• 14.11.2023
  • 1299447 defa okundu

Kayseri Erciyes Üniversitesinde “ Dünden Bugüne Doğu Türkistan” Paneli Düzenlendi

 

13.11.2023 tarihinde Kayseri Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi tarafından düzenlenen “ Dünden Bugüne Doğu Türkistan” konulu panel düzenlendi.

Prof. Dr. Nevzat Özkan moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde Prof. Dr. Mustafa Argunşah, Prof. Dr. Remzi Kılıç ve Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk tarafından “ Dünden Bugüne Doğu Türkistan” konulu paneli gerçekleştirdiler.

Panele iştirak eden hocalarımız kişisel olarak 30-40 yıl öncesi bir zaman içerisinde Doğu Türkistan davası ile iç içe olduklarını dile getirirken özellikle bu kutsal davaya hizmet etmiş Doğu Türkistan’lı büyüklerimiz İsa Yusuf Alptekin. Mehmet Rıza Bekin, Mehmet Cantürk hoca ile olan tanışıklıklarını dile getirerek davanın içinde yaşadıklarını panelistlerle paylaşmışlardır. Değerli hocalarımız özellikle Doğu Türkistan tarihi, kültürü ve coğrafyasından bahsederek 1933 ce 1944 yılında kurulan Doğu Türkistan Cumhuriyetleri hakkında kısaca bilgiler sunmuştur.

Doğu Türkistan Milli Meclis başkanı sayın Seyit Tümtürk konuşmasında panele katılan öğrenci ve panelist hocalarımıza teşekkür ederek 1933 yılında 1933 yılında kurulan Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti ve 1944 yılında kurulan Doğu Türkistan Cumhuriyetinin yıldönümlerinin özgür Cumhuriyetin bağımsız bir Doğu Türkistan’ın hep birlikte Anadolu Türklüğü ile orta asya Türklüğü ile büyün Türk birliği ile Doğu Türkistanlılar bağımsız yaşamayı rabbim hepimize yaşamayı nasip etsin diyerek Doğu Türkistan lıların bir özlemini dile getirmiştir.

Doğu Türkistan’ın Türk dünyasına armağanı olan Kaşgarlı Mahmut ve Yusuf Has Hacip’in eserlerini dile getirerek o eserlerin kaleme aldığı toprakların bugün Çin işgalinde olduğunu yapılan sayısız atom denemeleri sonucu hastalıklı bir neslin yetiştiğini, dünyada Corona salgını ile ilgili olarak Doğu Türkistanlıların toplu katliamlara maruz kaldığını son beş yılda toplama kampları mağdurlarının sayilarının yaklaşık beş milyona yaklaştığını dünyanın buna seyirci kaldığını özellikle Türk ve İslam aleminin batılı devletler kadar cesaretli olmadıklarını dile getirmiş dir.

Doğu Türkistan Milli Meclis başkanını slayt ile Çin zulmünü belgelerle paylaşması katılımcılar arasında duygu seli oluşturmuştur, konuşmasının sonun da Doğu Türkistan davasının bir tek partinin tekelinde olmadığını tıpkı Kıbrıs davası gibi tüm partilerin sahip çıkması gerektiğini dile getirerek katılımcılara teşekkür etmiştir.
 

Ayrıntılar..
https://www.facebook.com/profile.php?id=100008284862701

 

  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel MRK-KAYSERİ
  • Etiketler: Doğu Türkistan.Çin,Kayseri,Erciyes Üniversitesi ,İsa Yusuf Alptekin. Mehmet Rıza Bekin, Mehmet Cantürk

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için