ÇİN ORDUSU; ÜLKELER ARASI TERÖRİZME DAVETİYE ÇIKARIYOR
Çin Halk Kurtuluş Ordusu (ÇHKO) Edebiyat ve Sanat Basımevi tarafından yayınlanan ve iki Albay tarafından kaleme alınan "Sınırsız Savaş" adlı kitapta, yüksek teknoloji savaşlarının, yoksul ve küçük ülkelerin olanaklarının çok ötesinde maliyetlerde olduğu belirtiliyor. "Gelişmekte olan ülkeler, yüksek teknolojiye sahip ülkelerin saldırılarına karşı koymak için, gerilla savaşı ve terör eylemi dahil her yola başvurabilir..."
Savaşların cephe savaşları ile sınırlı kalmadığı kaydedilen kitapta, bilgisayar sistemlerine sızmalar, düşman ülkelerin büyük şehirlerinde gerilla savaşı ve fanatik terör eylemleri karşı önlemler olarak görülüyor.
(4.7.1999 A.A)

KAZAKİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANI ÇİN'DE
Kazakistan Dışişleri Bakanı Kasımcomart Tokayev, başta petrol boru hattı ve su kanalı olmak üzere çeşitli konuları görüşmek üzere Çin'e gitti. Şanghay ve Hon-kong'tan sonra Doğu Türkistan'ın Ürümçi şehrine de uğrayacak.
Kazak Dışişleri Bakanının gündeminde öncelikle, Çin tarafından yapılacak olan 3000 km uzunluğundaki Batı-Kazakistan-Çin petrol boru hattı ile ilgili anlaşmanın yerine getirilmesi ile İrtiş nehir suyunun tamamını keseceği iddia edilen ve gelecek günlerde tamamlanması beklenen 300 km uzunluğundaki su kanalı problemi bulunuyor.
"Kızıl Çin'in iki yüzlü politikalarına aldanan Kazakistan hükümeti elini verdi bakalım kolunu kurtarabilecek mi? Kazakistan'daki Uygurların uyarmalarına rağmen hâlâ Çin'i tanıyamadılar."
(14.7.1999 A.A)

ÇİN: NÖTRON BOMBASI TEKNOLOJİSİNE SAHİBİZ, SALDIRIRIZ
Çin'in, Tayvan'a askeri müdahale uyarısında bulunduğu bildirildi. Şinhua ajansının haberine göre, Çin savunma bakanı Şi Haitian yaptığı açıklamada, Tayvan'ın bağımsızlık ilan etmesinin önüne geçmek için Çin ordusunun bu ülkeye askeri müdahalede bulunmaya hazır olduğunu vurgulayarak, "Çin Halk Kurtuluş Ordusu, Çin'in toprak bütünlüğünü korumak ve tüm ayrılıkçı girişimleri ezmek için her an askeri müdahalede bulunmaya hazırdır" dedi.
"Amerikalı Cumhuriyetçi milletvekili Christopher Cox tarafından Mayıs ayında yayımlanan bir raporda, Pekin 70'li yıllardan bu yana ABD'nin aralarından nötron bombasının da bulunduğu nükleer silah teknolojisini çalmak için casusluk yapmakla suçlanıyor. Amerika Çin'in teknolojideki hırsızlıklarını da ispatlamıştır.
"Dünyaya güler yüzünü gösteren Çin Doğu Türkistan'ın Lop Nor bölgesinde 1964 yılından beri yapmakta olduğu Nükleer denemeler ile Uygur halkına cehennem hayatı yaşatmışlardır.
Nitekim Çin, nükleer denemelerin 10 yıl süre ile yasaklanmasını öngören uluslar arası anlaşmaya imza koymaya karar verdiği 1996 yılına kadar 50'nin üzerinde deneme yapmıştır. Tabi bu faaliyetlerini dünya kamuoyundan da gizlemektedir."
(16.7.1999 Türkiye)

ÇİN, ŞİMDİ DE ÜNİVERSİTELERE GİRMEYE ÇALIŞIYOR
Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Günal Akbay, Rektör Yrd. Prof. Dr. Ali Erkan Eke ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Can Hamamcı, 11 Temmuz'da başlayan ve 18 Temmuza kadar sürecek Çin gezileri sırasında, Pekin yabancı Diller Üniversitesi ve Pekin Üniversitesi yetkilileriyle temaslarda bulundular.
Bu temaslarda, iki üniversite arasında başta öğretim elemanı değişimi olmak üzere, çeşitli alanlarda işbirliği yapılmasına ilişkin anlaşma sağlandı. Ankara Üniversitesi heyeti, Şian ve Tianjin kentlerine de giderek çeşitli temas ve incelemelerde bulundu. Ankara Üniversitenin sayın yetkililerine de bir mesajımız olacak, Pekin Yabancı Diller Üniversitesi yetkililerine ricada bulunsunlar. "Doğu Türkistan'ı da görmek istiyoruz hiç olmazsa Urümçi Üniversitesini de görmek istiyoruz" desinler.
 
ÇİN USULÜ VAHŞET!
Cin Seddi'nin gölgesinde dünyanın en vahşi gösterilerinden biri sergileniyor Çin seddinden sadece birkaç km uzakta kurulan "vahşi yaşam" parkındaki aslan kafesine izleyicilerin, gözü önünde canlı hayvanlar atılıyor. Bu gösteriyi yaşamlarının doğal bir parçası olarak algılayan aslanlar ise duraksamadan bu hayvanların üzerine atlayarak paramparça ediyor.
(24 Temmuz 1999 Milliyet)


TAYVAN-ÇİN ZAMANLAMASI
"Tayvan Çin İçin Turan" olurken esaret altındaki Türk yurtlan için Turan denildiği zaman, burnundan kıl aldırmayan sözde Müslümanların neden zorlarına gidiyor. Bu ifadeyi kullanan, (Tayvan Çin İçin Turan) buna yardımcı olanlara sesleniyoruz.
Komünist Çin'e yaranabilmek için bir takla atmadığınız kaldı. Turan kelimesinin manasını iyice araştırmadan Komünist bir ülkeye yakıştırmanız esef vericidir. Çin Tayvanı gerekirse silah zoruyla kan dökerek alırız diyor. Siz bu zihniyete mi Turan diyorsunuz? Size en güzel cevabı Turan fikrini Türk gibi düşünenler verecekti
(Zaman Gazetesinin Sekizinci Gün Köşesinde çıkan yazıya göre (Tayvan Çin için Turan) yazılmıştır.

ÇİN ORDUSUNUN EL KİTABINDAN: "ABD YE KARŞI TERÖRİZM UYUŞTURUCU BİLGİSAYAR VİRÜSLERİ KULLANILMALI"
ABD ile Çin arasındaki ilişkilerin Kosova savaşı sırasında dibe vurmasının ardından, Çin ordusunda dağıtılan bir el kitabında düşman olarak tanımlanan ABD'ne karşı "terörizm ve bilgisayar virüsleri" gibi silahların kullanılması önerildi.
Çin Ordusunca yayınlanan el kitabında, Çin'in ABD ile baş edebilmesi için terörizm, uyuşturucu kaçakçılığı, bilgisayar virüsleri ve çevre felaketi hazırlama gibi yöntemleri devreye sokmasının "mubah" olduğu kaydedildi.
Gazetenin Pekin muhabiriyle konuşan kitabın yazarları Albay Qiao Liang ve Wang Xiangsui, Kosova'yı kastederek, "Eğer ABD bugün bir Avrupa ülkesine kendi değer sistemini zorla kabul ettirebiliyorsa, bunu yarın Tayvan, Tibet gibi konularda bize de uygulamaya karar verebilir. (Tayvan, Tibet elbette Doğu Türkistan'da var)
(8.9.1999 A.A)

  • 1474 defa okundu.