Celalettin Batur

2 MART
İSKEÇE MÜFTÜSÜ M.EMİN AĞA'YA HAPİS
iskeçe'nin seçimle gelen müftüsü Mehmet Emin AĞA'ya "resmi makamı gasp etmek" gibi gülünç bir suçtan (!) ceza üstüne ceza yağdı. Lamia temyiz mahkemesinde görüşülen iki davadan toplam 24 ay hapis cezasına çarptırıldı. Daha önceleri de hapis cezalarına çarptırılan Emin Ağa "Yunan mahkemelerinin verdiği cezaların azmini kıramayacağını, kendine verilen müftülük görevinin ancak İskeçe Türk halkı tarafından geri alınabileceğini" söyledi.

11 MART
KKTC'NİN TARİHİ KARARI
Kıbrıs'ta "İki devletin varolduğu gerçeği" esas alınmazsa, Türk tarafı müzakerelere katılmayacak.

13 MART
NİHAİ ZAFER KOSAVALI MÜSLÜMANLARIN OLACAKTIR
Zalim Sırpların hedefi Kosovalı Türkleri Türkiye'ye, Arnavutları ise Arnavutluk, Makedonya ve Türkiye'ye göç ettirmektir. Asla Kosova'yı terk etmeyiniz. Kosova içindeki güvenli bölgelere geçici olarak göç edebilirsiniz. Ama sakın Kosova'yı terk ederek Sırpların planına yardımcı olmayınız, ölümden çekinmeyiniz.
Sırplar için Türk, Arnavut ya da Müslüman olmak en büyük suçtur. Kosova'yı en çok Türkiye'nin sahiplenmesi gerekir. Buradaki insanlara dini sorulduğunda "ELHAMDÜLİLLAH YAMTÜRK" derler.
Müslüman ile Türk kelimesi aynı anlamda kullanılır. Çok değil 3 sene öncesinde Kosova'da Arnavutça değil Türkçe konuşulurdu. Sırplar ve Batı, aşırı Türk düşmanlığını gençlere okullarda telkin ettikleri halde çoğunluk Türklere karşı sevgi beslemektedirler. Gençlere işleyen İslam ve Türk sevgisini Sırplar yok edemediler. 2 milyon 200 bin nüfusun yüzde 95'i Arnavut ve Türk'tür.
(M.Necati ÖZFATURA)


TÜRKİYE'DEN KIRIM'A 100 EV
Kırım Tatar Türkleri lideri Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu, Rusya ve Birleşik Devletler topluluğuna bağlı ülkelerin bu ayıbı temizlemek için Kırımlıların vatanlarına dönmesine destek olması gerektiğini söyledi. Kırım'da en önemli iki problemin konut açığı ve işsizlik olduğunu söyleyen Cemiloğlu, Ukrayna'da  işsizlik oranının %18 olmasına karşılık, Türkler arasında işsizliğin %49 olduğunu vurguladı.
 
20.22 MART
DİLDE, FİKİRDE, İŞDE BİRLİK
6. Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve işbirliği Kurultayı, Türk Birliği'nin gerçekleştirilmesi için önemli kararlar alındı.
Türk devlet ve topluluklarının karşı karşıya olduğu meselelerde Türk dünyasından ciddi bir dayanışma ihtiyacı görülmektedir.
Kurultayımız bu bakımdan Suriye, Irak, Ahıska, Batı Trakya, Doğu Türkistan, Bosna, Kosova v.b. gibi bölgelerdeki Türk varlığına yönelik baskılara hassasiyet göstermeli bunun bir göstergesi olarak KKTC diğer Türk Devletleri tarafından süratle tanınmalı, Karabağ'ın işgalci Ermenistan silahlı güçlerinin denetiminden çıkarılması için başta BM'ler olmak üzere uluslararası kuruluşlarda daha etkin çaba sarf edilmesini tavsiyeyi uygun görmektedir.

23 MART
MEZAR-I ŞERİF DOSTUM'UN ELİNDE
Afganistan eski Devlet Başkanı Burhanettin Rabbani, Hizb-i islam Partisi ve Şii Hizb-i Vahdet Partisi'nden oluşan ittifakın elinde olan Mezar-ı Şerif, yeniden Afganistan'da Türklüğün bayrağını yükselten General Raşit Dostum'un denetimine girdi.

23 MART
DAVAMIZDA HAKLI OLDUĞUMUZA İNANIYORUZ
Eşi Dr. Sadık Ahmet'in 1994 yılında şüpheli bir trafik kazasında hayatını kaybetmesinden sonra Batı Trakya Türklerinin liderliğini üstlenen Işık Ahmet kararlı konuştu.
"Davamızda Haklı olduğumuza inanıyoruz." diyen Işık Ahmet, "Allah'tan başka kimseden korkumuz yok. Davamıza sonuna kadar devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

SOYDAŞLARA ANMA
Bulgaristan'da kominizin döneminde Türk azınlığına karşı uygulamaya çalışılan asimilasyon kampanyası sırasında, Gotze Delçev bölgesindeki Komitza köyünde hayatını kaybedenler düzenlenen törenle anıldı.
Üyelerinin çoğunluğunu Türkler'in oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketinin (HÖH)  lideri  Ahmet  Doğan, anma töreninde yaptığı konuşmada, 1973'de Komitza'da yaşanan olayların, tarihe kara bir leke olarak geçtiğini bildirdi.

6 NİSAN
DOSTUMDAN BARIŞA "EVET"
Afganistan'da taraflar ABD'nin BM temsilcisi Richardson'ın yoğun mekik diplomasisi sonucunda barış müzakerelerini başlatmak için masaya oturmayı kabul ettiler.

  • 1447 defa okundu.