• 4.07.2024
  • 55771 defa okundu

BASIN AÇIKLAMASI

5 TEMMUZ 2024

 

Kıymetli halkımız ve saygıdeğer basın mensupları. Bu gün burada 15 yıl önce Urumçi’de meydana gelen ve binlerce kardeşimizin vahşice katledilişinin yıl dönümünde bir kez daha bir araya geliyoruz.

26 Haziran gecesi Shaoguan kentinde istirahat halindeki Uygurlara saldırarak, onlarca kardeşimizi şehit eden. Yüzlerce kardeşimizin de yaralanması vahşeti 5 Temmuz’un fitilini ateşlemiştir. Bu vahşi katliama sessiz kalmayan halkımız. Doğu Türkistan topraklarında dalga, dalga bir halk hareketi başlatmış. Neticesinde başkent Urumçi’nin, cadde ve sokakları bağımsızlık nidaları ile yankılanmıştır.

Müslüman Uygur Türk’ünün uzun zamandan sonra hakkını aramasına şaşıran komünist Çin yönetimi yine bilindik en ağır tepkiyi vermiş, asker, polis ve paramiliter güçlerini devreye sokarak. Urumçi şehrinde Müslüman Uygur Türk’ü avına başlamıştır. Ellerinde silahı olmayan, dilleri yalnızca hakkı çağıranlara karşı her türlü silah ve mühimmat ile saldıran gözü dönmüş caniler günler 5 Temmuz ve akabinde binlerce Müslüman Uygur Türk’ünü şehit etmiş, on binlercesini yaralamış ve tutuklamıştır.

5 Temmuz Urumçi katliamı her zaman aklımızda kalacak. Yüreğimizin bir parçası daima 5 Temmuzda kaybettiklerimizin yasını tutmaya devam edecektir. 5 Temmuz direnişin adıdır. 5 Temmuz halkımızın yüreğinde taşıdığı özgürlük düşüncelerinin yeşerdiği ve filizlendiği tarihtir.

5 Temmuz Çin devleti ve Çinliler ile bir olunamayacağının. Ortak bir devletin, ortak bir kültürün ve ortak bir yaşamın asla var olamayacağının vücut bulmuş halidir. 5 Temmuz Müslüman Uygur Türk’ünün bağımsızlığının ve kendi devleti ile var olmasının en somut ve en keskin ifadesidir. 5 Temmuz Xinjiang değil Doğu Türkistan cümlesinin bir iradeye dönüşmesidir.

Bu gün 5 Temmuz’da Doğu Türkistan’da yaşanan katliamı hatırladık ve hatırlatmak için bir çaba sarf ettik. Doğu Türkistan topraklarında katil Çin devletinin sürdürdüğü sessiz bir katliam ve soykırım var. Gözden ırak olan, gönülden de ırak olabilir. Ama gözümüzün önünde, gönlümüzün tam ortasında bir başka katliam, bir başka soykırım daha işlenmekte siyonist İsrail devleti Gazze’de Müslüman kardeşlerimizi aylarca bombalarla imha etmektedir. Siyonist İsrail’in bu fütursuz saldırıları neticesinde Otuz binden fazla din kardeşimiz şehit olmuş yine on binlerce kardeşimiz yaralanmış, milyonlarca kardeşimiz ise aç bil aç yerinden yurdundan edilmiştir. Gönlümüz, ruhumuz ve dualarımız Gazze’li kardeşlerimizle birliktedir.

5 Temmuz Urumçi katliamının 15. yılında, Urumçi’de katil Çin devletince katledilen kardeşlerimizi unutmadık. Urumçi’nin acısı ne ise Gazze’nin acısı da bizim için birdir ve aynıdır. Dualarımız ve yakarışlarımız Urumçi’nin ve Gazze’nin yanındadır. Dillerimizde ise hep aynı söz Kahrolsun İsrail, kahrolsun Siyonizm. Kahrolsun komünizm, kahrolsun Çin. Muhterem hazirun ve basın mensuplarımız bizi sabırla dinlediğiniz için ayrıca teşekkür ederiz.

DOĞU TÜRKİSTAN
KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEGİ
ADINA

DOĞU TÜRKİSTAN
KAŞGARLİ MAHMUT VAKFI
ADINA

DOĞU TÜRKİSTAN
MİLLİ MECLİS
ADINA

SEYİT TÜMTÜRK

 

  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel MRK-KAYSERİ
  • Etiketler: Doğu Türkistan.Çin,Uygur,Urumçi

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için