Gökbayrak
 Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma 
Derneği Genel Merkezi-KAYSERİ

04-07.05.2006 Kayseri: Doğu Türkistan davasını her platformda tanıtmayı,amaç edinen derneğimiz Kayseri Ticaret Merkezinde Atlas Fuar Organizasyonu tarafından(04-07.2006 )tarihleri arasında gerçekleştirilen 1.KAY-TARIM Tarım ve Hayvancılık Fuarına iştirak ederek Doğu Türkistan davasını açtığı standla Fuarı gezen misafirlere tanıttı. Standımızı Kayseri valimiz Sn. Osman GÜNEŞ ve protokol ziyaret etti.

08.05.2006 Kayseri: 8 Mayıs Pazartesi Günü Erciyes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinde öğrenci grubu ile Çin Büyükelçiliğinin birlikte düzenlediği "Çin Kültür Günü" etkinlikleri derneğimizin protestoları sonucu iptal edildi.

17-21 -05.2006 Kayseri: Son yıllarda her platformda,her türlü organizasyonlarda Doğu Türkistan’ın sesi olmaya çalışan derneğimiz yine şehrimizde DÜNYA TİCARET MERKEZİNDE DEMOS Fuarcılık Organizasyonu tarafından 17-21 -05,2006 tarihleri arasında gerçekleştirilen ’DEKOYAP’A iştirak ederek, Doğu Türkistan her yönüyle tanıtıldı.

18.05.2006 Kayseri: Dergimizin Konya temsilcisi Sn. Alev AYYILDIZ hanımın girişimleri ile MÜSİAD Konya şubesinin 19 Mayıs 2006 saat 20.00 de yapmış olduğu Çin tehlikesi altındaki Türkiye konulu konferansa Hacettepe Üniversitesi öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkin EMET beyde katılarak Çin’in Doğu Türkistan ve dünya üzerinde oluşturduğu tehlikeleri anlattı.

23.05.2006 Kayseri-Ankara: Çin’in işkence ve zulmünden kaçarak Kanada’ya sığınan Doğu Türkistanlı Hüseyin can CELİL Kanada vatandaşı sıfatı ile akrabalarını ziyarete gittiği Özbekistan’da Çin’in talimatı ile tutuklandı.Çin, Özbekistan, Kazakistan ve Kırgızistan B.Elçilikleri önünde Hüseyin can CELİL’İN yaşadığı stratejik olaylar protesto edildi.Bu protestoya siyasi parti temsilcileri,sivil toplum örgütleri katılarak destek verdi.

23.05.2006 Kayseri:Doğu Türkistan davasını daha iyi anlatmak amacıyla Ankara da açtığımız şubemizin 3.Genel kurulu 23 mayıs salı günü dernek binasında gerçekleştirildi.
Profesör Dr. Uygur Tazebay’ın Divan başkanlığında yapılan kongrede mevcut yönetim ve şube başkanımız güven tazeledi. Kongremize çeşitli sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri de iştirak etti.
Saadet Partisi GİK üyesi Kocaeli eski milletvekili Mehmet BATUK ,GİK üyesi eski Adana milletvekili Yakup BUDAK,BBP genel başkan yardımcısı eski K.Maraş milletvekili Av.Edip ÖZBAŞ,Türkiye Eğitimsen Gen.Bşk. Şuayıp ÖZCAN Türkiye KAMU-SEN Türk Büro Sen Gen..Başkanı Fahrettin Yokuş, Etimesgut eski Bld. Bşk. Yrd. Ali Metin bey ve bir çok Doğu Türkistanlı hemşerilerimiz katıldı.

24.05.2006 Kayseri: İstanbul'da Doğu Türkistan davasına yeni bir kan özellikle ilmi ve eğitim alanlarında faaliyet göstermek amacı ile kurulan Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma derneği 24 mayıs çarşamba günü açıldı.
Başkanlığını Doç. Dr. Ataullah ŞAHYAR’IN yaptığı derneğin açılışına yaklaşık 250 ye yakın seçkin davetli katıldı.Hafta içi olmasına rağmen kalabalık bir davetlinin katılımı söz alan konuşmacıların dile getirdikleri gerçekler derneğin gelecekte çok önemli görevleri üstleneceği görüntüsünü ortaya çıkardı.
Açılışta konuşma yapan Başkan Sn. Ataullah ŞAHYAR derneğin Doğu Türkistanlıları kucaklamak ve bir çatı altında toplamak amacı ile kurulduğunu ve bu amaçla tefriş edildiğini dile getirirken, kapılarının herkese açık olduğunu söyledi.

24.05.2006 Kayseri: Genel başkanımız Sayın Seyit TÜMTÜRK 24 mayıs çarşamba günü saat 11'de haber 7 Com.Haber sitesine canlı olarak yayınlanan programa katıldı.
Programda Doğu Türkistan konusunda her açıdan bilgi veren Sn. Seyit TÜMTÜRK, özellikle şu anda Doğu Türkistan'lıların içinde bulundukları tehlikeler üzerinde durdu. Doğu Türkistan'da ve dışında Doğu Türkistan'lıların sorunları dile getirirken derneğimizin kuruluş amaçları ve bu yönde yaptığı faaliyetler hakkında bilgi verdi.
24.05.2006 Kayseri: Ulusal kanallarımızdan olan TV5 televizyonunda Doğu Türkistan davası anlatıldı.
Dernek genel başkanımız Sn. Seyit TÜMTÜRK’ÜN konuşmacı olarak katıldığı program 24 mayıs çarşamba günü saat 23:00'da canlı olarak yayınlandı.
Programda Doğu Türkistan hakkında geniş bilgi veren Sn. Seyit TÜMTÜRK, yurt içi ve dışındaki Doğu Türkistan'lıların içinde bulunduğu sorunları dile getirdi.

24.05.2006 İstanbul: Zeytinburnun’da yaşayan Doğu Türkistan davasına gönül veren Doğu Türkistanlı genç kardeşlerimiz ziyaret edildi. Sorunlarını anlatan gençlerimiz Doğu Türkistan davasına yapacakları hizmet için projelerini dile getirdiler.

25.05.2006 Kayseri :Derneğimiz ve Bursa Ülkü ocakları tarafından ortaklaşa düzenlenen "Doğu Türkistan Konferansı" 25 mayıs perşembe günü saat 20:00 'de Bursa Ülkü ocakları konferans salonunda düzenlendi.
Konferansa katılan Genel Başkanımız Sn. Seyit TÜMTÜRK Doğu Türkistan hakkında geniş bilgi verdi. Doğu Türkistan'ı tanıtan sinevizyon gösterisinden sonra konuşan Seyit TÜMTÜRK Doğu Türkistan'ın bağımsızlık mücadelesinde karşılaşılan sorunları anlattı. Dünya siyasetinde yaşanan değişimler ve Doğu Türkistan üzerindeki etkileri üzerinde durdu.
Konferansın sonunda yer alan soru cevap bölümünde ise misafirlerin yoğun ilgisi vardı. Tüm sorulara tek tek cevap veren sayın TÜMTÜRK, 'sizden tek ricam burada bulunan herkes bugün duyduklarını 10 arkadaşına anlatsın ve her anlattığı kişiden de 10 arkadaşına anlatmasını istesin. Bu sayede hiç bir masraf etmeden, güç harcamadan Doğu Türkistan davasına büyük katkı sağlayacağını söyledi.

09.06.2006: Kayseri-Ankara ve İstanbul’da Çin’e eş zamanlı protesto gösterisi Doğu Türkistan'lıların manevi annesi ve Uygur Amerika Derneği başkanı Rabiye KADİR hanımın 2 erkek 1 kız çocuğunun Çin'liler tarafından haksız yere tutuklanması, Doğu Türkistan'lılara uygulanan zulüm ve hapislerde yatan binlerce masum Uygur’un serbest bırakılması için Çin'in Ankara B.elçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu önünde protesto gösterisi düzenlendi.
Ankara'da gerçekleştirilen gösteriye Dernek genel başkanımız Sn. Seyit TÜMTÜRK Doğu Türkistanlılar, Siyasi parti temsilcileri, Doğu Türkistan davasına gönül verenler, Türk Kamu sen Türk Büro Sen, Türk Haber Sen, Türk Eğitim Sen başkanları, sendika temsilcileri, sivil toplum örgütleri katıldı.
Basın Bildirisi okunmasının ardından Çin büyükelçiliğine siyah çelenk bırakıldı.
İstanbul Başkonsolosluğunun önünde yapılan protesto eylemine pek çok Doğu Türkistanlı katıldı. İstanbul'da faaliyet gösteren Doğu Türkistan Gençlik Teşkilatı başkanı Sn. Tibet YÜCETÜRK ve yönetim kurulu üyelerinin katıldığı protestoda, derneğimiz Gökbayrak Dergisi İstanbul temsilcisi Mehmet Dönmez bey tarafından basın açıklaması yapıldı.

09.06.2006 Kayseri-Ankara: Genel başkanımız Sayın Seyit TÜMTÜRK Ankara şube başkanımız sn. Hayrullah EFENDİGİL, Türk Kamu-Sen genel başkanı Sayın Bircan AKYILDIZ Beyi makamında ziyaret etti.
Doğu Türkistan davasına bugüne kadar verdiği desteklerinden dolayı teşekkür edildi. Sayın AKYILDIZ bey ile Doğu Türkistan'ın son durumu Çin'in dünya ve Türkiye üzerindeki etkileri hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.
2006.06.09 Kayseri: MHP Gen.Bşk. Sayın Dr. Devlet BAHÇELİ Genel Başkanımız tarafından ziyaret edildi.Samimi ve sıcak bir ortamda geçen ziyarette Doğu Türkistan'ın durumu ve yapılması gerekenler ile yapılabilecekler dile getirildi. Yaklaşık 45 dakika süren toplantıda, Sayın BAHÇELİ’NİN siyasi tecrübesinden istifade edildi.

11.06.2006 Kayseri-Ankara: İHH İnsani Yardım Vakfının organize ettiği 2. Uluslar arası Çocuk Buluşması 11 Haziran Pazar günü gerçekleştirildi.İstanbul My Showland Kongre ve Gösteri Merkezinde gerçekleştirildi.İHH Gen.Bşk. Sn. Av.Bülent YILDIRIM’IN açış konuşması ile başlayan 2. uluslar arası çocuk buluşmasının ana teması dünyanın dört bir yanındaki savaşlarda yetim kalan çocukların bir araya gelmesi olarak nitelendi.Bu etkinliğe Kayseri’den Dursun SÜYDÜNLÜ’NÜN başkanlığında Kayseri’de yaşayan Doğu Türkistanlılar adına katılan bir gurup Doğu Türkistan’la ilgi şiirler okuyarak misafirlere duygulu anlar yaşattı.

21.06.2006 Kayseri: Derneğimizin 9. olağan genel kurulu 21 Haziran 2006 çarşamba günü saat 20:30 da dernek genel merkezinde yapıldı. Dernek üyelerimizin, Doğu Türkistanlı hemşerilerimizin ve misafirlerimizin katıldığı genel kurulumuz Genel başkanımızın açılış konuşması ile başladı. Ardından divan kurulu seçimine geçildi. Divan başkanlığına Sayın Alim GERÇEL bey, katip üyeliklere Oktay BOZKURT bey, Seyit Ömer TÜMTÜRK Bey teklif edildi ve oy birliği ile kabul edildi.

24.06.2006 Kayseri:2005-2006 Öğretim yılında ilköğretim ve lisede okuyan öğrencilerimize düzenlenen toplantı ile çeşitli hediyelerle sevindirildi.
24 Haziran 2006 Kayseri:cumartesi günü derneğimiz genel merkez binasında gerçekleştirilen öğrenci şölenine Özellikle öğrencilerimizin yoğun ilgisi ile karşılandı.Dernek Gen..Bşk. Sn. Seyit TÜMTÜRK’ÜN Şölenin açış konuşmasının ardından programa geçildi.Programa katılan Aksaray ili sevinçli Belediye Bşk. Sn. Necati COŞKUNER’İN iyi dilek ve temennilerinden sonra Konya’dan katılan Doç. Dr. İbrahim DÜLGER beyin geniş repertuarındaki Uygur,Özbek,Kazak ve Türk müziğinden örneklerle geç saatlere kadar devam etti.

29.06.2006 Ankara: Çin’in yoğun baskıları sonucu Özbekistan tarafından Çin’e iade edilen Doğu Türkistan uyruklu Hüseyin can CELİL ve yaşadıklarını siyasi arenaya taşıyarak gündeme getirmek amacı ile Ankara şube başkanımız Hayrullah Efendigil ve Türkiye’de 123 Sivil Toplum kuruluşundan oluşan Türk Dayanışma Konseyi üyeleri başta Doğu Türkistan Kültür Dayanışma Derneği Ankara şube Bşk. Hayrullah EFENDİGİL, Türkiye Kamu-Sen Gen. Sek. Türk Büro-Sen Gen.Bşk. Fahrettin YOKUŞ, KTÜ Vakfı Gen.Bşk. Başkanı Kazım ÜTÜK, Türk Dünyası Kadınları Dostluk Dayanışma Derneği Gen. Bşk. Yrd. Doç. Dr Şenol BAL, Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği Gen.Bşk. Abdullah BUKSUR olmak üzere İnsan Hakları İnceleme Komisyonu başkanı sayın Mehmet ELKATMIŞ’I TBMM’de makamında ziyaret ederek Hüseyin can CELİL konusunda kendisine bir rapor sunularak bu konu hakkında geniş bilgi verildi.

  • 1721 defa okundu.