Gökbayrak
 Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma 
Derneği Genel Merkezi-KAYSERİ

18-20.09.2006 Tarihlerinde Bu sene 10.tertiplenen Türk Devlet ve toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve İşbirliği Kurultayı 18 Eylül günü Antalya'nın Kemer ilçesinde başladı. Kurultaya Başkabakan Sn. Recep Erdoğan, Azerbaycan Devlet Başkanı Sn. İlhan Aliyev, Kırgızistan Devlet Başkan Yardımcısı Sn. Daniel Usanov, Kazakistan cumhurbaşkanı Sn. Nursultan Nazarbayev'in genel sekreteri Orazbet Abdulkerimov ile birlikte yaklaşık 600 delege iştirak etti. Kurultaya Doğu Türkistan'lıları temsilen Kayseri Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği genel başkanı Sn. Seyit Tümtürk ve Ankara şube başkanı Sn. Hayrullah Efendigil İstanbul Doğu Türkistan Vakfı Müdürü Sn. Hamit Göktürk, ilim adamlamı Sn. Prof. Dr. Sultan Mahmut Kaşgarlı, Sn. Doç. Dr. Alincan İnayet katıldı. Dernek Genel Başkanımız Sn. Tümtürk'e protokol konuşması hakkı verildi. Sn. Tümtürk tüm katılımcılara Doğu Türkistan ve Doğu Türkistan davası hakkında bilgi verdi.
Sn. Tümtürk, kurultaya iştirak eden başbakanımız Sn. Recep Erdoğan ile yaklaşık 15 dakika başa baş görüşerek Doğu Türkistan’da gelişmekte olan olaylar hakkında kendisini bilgilendirdi.
Ayrıca dernek başkanımız Sn. Seyit Tümtürk açılış merasiminde hazır bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sn. İlhan Aliyev,Kırgızistan başbakanı yardımcıs Sn. Daniel Usanov,Kazakistan Cumhurbaşkanı sekreteri Sn. Orazbey Abdukerimow ile kısa süren bir sohbette bulunarak yaklaşmakta olan Çin tehlikesi ve Doğu Türkistan’ın kardeş ülkelerle olan akrabalılıklarını kısaca dile getirilerek onlara Doğu Türkistanın sesi olan GÖKBAYRAK dergisi hediye etti. TBMM başkan vekili Sn. Sadık Yakut, başkanı devlet bakanı Beşir Atalay devlet bakanı M.Ali Aydın, TİKA Başkanı Sn. Hakan Fidan ,eski devlet bakanı Prof Dr A.Haluk Çay ile ayrı ayrı görüşülerek kendilerine de Doğu Türkistan’da gelişmekte olan olaylar hakkında kısaca bilgi verildi. 18-20 Eylül aralarında devam edecek Türk Kurultayında Doğu Türkistan davasının geleceği bakımından önemli gelişmelerin olacağının sinyallerini vermektedir. Bu yıl Antalya’nın Kemer ilçesinde 10.tertiplen Türk Dünyası Kurultayında Doğu Türkistan davasına temsilen davet edilen Kayseri Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Sn. Seyit Tümtürk ve Ankara şube başkanı Sn. Hayrullah Efendigil dernek adına Doğu Türkistan davasının gündemde yer alması için aşağıda sıraladığımız faaliyetlerde bulunmuşlardır:
1 – Kurultayın 1.günü 18.09.2006 günü II.oturumunda delegasyon adına dernek başkanımız Sn. Seyit Tümtürk Doğu Türkistan’ın durumunu anlatan 20 dakikalık bir sunum gerçekleştirmiştir.650 kişilik protokol ve delegasyon üyelerinin hazır bulunduğu oturumda ‘’35 milyonluk Doğu Türkistan’ın hala Çin işgalinde esaret altında olduğunu ve Doğu Türkistan sız Türk dünyasından bahsedilemeyeceğini ifade ederek Türk devletlerinin gerçek Türk birliğinden bahsetmesi için bir an önce Çin zulmünden kaçan Uygurların Çin’e iade etmekten vazgeçmelerini vurguladı.
2 – 3 Gün süren kurultay süresince dernek başkanımız Sn. Seyit Tümtürk 5 adet Ulusal ve Uluslar arası televizyonlar ve haber ajansları ile röportaj yapmıştır bunlar sırasıyla TRT1, TRT2, TRT3 TRT1, TRT2, TRT3, TRTINT ,Anadolu Ajansı,EGE TV,Türkmen Tv dir.Ayrıca 3 canlı radyo yayınına katılarak Doğu Türkistan davasının sorunlarını dile getirmiştir. Kurultayın 1.günü açılışında yaklaşık 15 dakikalık TRT televizyonlarında canlı yayın programlarına iştirak ederek Çin işgalindeki Doğu Türkistan’ı 70 milyon Türk izleyicisine anlatma fırsatı bulmuştur.
3 – Başbakan Sn. Recep Tayip Erdoğan’ın Türk Dünyası delegasyon onuruna verdiği akşam yemeğinde dernek başkanımız Sn. Seyit Tümtürk,Ankara şube başkanımız Sn. Hayrullah Efendigil,TBMM Başkan yardımcısı Sn. Sadık Yakut,TÜDEV ve Kurultay organizasyon başkanı Sn. Prof.Dr. A.Haluk Çay,RFA’dan Erkin Emet,Moğolistan milletvekili ve diğer delegasyon üyeleri ile aynı masada oturarak Doğu Türkistan davasını uzun uzun anlatma fırsatını bulmuşlardır.
4 – Doğu Türkistan delegasyon adına Kurultayın Uluslar arası İlişkiler Komisyonunda söz alan dernek başkanımız Sn. Seyit Tümtürk Doğu Türkistan’ın problemleri ve çözüm önerilerini içeren 8 sayfalık bir bildiri sunarak komisyon başkanlığına iletmiştir.
5 – 10.Türk Dünyası Kurultayının kapanış oturumunda dernek başkanımız Sn. Seyit Tümtürk 9.Cumhurbaşkanı Sn. Süleyman Demirel’e merhum liderimiz İsa Yusuf Alptekin’den günümüze dek Doğu Türkistan davasına verdikleri destekten dolayı teşekkür ederek kendilerine Uygur milli giysisi olan Doppa takdim edilmiştir.
– Kurultay salonunda Doğu Türkistan davasını anlatan dergi,kitap,resim,sergisi açarak Kurultaya iştirak eden üyeleri bilgilendirmişlerdir.
7 – 10.Türk Kurultayının sonuç bildirgesinde Doğu Türkistan ile ilgili madde eklenmiştir.
Sonuç Raporu :
Madde : 4
Doğu Türkistan
Komisyonumuz,Uygur Türklerinin karşı karşıya bulunduğu kültürel ve eğitsel sorunların çözümü için Türk dünyasının daha duyarlı hareket etmesi,uluslar arası platformlarda bu sorunların çözümü doğrultusunda çaba göstermesi ve Çin’i ziyaret edecek Türk dünyası heyetlerinin Uygur Özerk Bölgesi’ni de ziyaret ederek bölge halkıyla dostluk ve kardeşlik bağlarını tazelemeleri tavsiyesinde bulunmasını kararlaştırmıştır.
  

  • 1738 defa okundu.