DÜNYA UYGUR KURULTAYINDAN HABERLER

1-)DUK Muavin Reisi MehmetTohti 22.10.2004 tarihinde Yok üniversitesi tarafından tertiplenen Uygurlar bir başka Çeçen olayına dönüşebilirmi konulu muhakeme toplantısına katıldı.Bu toplantıya Prof. Dru Gladney ve Prof. Michael Copman’ın katılımı ile Doğu Türkistan hakkında geniş bilgi verildi.

2-)04.11. 2004 Uluslar arası Af Örgütü Toronto şubesi tarafından Uygur meselesi konulu bir toplantı gerçekleştirildi.Toplantıya DUK Muavin Reisi Mehmet Tohti Uygurların şu andaki durumu hakkında geniş bilgi verdi.

3-)Merkezi Norveç’in Bergen şehri olan Uluslar arası “Rafto insan hakları fonu 2004 senesi insan hakları ödülünü Doğu Türkistanlı Rabia Kadir Hanıma layık görmüş bu münasebet ile 5-7-11-2004 tarihleri arasında Norveç’in Oslo ve Bergen şehirlerinde bir dizi faaliyetler gerçekleştirildi.5.11.2004 tarihinde Bergende Uygur insan hakları konulu ilmi toplantı 7.11.2004 tarihinde de mükafat merasimi gerçekleştirildi.Bu toplantıya DUK Reisi Sayın Erkin Alptekin UAA’nın Reisi ve DUK.hukuk danışmanı Nuri Turkel ,DUK. Baş Teftişi Koreş kösem katıldılar.Nuri Turkel Norveç Meclis Başkan yardımcısı ve diş işleri yetkilileri ile görüştü .Ayrıca bu etkinlikler Norveç,ile bazı Avrupa Tv. Kanalları tarafından proğram olarak verildi.

4 -)06.11.2004 tarihinde “21.asır Çin Fonu” tarafından Tibet,Moğol,Uygur,Tayvan ve Çinli vekillerin katılımı ile “Enformasyon Çağında Milli münasebet” isimli muhakeme toplantısı gerçekleştirildi.Bu toplantıya DUK’na vekaleten icra komitesi başkanı Alim Seytof ve UAA muavin reisi Ömer Kanat katıldılar.11 Eylül saldırılarından sonra Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerinden bilgi verdi ve Doğu Türkistan meselesinin ancak tam bağımsızlıkla çözüme kavuşabileceğini beyan ettiler.

5-)DUK dini işler bölümünün organizasyonu ile 7.11.2004 tarihinde Almanya’nın Münih şehrinde geniş katılımlı bir iftar yemeği verildi.Dini işler müdürü Abdulcelil Emet,Turguncan Alavvidinler iftar vesilesi ile dini konularda hemşerilerimizi bilgilendirdiler.A.D.T.B tarafından organize edilen gençler bilgi müsabakası düzenlendi 25 gencin katıldığı müsabakayı kazananlara mükafat verildi.

6)DUK icra komitesi başkanı Alim Seytof 3.11.2004 tarihinde ABD başkanı G.w.Bush’un yeniden seçilmesi dolayısı ile bir tebrik mesajı yayınladı.Mesajında ABD’nin bundan sonrada Doğu Türkistan ve Uygur meselesine daha fazla duyarlılık göstermesini talep etti.

7-)11.11.2004 Tarihinde Hollanda’nın Leiden šehrinde Uygurlarla ilgili olarak milli etnoloji müzesinde bir toplantı düzenlendi.100 den fazla Hollandalının misafir olarak katıldığı toplantıya Leiden Üniversite Çin bölümünden Uygur uzmanı Dr. Levis Mayo Uygurların tarihi, edebiyatı ve şimdiki durumu hakkında geniş bilgi verdi.Ayrıca DUK icra komitesi Başk.Yrd. Askar Can 1949 dan günümüze Doğu Türkistan konusunda bilgi verdi. DUK’tan Köreş Kösem ve Abdullah Tursunlar müzik ve gösteri ziyafeti sundu.

8-)12.11.2004 tarihinde Hollanda’nın Tılburg şehrinde DUK gençler bölümü müdürü Hollanda Doğu Türkistan Vakfı Başkanı Bahtiyar šemsettin’în başkanlığında Hollanda Süleymaniye Caminin toplantı salonunda Türk gençleri teşkilatının iş birliği ile Doğu Türkistan Cumhuriyetini anma toplantısı gerçekleştirildi.Toplantıya DUK tan yetkililer ve Türk teşkilatları yöneticileri katıldı.Toplantı akşam verilen iftar yemeği ile sona erdi.

9-) DUK üyesi UAA teşkilatı 12.11.2004 tarihinde ABD Washington’da Doğu Türkistan Cumhuriyetini anma toplantısı gerçekleştirildi.Toplantıya Türkiye,Kazakistan,Kırgızistan, Kanada,ADB den toplam 100 den fazla kişi katılmış.Toplantıda milli mücadeleye katılmış 85 yaşındaki Masumcan Abimiz başta olmak üzere Kazakistan’dan Vakkas bey, Kırgızistan’dan Tursun İslam DUK Muavin Reisi Mehmet Tohti, Türkiye temsilcisi Seyit Tümtürk UAA başkanı Nuri Türkel ve Dr. Erkin Erkem,Dr. Erkin Emet birer konuşma yaptılar.

10-)13.11.2004 tarihinde Belçika’nın Andwergen şehrinde DUK hanımlar komisyonu başkanı Risalet Hanımın başkanlığında Doğu Türkistan Cumhuriyetlerini anma toplantısı tertip edildi.Milli sanatçılarımız tarafında konser verildi.Bu toplantıya 150 ye yakın konuk katıldı.DUK muavin reisi ve Avrupa Doğu Türkistan birliği başkanı Askar Can’ın konuşmaları ile devam etti.

11-)14.11.2004 tarihinde ABD’nin Newyork şehrindeki Sherton otelinde “Uygurların insan hakları ihlalleri” konulu ilmi toplantı gerçekleştirildi.Bu toplantı ABD de faaliyet etmekte olan Demokrasiyi güçlendirme vakfının (NED) himayesinde Pekin Baharı dergisi ve Amerikan Uygur birliği gerçekleştirmiştir.Toplantıda Uygur, Amerikan ve Çinli olmak üzere 14 kişi konuşmacı olarak katıldı.Toplantıya DUK Muavin Reisi Mehmet Tohti DUK icra Reisi Alim Seytof DUK medeniyet başkanı Dr. Kahar Barat DUK Türkiye temsilcisi Seyit Tümtürk DUK hukuk danışmanı ve UAA başkanı Nuri Türkel Doğu Türkistan Araştırma Merkezi başkanı Dr. Erkin Ekrem ve Dr. Erkin Emet beyler katıldı.

12-)DUK dini işler bölümü tarafından bu yıl ilk defa Ramazan ayı münasebeti ile sadaka ve fitre toplanması ile ilgili faaliyet icra edildi ve toplanan Paralar Dünyanın çeşitli yerlerinde sıkıntı çekmekte olan Doğu Türkistanlı kardeşlerimize gönderildi.

13-)DUK. Kazakistan, Kırgızistan. Avusturalya Vekili ve DUK.İcra komitesi üyeleri Kahraman Gocamberdi, Rozimehmet Hacı ve Hüseyin Hesen ‘ler kendi bölgelerinde Doğu Türkistan Cumhuriyetleri anma toplantıları gerçekleştirmişlerdir.

  • 1770 defa okundu.