DERNEKTEN HABERLER
1-) (U.A.Ö.) Uluslar arası Af Örgütü temsilcileri derneğimizi ziyaret etti. Uluslar arası Af Örgütünün Hollanda'dan gelen yetkilisi Ayfer Ergün Ankara'dan Özgür Doğan ve Orhan Işık'tan oluşan bir heyet 10-12-11-2004 ve 8-10-12-2004 arasında iki ayrı defa Kayseri'de Dernek genel merkezimizi ziyaret etti.Ziyaret esnasında ekip Doğu Türkistan'ı ve Uygurları tanıtacak ve onların sıkıntılarını dile getirecek Çin Halk Cumhuriyeti Devletinin Doğu Türkistan üzerideki yanlış uygulama ve hak ihlallerini gündeme getirir mahiyette yaşlılarımızdan ve dernek yönetiminden geniş bilgi ve görüntü aldı.Yaşlılarımız Çin zulmünden kaçarak Doğu Türkistan'dan,Afganistan'a oradan da Türkiye ye göç edişlerini anlattılar.Dernek Genel Başkan'ı Seyit Tümtürk ve Genel Sekreter Oktay Bozkurt bu güne kadar dernek faaliyetlerini ve bundan sonra izlenecek yolla ilgili olarak misafirleri bilgilendirdi.

2-) İki Cumhuriyetimizin kuruluş yıl dönümü anıldı. 12.11.2004 günü teşkilatımızın genel merkez binasında 12.11.1933 tarihinde Kaşgar'da kurulan "Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti"nin 71. yıl dönümü ve 12.11.1944 tarihinde Gulca da kurulan "Doğu Türkistan Cumhuriyeti"nin 60. yılını anma toplantısı yapıldı.Toplantıyı Ankara šube Reisimiz Hayrullah Efendigil yönetti toplantıda Eğitimci Yazar Tuygun Abdulvelide Cumhuriyetlerin bu günkü Uygur tarihindeki önemini bildiren bilgi verdi.Toplantıya katılan 100 e yakın misafire iftar yemeği verilmesi ile toplantımız sona erdi.

3-)Teşkilatımızın Genel Başkanı ve Başkan Yardımcısı ABD'ki teşkilatlarımıza ziyarette bulundu.Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Seyit Tümtürk ve Genel Başkan Yardımcısı Ebubekir Türksoy.(UAA)Uygur Amerikan Teşkilatı tarafından gerçekleştirilen bir dizi toplantılara katılmak üzere Newyork ve Washington olmak üzere 12 günlük ABD'ye ziyarette bulunmuşlardır. Ziyaret sırasında teşkilat reisleri ve Uygur ileri gelenleri ile geniş fikir alış verişinde bulunulmuştur.

4-)Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla Ankara'da Çin Elçiliği önünde protesto gösterisi
yapıldı.10.12.2004 günü Dünya İnsan Hakları Günü münasebeti ile teşkilatımız tarafından Başkent Ankara'da Çin Büyükelçiliği önünde Kayseri Genel Merkez Ankara šubemiz ve Sivil Toplum Örgütleri, Sendikalar, Vakıflar ile Siyasi parti temsilcileri ve Doğu Türkistan'lıların katılımı ile geniş çapta bir protesto gösterisi yapıldı.Daha sonra elçilik önünde Genel Başkan Seyit Tümtürk tarafın dan Basın bildrisi okundu. Siyah Çelenk bırakıldı.
Kalabalık grup daha sonra Ankara'daki BM binasına giderek burada protesto gösterisinde bulundu.BM'i Doğu Türkistan'daki insan hakları ihlallerine duyarlı olmaya çağırdı ve son olarak Dernek Genel Başkanı Seyit Tümtürk šube Başkanı Hayrullah Efendigil ile Türkiye Kamusen Genel Başkanı Bircan Akyıldız beyden oluşan heyet BM yetkilerine bir mektup verdi

5-)6-12.12.2005 Tarihlerinde Ankara Kocatepe Camii sergi bölümünde düzenlenen Uluslararası kültürel etkinliğe Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma derneği Ankara şubemiz tarafından bir Stand açılmıştır.Çin İşgali altındaki Ata yurdumuz Aziz Doğu Türkistan’ın tanıtılmasına yönelik etkinlik 1. hafta sürmüş ziyaretçilere CD,Kitap.Dergi dağıtılmıştır.Sergimizi çok sayıda bakan.milletvekili ve yabancı misyon ile çok sayıda basın mensubu ziyaret etmiştir.

6-).17.12.2004 günü Merhum Liderimiz İsa Yusuf Alptekin'in vefatının 9. yıl dönümü münasebeti ile šehitlerimizin ruhuna itafen Kuranı-kerim hatmi ve mevlit okutuldu anma toplantıları.düzenlendi
Ankara şubemiz tarafından Kocatepe Camiinde merkezi sistemden aynı anda bir çok camiden takip edilen bir Mevlit-i Şerif okutuldu ve cami imamı Merhum Liderimiz İsa Yusuf Alptekin ve tüm Doğu Türkistan šehitleri adına okutulan mevlitten sonra kısaca Doğu Türkistanı anlatarak dua da bulundu.Aynı gün akşamında kamusen Genel merkezinde derneğimizin organizasyonu ile Prof.Dr. Sadettin Göçmen tarafından İsa Yusuf Alptekin'in hayatı ve mücadelesi ile ilgili konferans verildi.
Kayseri de tarihi Hunat Camiinde İl Müftüsü Necmettin Nursaçan Hoca efendi tarafından tüm Doğu Türkistan šehitleri ve Merhum Liderimiz İsa Yusuf Alptekin adına okutulan Kuran-ı Kerim hatminin duası edildi ve merhum liderimiz İsa Bey anıldı.Merkezi sistemden dolayı aynı anda yüzlerce camice yayın yapıldı.

  • 1665 defa okundu.