DERNEKTEN HABERLER
                                                                                                                       GÖKBAYRAK

 

1 ) – Doğu Türkistan Kültür Dayanışma Derneği Ankara şube başkanı Hayrullah Efendigil Romanya’nın Köstence şehrinde 04-11 Eylül -2004 tarihleri arasında düzenlenen 11.‘Türk Dünyası Gençlik günleri ve Kurultay Düzenlemiştir” Avrupa dan ve Asyadaki 41 teşkilattan 200 ün ’üzerinde katılımcının bulunduğu bu güzide kurultaya Ank.şb.Hayrullah Efendigil D.T.heyet başkanı olarak katılmıştır.

 

2 )– Doğu Türkistan Kültür dayanışma Derneği Genel Merkezi tarafından 12.09.2004 tarihinde tarihçi yazar ve büyük vatanperver Turgun Almas’ın vefatının 3. Büyük şair Abdurrahim Ötkür’ün vefatının 9. ölüm yıldönümleri münasebeti ile Aziz ruhlarına ithafen Kuran-ı Kerim okundu. Dernek Genel başkanı Seyit Tümtürk’ün kısa açılış konuşmasından sonra Tuygun Abdulveli, Abdurrahim Ötkür ve Turgun Almas’ın hayatı ve mücadelesi ile eserleri hakkında toplantıya katılan kalabalık misafir topluluğuna geniş bilgi verdi.Daha sonra derneğimiz bünyesindeki Kaşgarlı Mahmut Eğitim merkezi öğrencilerinden bir grup çocuk ‘’Denizden Seda’’,’’Tan Seher’’,’’Harca Hainler Harca’’,’’İz’’,’’Ben Beyaz bayrak Değilim’’,isimli şiirleri ezbere okuyup katılımcıları heyecanlandırarak duygulu anların yaşanmasına sebep oldu.

 

3) – 11.09.2004 Kayseri Ticaret Odası toplantı salonunda tertip edilen ''Türk Dünyası ve Türk boyları isimli konferansa dernek yönetim kurulu üyelerimizden 3 kişi iştirak etmiştir. Prof. Dr.Mustafa Kafalı yaptığı konuşmanın büyük bir kısmını Doğu Türkistan konusu üzerine ayırarak ''Doğu Türkistansız Türk dünyasının düşünülemeyeceğini ve Türk dünyasının en mazlum kısmının Doğu Türkistan olduğunu, ayrıca Doğu Türkistan’ın bütün Türklerin ata yurdu olduğu gerçeğini'' üstüne basarak vurgulamıştır. Toplantıya iştirak eden arkadaşlarımızda söz alarak derneğimiz faaliyetleri ve Doğu Türkistan da gelişmekte olan son olaylar hakkında detaylı bilgiler sunmuşlardır.

 

4) - Geleneksel 2.Pilav Günü şenlikleri tertip edildi.

18.09.2004 tarihinde dernek Genel merkezimiz Sosyal tesislerinde Kayseri de mevcut siyasi parti temsilcileri, belediyelerimizin temsilcileri, Üniversite hocalarımız, Sivil toplum kuruluş başkanları, teşkilatlarımızın temsilcileri ile dershane sahipleri ve hayırsever işadamlarımız olmak üzere toplam 1000’e yakın misafir etkinliğimize iştirak etmiştir. Toplantının açılış konuşmasını Genel başkan Seyit Tümtürk ve Ankara şube başkanı Hayrullah Efendigil yapmış, Doğu Türkistan da gelişmekte olan son olaylar hakkında bilgiler sunmuştur. Gençlerimize dershane imkanı sağlayan dershane müdürlerine, davamıza maddi ve manevi katkıda bulunan işadamlarımıza şükranlarımızın ifadesi olarak plaket takdim edilmiştir. Bu arada derneğimiz bünyesinde Kaşgarlı Mahmut Eğitim Merkezimizde Uygurca eğitiminde başarılı olan 19 öğrencimize Okur-Yazar Sertifikası ve çeşitli hediyeler dağıtılmıştır. Katılımcılara Doğu Türkistan Pilavı ve ayran ikram edilmiştir.

 

5 ) – 01.10.2004 tarihinde Teşkilat Genel merkezimiz ve Ankara şubesi tarafından Çin Halk Cumhuriyetinin Aziz yurdumuz Doğu Türkistan’ı işgalinin 55. yıldönümü münasebeti ile Çin Halk Cumhuriyeti Ankara büyükelçiliği önünde Kayseri, Ankara, ve İstanbul’dan gelen hemşerilerimizin ve Türkiye deki Doğu Türkistan dostlarının katılımı ile geniş çapta bir protesto gösterisi yapılmıştır. Pretostoda Doğu Türkistan‘ın Gökbayrak’ı ile Türkiye’mizin Albayrak’ı yan yana dalgalanmıştır. Dernek Genel başkanı Seyit Tümtürk katılımcılarla birlikte elçilik önüne siyah çelenk bırakmış ve basın bildirisi okumuştur. Elçilik önündeki pretostonun ardından grubumuz Kızılay meydanına gelerek, değişik siyasi partiler, sivil toplum örgütlerinden oluşan yüzlerce kişinin katılımı ile büyük bir pretosto gösterisi gerçekleştirmiştir.

 

6 )- 08.10.2004 Tarihinde. Dernek genel Başkanı Seyit Tümtürk DUK.un genişletilmiş İcra komitesi toplantısı için Almayanın Münih şehrine Resmi ziyarette bulunmuştur.Toplantıda DUK. başkanı Erkin Alptekin ve ABD. ile Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden icra komitesi üyeleri katılmışlardır. Toplantı Üç gün sürmüştür.

 

7 )- 11.10.2004 Tarihinde Dernek Genel Başkanı Seyit Tümtürk B.B.P.Genel Başkan Sayın Muhsin Yazıcıoğlu ve Genel Başkan Yrd. Prof. Dr. Orhan Kavuncu beylerle Almanya’da görüşmüş Doğu Türkistan meselesi hakkında fikir alış verişinde bulunmuştur.

 

8 )– Kazakistan’ın Almata şehrinde Uygur tiyatrosunun kuruluşunun 70.yılı münasebeti ile Uygur tiyatrosunda büyük bir tören düzenlendi. Törene derneğimizi temsilen Ankara şube başkanımız Hayrullah Efendigil katılmıştır. 15-18 Ekim tarihleri arasındaki ziyarette Kazakistan’daki teşkilatlarla görüşmelerde bulunuldu.

 

9 )– Derneğimiz Genel başkanı Seyit Tümtürk, Gnl. Baş.yrd. Ebubekir Türksoy, S. Ömer Tümtürk ve Ankara şube başkanı Hayrullah Efendigil Ankara da TBMM de meclis başkan yardımcıları ve bazı milletvekilleri ile ikili görüşmelerde bulunmuşlardır.

 

10) – 24.10.2004 U.A.A.Ö.(Uluslar arası Af Örgütü Ankara temsilcisi) Özgür Doğan bey Kayseri de dernek genel Merkezimizi ziyaret etmiştir. Ziyaretleri esnasında Kayseri deki Doğu Türkistan lılar ve Doğu Türkistan daki Uygurlar hakkında geniş bilgi vermiş ve ikili işbirliğinin artırılarak devam ettirilmesi konusunda fikir birliğine varılmıştır.

  • 1573 defa okundu.