1)      - 16.09.2004 tarihinde Kanada'nın Toronto kentinde düzenlenen Uluslararası film festivaline DUQ ikinci başkan• Mehmet Tohti bey iştirak etmiştir.Uygurları konu alan 'Felek Şahı' adlı filmin galasına katılan Mehmet Tohti bu geceye iştirak eden seyirciler ve sivil toplum örgütlerinin Doğu Türkistan konusunda yönelttiği soruları cevaplayarak katılımcıları bilgilendirmiştir. 17.09.2004 günü filmin rejisörü Deborah Stratman ile bir araya gelerek film hakkında kısa bir görüşme yapmıştır.

2)       
2 )- 29.09.2004 tarihinde Kanada Dışişleri Bakanlığının düzenlemiş olduğu ''Çin'de İnsan hakları ''konulu Konferansa DUK. İkinci başkanı Mehmet Tohti'de iştirak etmiştir.Konferansta Doğu Türkistan'da gelişmekte olan son olaylar hakkında kısa bir bildiri sunmuştur.Kanada Dışişleri bakanlığı Çin-Moğolistan bölüm sorumlusu James Michell ile bir araya gelen Mehmet Tohti aşağıdaki konular hakkında Çin hükümetinden bilgi istenilmesi talebinde bulunmuştur..
(a)-Çin hükümetinin yakında açıkladığı 50 Uygur'a ölüm cezası konusunda açıklamada bulunulması, ölüm cezasına çaptırılanların suçlarının açıklanması.
(b)-Norveç İnsan Hakları ödülünü kazanan Rabia Kadir'in ödülünü almak için acaba Çin hükümeti yurt dışına çıkmasına izin vermişmidir.
(c)-Çin hükümetinin yakında Uygurlara karşı başlattığı hareket hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesi.
(d)-Yurt dışında bulunan Uygur teşkilatları ve teşkilat başkanlarına yapılan suikastlar, internet ve telefonlarla yapılan tacizlerin son bulması.
(e) - 11-13.10.2004 günlerinde Pekin'de gerçekleştirilecek olan Kanada-Çin insan hakları konulu toplantıya iştirak edecek olan Kanadalı heyete Doğu Türkistan'daki ceza ve tutuk evlerinin ziyaretine izin verilmesi, hapiste olan Rabia Kadir’in heyet ile görüşme imkanlarının sağlanması.


3 )- Ekim ayının ilk haftasında DUQ Kazakistan temsilcisi Kahraman Gocamberdi, Kurultay vekilleri Tamara hanım ve Şerif Can beyler Tokyo Üniversitesi Maliye profesörü Natsuko beyleri ziyaret ederek Uygurlar hakkında kendilerini bilgilendirmişlerdir.


4 )– DUK. Kazakistan delegesi Şerifcan Nadirov Kazakistan'da yayın hayatına devam eden ''Uygur Avazı'' ve ''Yengi Hayat''adlı gazetelere Dünya Uygur Kurultayı hakkında ayrı ayrı makale göndererek yayınlamasını sağlamıştır. DUQ hakkında Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan'da yaşamakta olan Doğu Türkistanlıları bilgilendirmiştir.


5 )- DUK İcra komitesi başkanı Alim Seyitof 13.08.2004 te bir bildiri yayınlayarak Amerikan Dışişleri Bakanı Colin Powel'e Guantanamoda göz altında bulunan 22 Uygur'un Çin'e iadesi konusunda çekince koymasından dolayı teşekkür etmiştir.


6 )- Ekim ayı içinde DUQ'nın Kazakistan delegeleri Kahraman Hocamverdi, Şerifcan bey,Tamara ve Dilnur hanımlar Kazakistan'da her ay düzenli olarak DUQ'nın faaliyetleri hakkında halkı bilgilendirme toplantısı yapmaya karar vermişlerdir.


7 )- DUK İcra komite başkanı Alim Seyitof 12.09.2004 günü bir bildiri yayınlayarak atanmış Doğu Türkistan Uygur Özerk Bölgesi sekreteri Wang Lo Chenning'in basın mensuplarına verdiği yemekte açıkladığı 50 Uygur'a ölüm cezası verildiği açıklamasına tepki göstererek idama mahkum edilen Uygurlar hakkında detaylı bilgi istedi.
8 )- Dünya Uygur Kurultayının kuruluşunu temel alan ''Dünya Uygur Kurultayı'' adlı film 15.09.2004 günü tamamlandı. Film icra komitesi tarafından onaylandıktan sonra tüm dünyadaki Uygur teşkilatlarına dağıtılmıştır.


9) – DUK. nın resmi internet sayfası tamamlanarak icra komitesinin onayından sonra resmen faaliyete geçecektir.


10 )- 25.09.2004 DUK.İcra Komitesi Almanya sorumluları icra başkan Yrd.Askar Can,genel sekreter Dolkun Eysa,Mali komite başkan• Abdulhekim Hoten,İç şişler Komitesi başkanı Ablimit Tursun Kurultay başkanı Sn. Erkin Alptekini evinde ziyaret ettiler.DUK'nın faaliyetleri hakkında fikir alışverişinde bulunuldu,yakında yapılacak olan genişletilmiş İcra Heyetinin toplantısı için gündem belirlenmesi kararlaştırıldı.


11) - 30.09.2004 DUK'nın İcra Komite başkanı Alim Seyitof DUQ adına Rafto Fond adlı kuruluşa bir mektup göndererek 2004 yılı insan hakları ödülünü Doğu Türkistanlı Rabia Kadir'e layık görmesinden dolayı tüm Doğu Türkistanlılar adına bir teşekkür mektubu göndermiştir.


12) - 30.09.2004 DUK'nın resmi sözcüsü Dilşat Reşith bir basın bildirisi yayınlayarak Google arama motoru’nun Çin hükümeti tarafından Doğu Türkistan ve Uygurlarla ilgili kısımlara sansür uygulamasını kınayarak, basın özgürlüğünü tanımadığı için Çin Enformasyon bakanlığını pretosto etmiştir.


13 )- 01.10.2004 Çin Halk Cumhuriyetinin kuruluşunun 55. yıldönümü ve Doğu Türkistan Uygur Özerk Bölgesinin kuruluşunun 49.yıldönümleri münasebetiyle Almanya, İsveç, Amerika ve Türkiye'de yaşamakta olan Doğu Türkistan lılar tarafından Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçilikleri önünde pretosto edilmiştir.


14) - Dünya Uygur Kurultayının genişletilmiş İcra Komitesi toplantısı Almanya'nın Münih şehrinde 08.10.2004 günü açılmıştır. Yeni teşkilatımızın bu toplantısına Erkin Alptekin başta olmak üzere Kurultay İcra heyetinin tamamı ile Türkiye temsilcisi Seyit Tümtürk'te iştirak etmiştir.


15) - Norveç'in başkenti Oslo da 27-31.10.2004 günleri aras tertip edilen ''Living our without Discrimination and Racism'' adlı toplantıya DUK'nın Genel sekreter Dolkun Eysa iştirak etmiştir. Toplanıya yaklaşık 27 ülkeden insan hakları ile ilgili 82 Sivil Toplum kuruluşu katılmıştır. Bu toplantıya ''Discrimination to Uygurs in Eastern Turkistan''adlı bir rapor sunan Doklun Eysa toplantıya katılanlarla Doğu Türkistan konusunda fikir alışverişinde bulunmuştur DUK. Tertip komitesinden .2005 yılında İtalya'da yapılması planlanan bu toplantının diğer 6 sivil toplum örgütleriyle birlikte ev sahipliği yapma konusunda yetki istemiştir.

  • 1613 defa okundu.