• 1.1.2021
  • 9461 defa okundu

Aralarında TamgaTürk, Siyasa Topluluğu ve Milli Düşünce Merkezi gibi basın, sivil toplum kuruluşu ve çeşitli platformların bulunduğu 42 oluşum yayımladıkları bir bildiriyle Uygur Türkleri Yalnız Değildir çığlığını bir kez daha yükseltti.

2017 yılında AKP lideri Tayyip Erdoğan'ın beraberindeki heyetle gerçekleştirdiği resmi ziyaret esnasında imza edilen ve kısa süre önce Çin Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi tarafından onaylanan Türkiye Cumhuriyeti ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki 'Suçluların İadesi Antlaşması'na gösterilen tepki çığ gibi büyümeye devam ediyor.

Son olarak aralarında TamgaTürk, Siyasa Topluluğu, Milli Düşünce Merkezi, 30eksi, Ülkücü Tavır, Ötüken Neşriyat gibi STK, basın kuruluşu ve çeşitli platformların da bulunduğu toplam 42 oluşum siyasetin ve Türk milletinin gündeminden düşmeyen söz konusu antlaşmaya dair bir bildiri yayımladı. Yakında TBMM'ye getirilecek antlaşmanın reddedilmesi noktasında çağrıda bulunulan bildiri şöyle:

"Büyük Türk milletinin mensupları ve Türklük davasının takipçileri olarak, Türkiye Cumhuriyeti ve Çin arasında milliyet ve hamiyet hislerimizi kanatmak pahasına  imzalanan, Uygurların Çin'e iade edilmesine yol açacağını gördüğümüz "Suçluların İadesi Anlaşması"na karşıyız. TBMM çatısı altında öncelikle bizimle aynı hisleri paylaşanları, bu anlaşmanın hiç gündeme alınmaması ve soydaşlarımızın, yaşamlarını emniyet içinde ana vatanları Türkiye’de  sürdürmelerinin sağlanması yolunda direnmeye davet ediyoruz. 

Bu, sadece bir soydaşlık veya duygudaşlık  meselesi değildir. Aynı zamanda Çin’in tüm dünyada kaygıyla takip edilen etnik baskı politikalarından haberdar olan herkesin insanlık hislerini ayaklandırması gereken bir vicdan meselesidir. Bu sebeple tüm ilgililer, adaletin ortak dili olmak için hareket etmeli, sadece tarihin değil, insan olmanın yüklediği sorumluluk ile söz konusu yasa teklifini reddederek Uygur Türklerine sahip çıkmalıdırlar."

             

 

  • Kaynak: https://www.tamgaturk.com/haber/42-olusumdan-uygur-turkleri-yalniz-degildir-bildirisi-22454.html
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,TamgaTürk, Siyasa Topluluğu, Milli Düşünce Merkezi, 30eksi, Ülkücü Tavır, Ötüken Neşriyat

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için