Kılavuzda 'azınlık' tespiti yapılırken özellikle Uygurlara atıfta bulunuluyor.

Alibaba Cloud Shield web sitesinin API kılavuzunda Uygurlar ile ilgili hiçbir ifade geçmiyor, ancak Uygurlar Google tarafından indeksleniyor. Alibaba Cloud'un web sitesinde "etnik bir azınlık olup olmadığını" tespit edebilen ve "hassas video yüz tanıma" için doğrudan iki API kılavuzu içeriyor. Alibaba Cloud Shield İngilizce ve küresel web sitelerinde Uygur veya etnik azınlık tespitiyle ilgili hiçbir hizmet sunmuyor, bu durum Uygurları içeren etnik azınlık tespitinin yalnızca Çin'de kullanıldığını gösteriyor.

KİNGSOFT'DA UYGUR TESPİTİ YAPIYOR

Çin bulut hizmetleri sağlayıcılarından olan Kingsoft'ta Uygur Tespiti yapıyor. Kingsoft API'si de "Uygur, Uygur dışı" yüz algılama özelliğini içeriyor. 

Örnek bir yüzün "Uygur" olduğunu yüzde 48,7 oranla tespit eden Kingsoft API'sinde Uygurlardan bahsediliyor.

ALİBABA: TEST DIŞINDA KULLANILMADI

Bir Alibaba Cloud sözcüsü, teknolojinin yalnızca testle sınırlı olduğunu söyledi. Sözcü, "Etnik köken ifadesi, teknik yeteneğimizin araştırılması sırasında bir test ortamında kullanılan bir özelliği bir işlevi ifade ediyor. Test ortamı dışında asla kullanılmadı. " ifadelerini kullandı.

Öte yandan IPVM daha önce Çinli Huawei ve yapay zeka tabanlı yüz ve görüntü tanımlama şirketi Megvii'nin de "Uygur alarmı" şeklinde yüz tanıma sistemlerinde Uygur Türklerini hedef alan kodlar bulunduğunu iddia etmişti. 

  • Kaynak: https://www.milligazete.com.tr/haber/5892473/cinin-e-ticaret-devi-alibaba-yuz-tanima-ile-uygurlari-tespit-ediyor
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Alibaba,Cloud Shield,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için