Ünlü şair Elkem EHTEM 22 Ağustos 1922'de Gulca nahiyesinin Hudyar köyünde bir çiftçi ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Çocukluk yılları Çin zulmünün doruk noktasına ulaştığı dönemlerde geçti. Çocuk yaşında tarlalarda çalıştı. Köyde yaşlıların anlattıkları halk hikayeleri, rivayetler, kahramanlık destanları ve tarihi hikayeleri severek dinledi. 1937 yılında bir okulda işçi olarak çalışmaya başladı. Gündüzleri ağır işlerde çalıştı. Akşamları kendi çabalarıyla okuma yazmayı öğrendi.

1939 yılında ülkelik Darılmuelemin (Öğretmen Okulu)'de Okumaya başladı. Eğitimi esnasında Lutpullah Mutellip, Bilal Ezizi gibi ünlü şairler ile tanışma fırsatı buldu. 1942 yılında okulu bitirdikten sonra Gulca'ya dönüp öğretmen olarak çalışmaya başladı. Bu yıllarda Doğu Türkistan'da patlak veren üç Vilayet savaşına aktif olarak katıldı.

Halkın bağımsızlık savaşını içten destekledi. Bu mücadeleler esnasında ÖÇMES TİLEKLER (Silinmez Dilekler), DİLBER, VEDE (Vaad), ARMAN (ülkü), KIŞ (Kışın), KEŞKER KIZI (Kaşgar Kızı), CEMGÇİGE (Asker'e), ve KİZGİNG HETİ (Kızın Mektubu) gibi pek çok cengâver şiir yazarak halkın sesi oldu. 1947 yılında o dönemin Doğu Türkistan Cumhurbaşkanı Ahmetcan KASİMİ'nin güney gezisine gazeteci olarak katıldı ve döndükten sonra, CENUP ESLİMİLERİ (Güney İzlenimleri) adlı eserini yazdı. 1950'den sonra İLİ GAZETE'sinde başyazar olarak çalıştı. Çin Yazarlar Birliği Doğu Türkistan Şubesi başkanlığı görevlerinde bulundu.

Şair Elkem ETHEM'in 1940-1950 yılları arasında yazdığı şiirlerini içeren ÜMİD DOLKÜNLİRİ (umut Dalgaları) adlı üçüncü şiir kitabı yayımlandı.

Şair Elkem ETHEM'in Yeni Uygur Edebiyatının gelişmesi ve genç şairlerin yetişmesinde büyük katkıları vardır. İlerlemiş yaşına rağmen yazmaya devam etmektedir.

  • 1420 defa okundu.