• 13.02.2021
  • 629900 defa okundu

Doğu Türkistanlı karındaşlarımız Çin emperyalizmi altında inim inim inliyor.

Türkiye’de birkaç sivil kuruluş dışında ciddi bir tepki yok. Doğu Türkistan’da yürekler kan ağlarken, Türklüğün hadimülharameyn ve cihan devleti olduğu Türkiye’de devlet ve hükümet cephesinde resmî bir telin, bir mesaj ve elçilik yoluyla bir protesto olmayışı üzücü ve düşündürücü…

Devlet ve hükümet âdeta sağır Doğu Türkistan Türklerine, yâni Müslümanlarına… Türkistan soykırımının bütün dünyaya duyurulması beklenirdi. Türkiye’de İslâmcıyım (gerçek İslâmcıyım demek öyle ucuz değil) diyen kitleden, hattâ “Türk milliyetçisiyim” (Türk milliyetçiliğinin de bâtılı var, Hak olanı var. Bâtıl Türkçülerin zaten umurlarında değil) diyen siyasî partilerden ve kuruluşlardan Çin elçiliğinin önünü dolduracak yüzbinlerce insanın âvazını ve direnişini görememek çok acı verici… 

DOĞU TÜRKİSTAN SİZİN NEYİNİZ OLUR?

Eskiden böyle bir vak’a olduğu zaman câmiden çıkan cemaat dahi ülkenin her yerinde aynı anda telin yürüyüşleri yapar ve karındaşları için toplu dua ederlerdi. Yürekleri kanatacak bir sual: Şimdi niye yok? Nerede Müslüman Türklük şuuru içinde olduğunu söyleyen üniversiteler, dernekler, ocaklar? Ölü toprağı mı atıldı üzerlerine? Nerede miletekilleri, cemaatler, medreseler ve son derece hürmet ettiğimiz din ü devlet mülk ü millet taraftarı tarikat mensuplarımız…   Vatan ve millet hassasiyeti olan Sivil Toplum Kuruluşlarının görüşü, iradesi, tarih ve millet şuuru ve yüreği yok mudur? Bizim medeniyetimizde en değerli yol ve eğitim metodu olan müminlik, âlimlik, hocalık sadece zikir midir? Aynı zamanda sesini gür bir şekilde bir sayha, bir ateş topağı gibi Doğu Türkistanlı Müslüman kardeşleri için de çıkarmalı, vaaz vermeli ve kamuoyu oluşturmalı değil midir? İllâ da devlet ve hükümetin “Çin zulmü için yürüyün, elçiliklere, dünya basınına bildiriler, beyanatlar verin…” demesi mi gerek? 

Müslümanlık zikir çekip, ardından tatlı yiyip yatsıyı kıldıktan sonra yatmak mıdır? Tarih şuuru ve millî öfkesi olan eski Müslümanlar, yâni Türkler nerede?                                                 DOĞU TÜRKİSTAN’DA DİYE BİR YURT VAR BİLİR MİSİNİZ?                                                          

Acıtıcı bir soru: Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz sizin neyiniz olur? Uzaklarda, güneşin doğduğu yerde Kaşgarlı Mahmud’un memleketi ve emaneti olan Uygur Türklerinden, yâni Müslümanlarından haberiniz var mı? Bilir misiniz, duymuşluğunuz var mı? Çin kâfiri o yurtlara “Sincang” diyor. Sonradan kazanılmış topraklar mânasına gelir. İstilâcı Çin’in verdiği bir ad bu… İlgisizliğinizin, nemelâzımcılığınızın gafletiyle sakın siz de “Sincan” demeyin. 

DOĞU TÜRKİSTANLILAR SÜNNÎ MÜSLÜMAN VE KARINDAŞ DEĞİL MİDİR?                                                 

Yazık! Müslümanlar böyle gamsız ve kaygısız olamaz… Dünyadaki her Müslüman için ağıt yakan, şiir düzen millîsiz İslâmcılar nerede? Filistin’e, Cezayir’e, Mısır’a, Arakan’a, Afganistan’a, Sudan’a “ümmet” duygulu mısralar yazan (elbette yazılmalıdır) tercüme İslâmcılar, Türk’süz ve Türkiye’siz İslâmcı şairler, yazarlar Doğu Türkistanlı Müslümanlar için niye yazmazlar? Doğu Türkistan onlardan daha fazla Sünnî Müslüman ve karındaş değil midir? İnsan değil midir Doğu Türkistanlılar?

Ahmet Doğan İlbey

ilbeyali@hotmail.com 

  • Kaynak: https://www.yenisoz.com.tr/yazarlar/-bir-feryat-yukseliyor-dogu-turkistandan-duyuyor-musunuz-867/
  • Etiketler: Doğu Türkistan',Çin,Uygur,Filistin’, Cezayir’, Mısır’, Arakan’, Afganistan,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için