Gökbayrak

11. Zafer Kurulunda Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği
6 Ağustos 2000 tarihinde 11. düzenlenen geleneksel Erciyes Zafer Kurultayına, Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği olarak katılım sağlanmıştır. Kurultay alanına hakim bir bölgede kurulan Doğu Türkistan çadırı ile kurultaya katılanlara Doğu Türkistan'ın istiklal mücadelesi anlatılmıştır. Kurultay etkinlikleri çerçevesinde 10.000 adet el ilanı, 3-000 adet üçgen Gökbayrak ve "Doğu Türkistan'a Hürriyet" yazılı 2.000 adet çıkartma bastırılmıştır. El ilanları ve çıkartmalar ile beraber Doğu Türkistan'a Hürriyet ibareleri yazılı Gökbayrak yaka kartları katılımcılara dağıtılmış, kurultay alanının bağımsız Doğu Türkistan'ımızın simgesi Gökbayrak'lar ile donanması sağlanmıştır. İki gün süre ile devam eden kurultay esnasında Doğu Türkistan çadırını ziyaret edenlerin yanı sıra, kurultay alanında kurulu bulunan çadırlar tek, tek gezilerek Doğu Türkistan davası anlatılmış ve Gökbayrak ile Gökbayrak dergileri hediye edilmiştir. Kurultayın 2. günü Doğu Türkistan çadırımız, kurultaya katılan bakanlarımız tarafından da ziyaret edilmiştir.

Panel
12.11.2000 tarihinde Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti'nin 67. yıl dönümü münasebetiyle derneğimiz tarafından panel tertiplenmiştir. Melikgazi belediyesi kültür sitesi konferans salonunda düzenlenen panelimize Ankara Türk tarih kurumundan Doç. Dr. Hacı Yakup Anat, İzmir Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırma Enstitüsünden Yrd. Doç. Dr. Alimcan İnayet İstanbul Doğu Türkistan Vakıf Müdürü Hamit Göktürk ve Kayseri Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Ebubekir Türksoy panelist olarak katılmıştır. Ve günün önemine dair birer konuşma yapmışlardır.

75. Yıl Cumhuriyet Lisesi Açılışı
Dernek yönetimindeki arkadaşlarımızın girişimi ile yapımı Kocasinan Kaymakamı Nadi Kılınçaslan ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Salih Çalıksoy beylerin gayretleri ile mahallemize yapılan 75. Yıl Cumhuriyet Lisesi'nin açılış töreni Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu tarafından yapılmış. Valimiz Sayın Nihat Canpolat, Garnizon Komutanımız, İl Emniyet Müdürü, II Milli Eğitim Müdürü, İl Sağlık Müdürü ve diğer mülki amirler ve resmi zevatın hazır bulunduğu protokolde Doğu Türkistanlı ekip folklor gösterisinde bulunmuş. Sayın milli savunma bakanımız Sabahattin Çakmakoğlu Bey'e Doğu Türkistan Bayrağı ve T.C. Bayrağı takdim edilmiş. Ve akabinde Dernek başkanı Ebubekir Türksoy ve Bşk. Yrd. Hayrullah Efendigil tarafından başta Bakan bey olmak üzere bütün konuklara (protokole) Doğu Türkistan Bayrağı ve Gökbayrak Dergisi ve Doğu Türkistanla ilgili birer rapor sunulmuştur. Ayrıca okulun yapımında katkılarından dolayı Kocasinan İlçe Kaymakamı Sayın Nadi Kılıçaslan Bey'e ve Sayın İlçe Milli Eğitim Müdürüne Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Gn. Bşk. Ebubekir Türksoy ve 75. Yıl Lisesi Okul Koruma Derneği Başkanı Seyit Tümtürk birer plaket takdim ederek şükranlarını bildirmişlerdir.

Mesut YILMAZ'a GÖKBAYRAK Hediye Edildi
ANAP Genel Başkanı Başbakan Yardımcısı Sn. Mesut YILMAZ Partisinin Kayseri Bölge Eğitim toplantısı için 24.11.2000 tarihinde ilimize geldi. Toplantı Kayseri Atatürk kapalı spor salonunda saat 10:00'da başladı. Sn. Mesut YILMAZ'a Milli kıyafet giymiş bir kızımız tarafından Doğu Türkistan'ın büyük boy GÖK BAYRAĞI hediye edilmiştir. Bayrağın Sn. Mesut YILMAZ'a takdimi esnasında salonda bulunan kalabalık olaya hep birlikte alkışlarla iştirak etmişlerdir.

Vefat'ının 5. Yıl Dönümünde İsa Bey'e Kuran-ı Kerim Hatmi
24-12-2000 Pazar günü Merhum Liderimiz İsa Yusuf Alptekin'in aziz hatırasına ve tüm şehitlerimizin ruhlarına ithaf edilmek üzere Doğu Türkistan camii şerifinde hemşerilerimizin katılımı ile Kur'an-ı Kerim hatmedilmiş olup akabinde dualarla yad edilmişlerdir.

Pakistan Ankara Büyükelçiliğine Protesto Faksı
Pakistan hükümetinin 01.12.20C ve 02.12.2000 tarihinde İslamabad şehrinde kurulu bulunan Kaşgar ve Hoten misafir hanelerinin kapatılması ile burada eğitim ve hac amacı ile misafir olarak bulunan kardeşlerimizin sokağa bırakılması üzere Kayseri Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği olarak fax hazırlanmış ve 06.12.2000 tarihinde Ankara büyükelçiliğine faxla protesto çekilmiştir.

RAMAZAN BAYRAMI
2000 yılı içinde tarihin bir cilvesi olarak yaşadığımız ikinci Ramazan Bayramı Doğu Türkistan'ın bağımsızlık mücadelesinde hayırlara vesile olması dilekleri ile kutlandı. Geleneğimiz olan bayram namazını müteakip cemaat halinde bayram ziyaretleri, bu bayramda yeni dernek binamızda başlatılmıştır. Dernek binamızda, bayram namazını eda ederek camiden çıkan cemaatimize kahvaltı verilmiştir. Aynı gün, yatsı namazı zamanına kadar süren bayramlaşma esnasında, Kayseri'nin çeşitli bölgelerinde yaşayan bütün Doğu Türkistan'lı hemşerilerimizin evleri ziyaret edilmiştir. Bayramın ikinci günü, Kayseri'de faaliyet gösteren siyasi parti temsilcilikleri ile sivil toplum örgütleri ziyaret edilmiştir. Aynı gün yerel yayın yapan televizyon kanallarının ziyareti esnasında, Doğu Türkistan davası dile getirilmiş ve bayram mesajı verilmiştir. Bayramın ikinci ve devam eden günlerinde derneğimiz çeşitli siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum örgütleri tarafından ziyaret edilmiştir. Bu ziyaretlerde, düzenlenen bayram sofrası ile Doğu Türkistan kültürünün tanıtımı yapılmış ve binlerce yıllık geleneğimiz Kayseri'li hemşehrilerimiz ile birlikte yaşanmıştır.

Çin Dışişleri Bakanını Protesto
Çin Dışişleri bakanının Türkiye ziyareti kapsamında 07.01.2001 tarihinde İstanbul ziyareti Kayseri'den 06.01.2001 tarihinde İstanbul'a giden 15 Doğu Türkistanlı genç tarafından İstanbul Tarabya’da bulunan Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosluğunda Çin'in Doğu Türkistan'da uygulamakta olduğu Soykırım ve katliamları, insan hakları ihlallerini, her türlü insanlık dışı uygulamalarını protesto edilmiş basına bildiri dağıtılmış ve gerekli açıklamalar yapılmıştır. Konsolosluğa siyah çelenk bırakma girişimi emniyet güçleri tarafından engellenmiş ve Doğu Türkistanlı gençler yetkililerce konsolosluk önünden uzaklaştırılmışlardır. Protesto eylemine katılan gençler aynı gün Kayseri'ye hareket etmişlerdir.

21. Yüzyılda Türk Dünyasının Sorunları
Kamu çalışanları Vakfı Sinop-Boyabat şubesinin düzenlemiş olduğu '21. yüzyılda Türk Dünyasının sorunları konulu konferansa, derneğimize yapılan davet üzerine, dernek yönetim kurulu üyelerimiz tarafından katılım sağlanmıştır. 27 Ekim 2000 Cuma günü düzenlenen konferanstan önce, düzenlemenin yapıldığı salonda Doğu Türkistan resim sergisi açılmıştır. Konferansa ilgi gösteren Boyabat'lı vatandaşlarımıza, Doğu Türkistan'ın tarihi, coğrafyası ve şu anda ki durumu hakkında geniş bilgi verilmiştir. Akşam düzenlenen konferansta ise slayt gösterisi ile toplantıya katılan dinleyiciler ve basın mensuplarına Doğu Türkistan'ın bağımsızlık mücadelesi anlatılmıştır

Doğu Türkistan Cumhuriyetlerini Anma Gecesi
İstanbul'da faaliyet gösteren Doğu Türkistan Dayanışma Derneği, 7 Ocak 2001 tarihinde Doğu Türkistan Cumhuriyetlerini anma gecesi' adı altında bir gece düzenlemiştir. Geceye başta Hoca Ahmet Yesevi Vakfı Mütevelli heyeti başkanı Sayın Namık Kemal ZEYBEK, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı genel başkanı Prof. Dr. Turhan YAZGAN, Prof. Dr. Abdulkadir DONUK, Doğu Türkistan Vakfı başkanı M. Rıza BEKİN olmak üzere pek çok akademisyen ve siyasi parti temsilcisi katılmıştır. Derneğimizde, Doğu Türkistan davasının tanıtımı için düzenlenen böyle güzel bir toplantıya 20 kişilik bir grup ile katılmıştır, istiklal marşı ve şehitler için saygı duruşu il başlayan gecede gösterilen sinevizyon katılımcılara duygusal anlar yaşatmıştır. Protokol konuşmalarında, Doğu Türkistan davasının dünü ve bugünü ile ilgili olarak değerli saptamalar yapılmıştır. Konuşmalardan sonra Doğu Türkistan davasının tanıtımında katkıları bulunan kişi ve yayın organlarına şükran plaketi verilmiştir. Davamıza katkılarından dolayı derneğimizin yayın organı Gökbayrak Dergisi adına Dernek Başkanımız Ebubekir Türk-soya da plaket takdim edilmiştir.
İstanbul'da yaşayan Doğu Türkistan'lı hemşehrilerimizin büyük ilgi gösterdiği, katılımın yüksek olduğu bu görkemli gecede, Doğu Türkistan bütün yönleri ile ele alınmıştır.

MAHALLEDEN HABERLER
1. Nazım - Hayrigül BATUHAN çiftinin oğulları Bahadır ve Tarık 27.08.2000 tarihinde sünnet olmuşlardır.
2. Oktay - Emine BOZKURT çiftinin kızları Gülizar ile Kerimhan - Hayrunnisa Kağan çiftinin oğulları Abdulaziz, 10.09.200 tarihinde düzenlenen düğün töreni ile hayatlarını birleştirmişlerdir. Ömür boyu mutluluk ve saadetler dileriz.
3. Doğu Türkistan Vakfımızın müdürü Hamit GÖKTÜRK Bey'in validesi, Doğu Türkistan'lı Hanımlar Komitesi başkanı Nurale GÖKTÜRK hanımın kayınvalidesi Mücahide Hacı Ayşe Hanım 15.10.2000 tarihinde vefat etmiştir. Kendisine Allah'tan rahmet, geride kalanlara sabır ve selamet niyaz ederiz.
4. Seyit Ömer - Züleyha TÜMTÜRK çiftinin 10.10.2000 tarihinde Beyza isimli kızları dünyaya gelmiştir.
5. Doğu Türkistan muhacirlerinden büyüğümüz Hacı Ahun Bay 24.12.2000 tarihinde vefat etmiştir. Allah'tan rahmet eylesin.
6. Atilla - Zeynep UYGURTÜRK çiftinin Bedirhan isminde bir erkek çocukları dünyaya gelmiştir.

  • 1559 defa okundu.