PASİF KALIYORUZ

 

KÜRŞAD DÖKME

(2 Nisan 1998 ORTADOĞU)

 

 

DALAİ Lama'nın hayat hikâyesini anlatan "Kundun" isimli film 3 Nisan'da gösterime girecek. Film 4 dalda Oscar adayı olarak gösterilmiş. En iyi sanat yönetmeni en iyi sinematografi en iyi dramatik şarkı, en iyi kostüm tasarımı, bu film Tibet'in Çin zulmünden kurtulup bağımsız olma mücadelesinin başarı oranının hangi seviyelere ulaştığını gösteriyor.

Hadiseyi insanlara özgürlük, milletlere istiklal perspektifinden bakarak değerlendirip, filmin yapılış amacına ulaşmasını temenni ediyoruz. Tibet haklı davasını dünyaya benimsetme mücadelesini kazandığı bu filmin gösterime girmesiyle ispatlamıştır. Dünya kamuoyu Tibet konusu hakkında duyarlı hale gelmesinde Batı'nın Uzakdoğu medeniyetlerine duyduğu ilgi ve Dalai Lama'nın güçlü kişiliği etkili olmuştur.

 

Yalnız, dünya kamuoyunun yeterince tanımadığı, yine Çin'in işgali altında bulunan bir ülke daha var. Doğu Türkistan. Evet Doğu Türkistan'da yaşanan zulmü dünya kamuoyu yeterince bilmiyor.

Bunun da bazı sebepleri var: Türkiye'nin kayıtsızlığı ve Batı'nın Türk düşmanlığı. Batının tavrı anlaşılabilir. Çünkü Avrupalılar: Avarların, Atilla'nın, Peçeneklerin, kısacası tüm Türklerin kendilerine yaptıklarını (!) hâlâ unutamamıştır, unutamaz da.

Ancak Türkiye'nin tavrını anlamak mümkün değil. Türkiye Cumhuriyeti Devleti binlerce yıllık tarihi ve kimliğini reddederek, batılılaşma uğruna Avrupa kapılarında yalakalık yapmakla meşgul. Sanki nereden geldiğimiz, nereli olduğumuz, hangi millete mensup olduğumuz belli değil. Sanki gökten zembille inmiş, ne idiğü belirsiz bir kalabalığız. Avrupa bize, bizde onlara düşmanız. Bu tarihin gerektirdiği mevcut bir gerçektir.

Mühim olan Doğu Türkistan'daki zulmü gözler önüne sererek, dünya çapında bir kamuoyu oluşturmaktır. Bu Doğu Türkistan'ın bağımsızlığı için şarttır. Doğu Türkistan'daki bu durum  bütün  çıplaklığıyla gözler önüne serebilirse   düşmanlarımız   bile zulmün farkına varacaklardır.

Buna en güzel örnek İsrail in kuruluşudur. Yıllarca Yahudileri birinci düşman olarak gören ve Yahudileri katleden Avrupa bile yapılan propaganda sonucunda, Yahudilerin ikibin yıl ayrı kaldığı ve bir Arap toprağı haline gelmiş vatanlarını tekrar Yahudileştirmelerine ses çıkarmamıştır.

 

Dolayısıyla yapılması gereken iş bir kamuoyu oluşturmaktır. Türkiye de bu konuda kendine düşen görevi yerine getirmek zorundadır.

Doğu Türkistan'ın öz bağrından ikinci bir Kürşad yetiştirmesini beklemeden harekete geçilmeli ve Doğu Türkistan'ın bağımsızlığı için adımlar atılmaya başlanmalıdır.

  • 1421 defa okundu.