• 28.12.2020
  • 1651209 defa okundu

Euronews'in haberine göre, Çin Parlamentosu'nun internet sitesinde cumartesi akşamı duyurulan haber, ülkemizde bulunan Uygur diasporasında endişe yarattı.

Konu ile sosyal medya hesabında bir açıklamada bulunan Doğu Türkistan Milli Meclis başkanı sayın Seyit Tümtürk ''Çin Halk Cumhuriyeti 24. Halk kurultayında Çin ile Türkiye arasında sözde teröre karşı mücadele ve suçluların ( Türkiye’deki Doğu Türkistanlı muhacirlerin) Çine iadesi antlaşması onaylandı. inanıyoruzki TBMM ve sayın Cumhurbaşkanımız müsade etmeyecektir.diyerek endişelerini dile getirmiştir.

Suçluların İadesi Anlaşması

14-15 Mayıs 2017'de AKP Lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çin'de birçok ülkenin devlet veya hükümet başkanlarının iştirak ettiği "Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu"na katılmıştı. Bu forumdan sadece bir gün önce Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında Türk ve Çin heyetleri arasında ikili görüşmelerde bulunuldu.

Görüşmeler kapsamında, “Türkiye Cumhuriyeti ile Çin Halk Cumhuriyeti Arasında Suçluların İadesi Anlaşması” Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi tarafından imzalandı.

Çin yönetimi bu anlaşma çerçevesinde özellikle Türkiye'ye sığınmış ve "terör suçu" işlediğini öne sürülen Uygurların sınır dışı edilmesi sürecini hızlandırmayı amaçlıyor.

Bununla birlikte ikili anlaşma metni birçok ret maddesi de içeriyor. Örneğin sınır dışı isteği gönderilen ülkedeki kişinin bir "siyasi suç" işlediği düşünülüyorsa, kişi isteğin yapıldığı ülkenin de vatandaşı ise ya da iltica hakkından faydalanıyorsa Çin'in sınır dışı talebi reddedilebiliyor.

  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için