Nurala Göktürk

(Malzemeler) Hamur İçin:
1) 1kg un
2) 500-600 mi su
3) 2 Adet yumurta
4) Yeterli miktarda tuz

Lağmen Uygur Türklerinin ve Orta Asya Türklerinin vazgeçilmez yemeklerinden sadece birisidir. Yaklaşık 4000 yıllık tarihe sahip olan bu yemeğimizi dünyaca bilinen İtalyan araştırmacı gezgin MARCO POLO İtalya’ya getirerek bugünkü sipagetti yi dünyaya tanıştırmıştır.

Hamurun Hazırlanışı:
Bir tasa l kg. unun üzerine iki adet yumurta ve uygun ölçekte tuz katarak hafif bir karıştırarak su ilave edelim hamurumuz kulak memesi sertliğine gelinceye kadar yoğurup üzerine bezle örterek on dakika kadar dinlenmeye bırakalım.

Hamurda Dikkat Edeceğimiz Hususlar:
Tuz her miktarda atılır tahminen bir çay kaşığı kadardır. Sebebi bazı un tuzu çok bazısı da az yemesidir. Yazın soğuk kışın ise ılık yoğurmanız gerekir. Hamuru ne çok yumuşak ne de çok sen yapmamalısınız. Aksi takdirde yemeğin hazırlanış aşamasında size zorluk çıkarabilir.

Yemeğin Hazırlanış Şekli:
Dinlenmiş olan hamurumuzu bir tahta masa veya uygun bir zemin üzerine alalım (masayı az sıvı yağ ile yağlı-yalım) hamurun elimize yapışmaması için masayı ve elimizi sıvı yağ ile yağlayalım. Ve hamurumuzu yumruk kadar parçalara bölelim. Bölünmüş olan hamurumuzu sırasıyla elimizin altında yuvarlayarak 15-20 santimetre  haline getirelim. Ve aynı sırayla tekrar elimizin altında yuvarlayarak kalem kalınlığına getirelim. Uygun büyüklükte bir tepsinin içini yağlayalım. Kalem haline getirdiğimiz hamurumuzun tepsimizin tam ortasından yerleştirip etrafına daire şeklinde sonuna kadar saralım. Ve her parça hamuru sardığımızda üstüne yağ sürelim, bu işlemi hamurumuz bitene kadar tekrarlayalım. Ve üstünü örterek 10-15 dakika dinlendirelim.

Sosun Hazırlanışı:
1) 1 kg koyun eti
2) 200 kg soğan
3) 200 gr zeytin yağı veya ayçiçek yağı
4) 30 gr civarında baharat karışımı
5) yarım baş sarımsak
6) 100 gr domates
7) 200 gr yeşil biber

Etimizi ince ve uzun bir şekilde doğrayalım. Soğan, domates, biber kalan malzemelerimizi de uygun bir şekilde tavamızı ısıtıp 200 gr zeytinyağı koyup kızmasını bekliydim. Yağımızı doğranmış soğanlarımızı ilave edelim. Soğanımız sarardığında üzerine etimizi atıp kavurmaya devam edelim. Tavadaki etimiz pişmeye az kala üzerine sivri biberi ilave edelim yaklaşık iki üç dakika böyle kavurduktan sonra domatesimizi ekleyerek karıştıralım ve gerektiği miktarda tuz ilave ettikten sonra 5-6 dakika kavuralım. Ve son olarak doğranmış sarımsağımızı ilave edip 1-2 dakika tavamızın ağzını kapalı tutalım. Ve sosumuz hazır.

Pişirilişi:
Yemeğimizi uygun büyüklükte tencereye 2-3 litre su koyalım ve kaynamasını bekliydim. Tepsideki hamurumuzun üzerini açarak hamurun ucunu sağ elimizle çekelim ve boşta kalan kısmı sol elimizle destek vererek masanın üzerine ince bir şekilde sündürelim. Sundurmuş olan hamurumuzu yine sağ elimizle hafif yukarıya kaldıralım. Ve boşta kalan kısmı sol ve sağ bileklerimize diğer ucunu bulana dek saralım, (iki elimizin arası 20-25 santim olmalıdır.) bileğimize sarmış olduğumuz hamurumuzun orta kısmını masanın üzerine çarptırarak hafif bir şekilde iki yana çekerek incelmesini sağlayalım. İnce şekle gelen hamurumuzu kaynamış olan suyun içerisine bırakalım ve yapışmaması için hafif karıştıralım. 5-7 dakika kaynadıktan sonra makarna süzer gibi süzüp hiç suyu kalmayacak şekilde süzelim. Ve servis tabağına koyalım. Üzerine hazırladığımız sosumuzu ilave edelim.
Afiyet Olsun...

  • 1499 defa okundu.