• 12.9.2023
  • 444346 defa okundu

Arap Birliği Dışişleri Bakanları Konseyi, Arap ülkelerinin Tek Çin ilkesini ve Kuşak ve Yol Girişimi'ni desteklediğini bildirdi.

Arap Birliği Dışişleri Bakanları Konseyi, Arap ülkelerinin Tek Çin ilkesini ve Kuşak ve Yol Girişimi'ni desteklediğini bildirdi. Ayrıca Konsey geçen hafta 160. Arap Birliği Dışişleri Bakanları Konseyi'nde, Çin ile işbirliğini artırmaya hazır olduğunu ve Çin'in bölgesel kalkınmayı teşvik etme konusundaki diplomatik çabalarını takdir ettiğini yineleyen bir karar kabul etti.

"ÇİN İLE BAĞLARINI GELİŞTİRME TAAHHÜDÜDÜR"

Konu ile ilgili Çin Dışişler Bakanlığı, Arap Birliği Dışişleri Bakanları Konseyi'ne teşekkür etti. Bakanlığın Sözcüsü Mao Ning 8 Eylül 2023 tarihinde yaptığı açıklamda, "Bu Arap Devletleri Birliği'nin dışişleri bakanları düzeyinde Çin ile ilgili bu kadar dostane bir kararı üst üste 43. kez kabul etmesi. Bunu çok takdir ediyoruz. Karar Arap ülkeleri ve Çin'in işbirliğimizde neler başardığını gösteriyor. Arap ülkelerinin Tek Çin ilkesini ve Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ni desteklediğini ve Çin ile çeşitli alanlarda işbirliğini artırmaya hazır olduğunu yinelemesi, Çin ile bağlarını geliştirme taahhüdüdür" ifadelerini kullandı.

ORTAK GELECEĞE SAHİP BİR ÇİN-ARAP TOPLUMU

Mao Ning ayrıca Çin'in Arap ülkeleri ile olan işbirliğinin derin olduğuna dikkat çekerek, "Çin ve Arap ülkeleri geleneksel bir dostluğa sahiptir. Birbirlerinin temel çıkarlarını ilgilendiren konularda birbirlerine sıkı bir şekilde destek vermektedirler. Çin, Arap ülkeleriyle birbirlerine sıkı destek vermeye, yüksek kaliteli Kuşak ve Yol işbirliğine girmeye ve her iki halka daha fazla fayda sağlamaya hazırdır. Ortak geleceğe sahip bir Çin-Arap toplumu inşa etme yolunda daha sağlam adımlar atmaya devam edeceğiz" dedi.

 

  • Kaynak: https://www.qha.com.tr/gundem/arap-birligi-konseyi-nden-cin-e-tam-destek-478120
  • Etiketler: Çin,Arap Birliği Dışişleri Bakanları Konseyi,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için