ANNELER GÜNÜ KUTLAMASI
Her yıl Mayıs ayının ilk haftasında kutlanılan anneler günü, bu sene derneğimiz çatısı altında da kutlanmaya çalışılmıştır. Mahallemizde bulunan anneler ziyaret edilerek onlara karanfil hediye edilmiş olup onları da anneler günü kutlanmıştır. Şehrimizin muhtelif semtlerinde milli kıyafetle giydirilmiş çocuklarımız Kayseri'de bulunan basın eşliğinde sokakta bulunan annelere Doğu Türkistan'ı bilip bilmedikleri sorulup oradaki annelerin böyle bir günü kutlayamadıklarını ve annelik duygularının Komünist Çin tarafından zorla yasaklandığını dile getirerek Kayseri'de bulunan annelerinde bu konuya sahip çıkmaları gerektiği dile getirilmiştir. Yerel basınımız bu hareketimize sahip çıkarak gazete ve televizyonlarında haber olarak sunulmuştur

UYGURCA ÖĞRENİYORUZ
22 Nisan 2001 Tarihinde mahallemizde ilköğretim çağında bulunan gençlerimize Doğu Türkistan ile bağımızı sağlayan en önemli faktörlerden olan Uygurca'yı yazmak ve okumak için kurs açılmasına resmi izin alınarak başlanmıştır. Mehmet Dursun TÜRKMEN beyin nezaret ve öğretmenliğinde
40 öğrenci iştirak etmiştir. Yaz kursumuz tatil süresince devam edecektir.

MHP Genel Başkanı Dr. Devlet BAHÇELİ'ye Gökbayrak ve Doğu Türkistan ile ilgili rapor verildi.
MHP Genel Başkanı ve Başbakan yardımcısı Dr. Devlet BAHÇELİ'ye beraberinde bakanlar ve milletvekilleri ile 09.06.2001 tarihinde Kayseri'ye genişletilmiş il divan toplantısı için gelmiş aynı gün yemekli toplantıda davetli olan Dernek yönetim kurulumuzu temsilen genel başkan Ebubekir TÜRKSOY Dr. Devlet BAHÇELİ'ye Bakanlarımıza ve Milletvekillerimize merhum liderimiz İsa Yusuf ALPTEKİN beyin resmini, Doğu Türkistan'ın Gök bayrağını ve Doğu Türkistan'ın son durumunu içeren bir rapor sunulmuştur. Yemekte ayrıca ikili görüşmelerde Doğu Türkistan'daki vahşet anlatılmıştır.

17.06.2001 tarihinde Merhum liderimiz Mücahit-vatanperver Mehmet Emin BUĞRA beyin vefatı ve bütün şehitlerimizin ruhuna Kuran-ı Kerim Hatmi Şerifi okutulmuş olup. Akabinde yemekli anma toplantısı yapılmıştır. Merhum liderimiz ve tüm Şehitlerimiz için Allah'tan Rahmet niyaz ediyoruz.

16.06.1961 Senesinde Doğu Türkistan'dan Komünist Çin işgalcilerinin zulmünden dolayı Vatan için Vatandan ayrılmak zorunda kalışımızın 40. yılı münasebeti ile dernek binamızda toplantı düzenlenmiştir. 40 yıl önceki resimlerden sergi hazırlanarak hemşehrilerimizin ziyaretine sunulmuştur. Ve büyüklerimize hicrete çıkışımızdaki gayret ve çabalarından dolayı minnet ve şükranlarımız ifade edilmiştir.

PANELE İŞTİRAK
3.6. 2001 tarihinde dernek başkan yardımcımız Hayrullah EFENDİGİL İstanbul'da bulunan Doğu Türkistan Vakfının tertip ettiği "3 Efendiler" konulu toplantıya derneğimiz adına katılmıştır. Toplantıya iştirak eden İlim adamlarından. Prof. Dr. Nevzat YALÇINTAŞ, Prof. Dr. Abdulkadir DONUK ve Prof. Dr. Mehmet SARAY beylerle ikili görüşmelerde bulunmuştur.

2.6.2001 de Dernek Başkan yardımcımız Hayrullah EFENDİGİL merkezi İstanbul'da bulunan Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu tarafından tertip edilen "Türk Dünyası ve Doğu Türkistan'daki İnsan Hakları İhlalleri" konulu panele derneğimizi temsilen katılmış,konuşmacı ve katılımcılar ile görüşmüştür.

Dilberim Samsakova suikast Nazuğum Fondinin Reisi ve Doğu Türkistan (Uyguristan) Milli Kurultayı daimi üyesi Dilberim Samsakova 24 Mayıs 2001 tarihinde kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırılarak suikasta uğramış ve hayatını kaybetmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet ailesine ve yakınlarına sabır diliyoruz

Dünya Uygur Gençlerinin Londra şubesi kuruldu.
Doğu Türkistan davasını ve insan hakları ihlallerini daha iyi bir şekilde anlatmak için Londra'da ikamet etmekte olan 40 Uygur ailesinin teşebbüsleri ile Sirizat Buğda ve Ekrem başkanlığında toplanarak Londra'da Dünya Uygur Gençleri Kurultayının bir şubesini hizmete açarak Doğu Türkistan davasını Hür dünyada temsil etmeyi devam etmektedirler.

  • 1550 defa okundu.