• 23.04.2024
  • 536439 defa okundu

Amerika’nın Sesi’nin yapımcılığını üstlendiği, Çin’deki kovuşturmadan kaçarak ABD’ye sığınan eski Uygur eğitimci ve girişimci Kasım Kaşgar’ın hikayesini anlatan belgesel film, belgesel/insan hakları kategorisinde prestijli 2024 New York Festivalleri ödülüne layık görüldü.

Kasım Abdurehim Kaşgar, Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de Atlan Dil Eğitim Merkezi adında bir dil okulu kurdu. Kaşgar, 2000’li yılların başından Çin’i terk etmek zorunda kalana kadar on yılı aşkın bir süre boyunca, bir zamanlar ünlü olan dil okulunda binlerce Uygur dil öğrendi. 2017 yılında ülkeden kaçtıktan sonra Uygurlara yönelik artan baskı ve keyfi toplu gözaltılar nedeniyle Çinli yetkililer tarafından zorla kapatıldı. Kaşgar daha sonra Amerika’nın Sesi’ne gazeteci olarak katıldı.

Kaşgar Twitter’dan yaptığı açıklamada, “@VOANews’te böylesine özverili bir ekiple bu inanılmaz yolculuğun bir parçası olmaktan kesinlikle onur duyuyorum! JessicaJerreat, Elizabeth, Amy ve Yass’a tutkunuz ve benimki gibi önemli hikayeleri anlatmaya olan bağlılığınız için teşekkür ederim. Bu haklı takdire katılan herkesi tebrik ederim! #NYFTVFilmAwards” dedi.

VOA’nın yönetim organı USAGM tarafından yapılan açıklamada: “TV ve film için Belgesel/İnsan Hakları kategorisinde iki VOA belgeseli altın ödül kazandı. İlk kazanan, VOA Haber Merkezi’nin ‘Korkudan Özgürlüğe: Bir Uygur’un Yolculuğu’ adlı belgesel, 2023 yılında ABD’den sığınma talebinde bulunan Uygur gazeteci Kasım Kaşgar’ın sürgünü hakkında konuşmasını konu alıyor.”

Belgeselin resmi internet sitesinde belgesel şu şekilde tanımlanıyor: “‘Korkudan Özgürlüğe: ‘Korkudan Özgürlüğe: Bir Uygur’un Yolculuğu’, Çin’in Uygur bölgesindeki Urumçi kentinde halkına yönelik artan gözetim ve zulmü ve sonunda ABD’ye kaçışını anlatan Uygur sürgünü Kasım Kaşgar hakkında bir belgeseldir. Uygurların içinde bulunduğu kötü durum konusunda uzman bir kişi, gazeteciler ve Kaşgar’ın kendisiyle yapılan röportajlar aracılığıyla ‘Korkudan Özgürlüğe’, bir adamın Çin hükümeti altında korku içinde yaşamaktan konuşmak için cesaret bulmaya nasıl geçtiğini göstermektedir.”

Videonun Orjinali için bakınız

https://www.youtube.com/watch?v=1huINiEca24&t=39s

 

  • Kaynak: https://habernida.com/bir-uygur-turkunun-soykirimdan-kacis-hikayesini-anlatan-belgesel-odul-kazandi/
  • Etiketler: Doğu Türkistan.Çin,Uygur,ABD, BM,New York,Kasım Abdurehim Kaşgar,Urumçi,VOA Haber Merkezi

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için