Gökbayrak Haber
Merkezi

BASIN BÜLTENİ NO: 6

21. Asra girerken Dünyada zulüm gören horlanan öz yurtlarından kovulmaya çalışılan ve vahşice soykırıma tabi tutulan milletlerin başında ne yazık ki Türkler gelmektedir.

Musul ve Kerkük'ten Sibirya düzlüklerine, Adriyatik'ten Çin şeddine kadar uzanan yaklaşık 6 milyon kilometrekarelik bir coğrafî sahada yaşayan ve 250 milyona yakın nüfusa sahip yüce Türk Milletinin dünyada dostundan çok düşmanı bulunmaktadır. Gaspıralı'nın "Dilde, Fikirde, İşde Birlik" parolasından korkan bazı devletler aleni ve gizli olarak Türk düşmanlığı politikasını sürdürmektedirler.

Türk Dünyasının anayurdu olan Doğu Türkistan'da 35 Milyon Doğu Türkistan Türkü Emperyalist Çinliler tarafından yıllardır sadece Türk oldukları için insanlık dışı bir muameleye maruz bırakılmakta ve soykırıma uğratılmaktadırlar. Çin'li yöneticiler adeta tarihte yedikleri tokadın acısını Doğu Türkistanlılardan çıkartmaya çalışmaktadırlar.

3 Mayıs Türkçüler Bayramı münasebetiyle Türk Dünyasının ve bütün insanlığın dikkatlerini bir defa daha Doğu Türkistan'da yaşanmakta olan insanlık dramına çekmek istiyoruz.

 

Mehmet Emin BATUR

GENEL BAŞKAN

 

DOĞU TÜRKİSTAN ORMANI

23 Mayıs 1998 tarihinde Erciyes dağı eteklerinde Kayseri Valiliği tarafından organize edilen "Türk Dünyası Ormanı" kurma programına derneğimize yapılan davet üzerine, Dernek Yönetim kurulu üyeleri derneğimiz bünyesindeki folklor ekibi ile birlikte Al ve Gökbayraklarla iştirak edilmiştir.

 

ÖZLENEN GÜNLERİN TABLOSU

Uzun yıllar, toprağın suya, canlının havaya ihtiyacının olduğu gibi hasretini çektiğimiz ayrı düşmüş Türk dünyasındaki soydaşların birlikteliğini ne kadar da özlemişiz.

Çok değil 78 yıl öncesine kadar birileri için hayal telakki edilen, fakat birilerine göre de eninde sonunda gerçek olacağına inanılan Türk dünyasının birlikteliği günümüzde gerçek olmak üzeredir.

Çünkü bunun ilk adımları ve temelleri atılmaktadır. İşte buna en iyi örneklerden biri Kayseri'de gerçekleşti.

Kayseri Valisi sayın Mustafa YILDIRIM Beyefendi tarafından organize edilerek gerçekleştirilen "Türk Dünyası Ormanı" kurmak etkinliğinde 1990 yılından sonra bağımsız olan Batı Türkistanlı soydaşlarımızın temsilcileri de Kayseri'de idi. O ne güzel mutluluk tablosu idi.

Batı Türkistan Türk Cumhuriyetlerinin Bayrakları gönderde dalgalanırken yürekler pır pır uçuşuyordu adeta, sevinçliydi herkes olabildiğince, özellikle de fidanlar dikilirken bir bir her biri bir umuttu gelecek için.

Batı Türkistan Türk Cumhuriyetlerinin ormanları arasında "Doğu Türkistan Ormanı" da kuruldu böylece Erciyes Dağı eteklerinde.

 

KAYSERİ VALİSİNE TEŞEKKÜR

1998 Kayseri Valisi Sayın Mustafa YILDIRIM Beyefendi Dernek yönetim kurulumuz tarafından makamında ziyaret edildi.

Sayın Valimize, Türklüğe ve Türk dünyasına, dolayısı ile de Doğu Türkistan konusuna gösterdiği ilgilerinden dolayı derneğimiz tarafından hazırlanan bir adet şükran plaketi Dernek Genel Başkanımız Mehmet Emin BATUR tarafından takdim edilmiştir.

 

DERNEĞİMİZİN 5. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI YAPILDI

Derneğimizin iki yılda bir yapması gereken Genel Kurul toplantısının beşincisi 21 Mayıs 1998 Pazar günü saat 14.00'de Dernek Merkezimizde yapıldı.

Dernek üyelerimizin büyük çoğunluğunun iştiraki ile gerçekleştirilen Genel Kurul Toplantısının Divan Başkanlığını Oktay BOZKURT yaptı. Toplantıya tek listeyle girilmiş olup Yönetim ve Denetleme Kurul Listesi oya sunuldu. Üyelerin tamamının kabulü ile seçilen yönetim kurulu daha sonraki görev taksiminde aşağıdaki görevlere getirildiler.

Genel Başkan:

Mehmet Emin BATUR

Genel Bşk. Yrd.:

Emrullah EFENDİGİL

Genel Sekreter:

Abdulmecit AVŞAR

Genel Sekr. Yrd.:

Abdulsamet ÎLTÜRK

Muhasip:

Abdurrahim TÜRKDOĞAN

Muhasip Yrd.: Dursun KÖSE

Muhasip Yrd.: Nuri YARKENTLİ

Üye: Kadir METE

Üye: Cuma KÖSE

 

BAŞBAKANA DOĞU TÜRKİSTAN HANÇERİ HEDİYE EDİLDİ

24 Haziran 1998 tarihinde Başbakan Mesut YILMAZ ve Devlet Bakanı Ahad ANDİCAN'm hazır bulunduğu Türkiye'de faaliyet gösteren 30 soydaş dernek yöneticilerinin katıldığı toplantıda Dernek Genel Başkanı Mehmet Emin BATUR, Başbakana Uygur hançeri hediye ederken.

  • 1464 defa okundu.