T.Çeviren Nazlı Belen 
theaustralian.news.com.au

Pekin dünyanın en büyük kum çölünün kendi enerji emellerinin önünde engel teşkil etmesine izin vermeyecek
Çin, ülkenin batısındaki petrol alanlarını kullanmak ve ithalata bağımlılığını azaltmak amacıyla eski ipek yolunun yanında bulunan dünyanın en büyük kum çölü üzerinde bir karayolu inşaasını planlanan süreden 6 ay önce tamamlayacak.
Karayolu proje ofisinin başındaki Li Lixin ‘Taklamakan çölü üzerinde Çin’in Sincan’daki nükleer bomba test alanının yanında bulunan yol, Haziran ayında 22 aylık bir inşaat akabinde açılacak.’diyor.Çin’in petrol rezervinin üçte birinin bulunduğu güneydeki Tarim havzasının kuzeyinde bulunan Aksu şehrinden gelen petrol işçilerinin yolculuğu bölünecek.
Çin’in Taklamakan üzerindeki ikinci büyük karayolu, Royal Dutch Shell, Total SA ve diğer potansiyel firmaların keşif amacıyla Fransa büyüklüğündeki havzaya girişini kolaylaştıracak. Uluslararası Enerji Ajansı dün itibarıyla yaptığı açıklamada ‘Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisinde petrol ithalatına bağımlılık 2030 yılında neredeyse iki katına çıkacak.’ diyor. ‘Zayıf altyapı petrol geliştiricileri için her zaman bir endişe kaynağıdır. Bu karayoluna yapılan yatırım, muazzam keşif maliyetleriyle karşılaştırıldığında çok az’ diyor Liu Gu, Guotai Junan Securities’in petrol analisti.560,000 m2’lik Tarim havzası, Çin’in 1 1,5 yıllık ihtiyacını karşılayacak 520 milyon metre tonluk ispatlanmış petrol rezervine ve şu anki tüketim seviyesine bakıldığında 12 yıllık ihtiyacını karşılayacak 724.1 milyar metre küp gaz’a sahip diyor ülkenin en büyük petrol şirketinin bir birimi olan PetroChina Tarim Petrol sahası başkanı Sun Longde. Havzada yaklaşık olarak 8 milyar tonluk petrol ve 10 trilyon metreküplük gaz mevcut olduğunu söylüyor.PetroChina’nın başkanı Sun Tairog; PetroChina’nın üst kuruluşu olan National Petroleum’un, PetroChina’nın çöl kuyuları geliştirmeye yetecek deneyime ve teknolojiye sahip olmamasından ötürü, Tarim havzasının beşte bir alanı üzerinde 12 petrol sondaj alanını yabancı yatırımcılara açacağını söylüyor.
Yeni 424 km’lik, 797 milyon yenlik (132 milyon dolar) karayolu, Tarim havzasının kuzey kenarındaki Aksu şehrini, mineraller açısından zengin Kırgızistan’a ve güneydeki Hotan’a bağlayacak.Li Lixin enerji ürünleri dahil olmak üzere, malların nakliyesinin kolaylaşacağını, Aksu ile Hotan arasındaki mesafenin 1000 Km’den 400 ila 500 km’ye düşeceğini söylüyor.
Li Lixin; ‘Çin’in en büyük eyaleti olan Sincan’ın hükümeti, bu yol için gerekli fon’un %80’ini sağladı ve geri kalanı için de banka kredisi kullandı. Biz katranı China National Petroleum’den satın aldık. Şirket bunu bölgede bulunan ilk büyük petrol sahası olan Junggar havzasındaki Karamay sahasından getirdi.Taklamakan üzerindeki ilk 567 km’lik 800 milyon yenlik karayolu China National Petroleum tarafından 1995’te, Sincan’daki Karla ile Hotan’ı Moğolistan’daki nakliye ağıyla birleştirmek için inşa edildi.Yolun kayan çöl kumları altına gömülmemesi için sürekli bir bakıma gereksinimi vardı ve bu da imar maliyetlerine ekleniyordu’ diyor.Kumların girişini engellemek için karayolu boyunca konulan gül söğütlerinden oluşan ‘koruma ormanı’ PetroChina’ya 200 milyon yenden fazlaya mal oldu.Şirket 400 km’lik ormanı sulamak için 101 adet kuyuyu takip etmesi için işçiler işe aldı.İşçiler’e her 10 günde bir bir fıçı su, yemek ve ayda 1200 yen maaş bağlandı.Fakat biz yolumuz üzerinde gül söğüdünden daha ucuz olan kuru kamışlar kullanacağız diyor Lixin.
Yerel arzın artan talebi karşılayamaması ve önümüzdeki 10 yıl içerisinde ithalatların iki katına çıkmak durumunda kalması sebebiyle, Çin ücra Tarım havzasında sahalar bulma arayışına gidiyor.
26 endüstri ülkesine yönelik raporlar düzenleyen Paris merkezli IEA, dünkü Dünya Enerjisine Bakış raporunda Çin’in ithalata bağımlılığının 2030 yılında yüzde 77’ye varacağını belirtiyor. Çin şu anda kullandığı petrolün yüzde 40’ını ithal ediyor.
Başkan Hu Jintao bu ayın başında Afrika’ya yatırım ve yardım taahüdünde bulunmuş çünkü Çin yılın ilk 9 ayında 10.7’lik büyüme oranı gösteren bir ekonomiyi desteklemek için deniaşırı yerlerden petrol aktifleri taramakta.
Çin’in arzının çeyreğini karşılayan Doğu Heilongjiyang eyaletindeki Daqing petrol sahası, eskidikçe düşüşe geçmiş.1959’dan beri çalışan saha, 1997 yılındaki 56 milyon ton üretimden 2010’da 40 milyon ton’a düşebilir.
PetroChina, Tarim havzası sahasında arzın, 2005 yılında 10 milyonken, bu yıl 15 milyon ton petrol’e eşdeğer olacağını tahmin etmekte.Bu miktar Çin’in 2005 yılı petrol tüketiminin yaklaşık yüzde 10’una eş. ‘PetroChina doğudaki Daqing’deki düşüş’ü dengelemek amacıyla Sincan’ı da içeren batı Çin arzının büyümesine güvenmekte.Liu, şirketin halihazırdaki arzını koruyabileceğini ve gelecekte ufak bir büyüme göstereceğini söylüyor.
PetroChina Tarim’dan, 4000km’lik batı-doğu boru hattı ile Şangay’ı da içeren doğudaki kullanıcılara doğal gaz götürmekte. Gaz aynı zamanda bir boru hattı ağı sayesinde Pekin’i de içeren Kuzey Çin’e de ulaştırılmakta.
Shell’in Çin operasyonları başkanı Lim Haw Kuang; Avrupa’nın ikinci büyük petrol şirketi olan Shell’in, PetroChina’nın Tarim alanları kendilerine açılırsa teklif verebileceklerini söylüyor. ‘Teklif sürecine başladık, Total ve Chevron bizden detayları isteyen yabancı firmalar arasında bulunuyor’ diyor Sun.
Diğer yandan, PetroChina Çin’deki petrol ihtiyacını karşılamak üzere petrole ulaşımlarını desteklemek amacıyla denizaşırı ülkelerdeki firmaların arayışına gidiyor. Schlumberger’in Sincan operasyonları sorumlusu Han Fei şirketin, Tarim’da 100 kuyunun sondajı için dünyanın en büyük petrol sahası servis sağlayıcısı olan Schlumberger’i tuttuğunu ve bu firmaya her yıl 10 milyon $ ödediğini söylüyor.
theaustralian.news.com.au 

  • 1697 defa okundu.