ÜRÜMÇİ’DE UYGURLARA PASAPORT VERİLMEMEKTEDİR.
Uygur bölgesinden alınan bilgilere göre Urumçi’de Türkiye’ye okumak veya akraba ziyareti için gelecek olan Uygurlara Çin makamları tarafından pasaport verilmemektedir. Çin makamları bu durumun nedeni hakkında herhangi bir açıklamada bulunmamaktadır.

HOTEN VALİSİ DİN GÖREVLİLERİNDEN KOMÜNİST PARTİ ÜYELERİNİN YERİNE GÖREV ALMALARINI İSTEDİ.
Hoten valisi Cüret Emin, 15 Eylülde yapılan din görevlilerine yönelik siyasi eğitim kursu açılış toplantısında şunları söyledi: Toplumun her tabakasında komünist parti üyelerinin olmadığı yerlerde din görevlileri komünist parti üyelerinin görevlerini yapmalıdırlar. Din görevlileri komünist partiye olan inancını pekiştirip milletler barışını muhafaza ederek ülke istikrarını korumadaki sorumluluk bilincini sürekli arttırmalıdırlar. Dinin sosyalist düzene hizmet etmesi için halkı bilinçlendirmeli ve yönlendirmelidirler. Bu dönemki eğitim kursuna 160 din görevlisi katıldı.

PEKİN’E DERDİNİ ANLATMAYA GİDEN TURSUN GAFUR HAPSE MAHKÜM EDİLDİ.
Yenişehir nahiyesinden Tursun Gafur’un kardeşi nedeni bilinmeyen bir patlamada öldü ve bir gözü çıkartıldı. Tursun Gafur bu olaydan bölgedeki askeri birimi sorumlu tutarak mahkemeye dava açtı. 14 yıl süren dava sonunda 2006 yılında kendi lehinde bir sonuca ulaşmanın yerine askeri birim hakkında dava açtığı için iki yıl hapse mahkûm edildi. Tursun Gafur iki yıl hapiste yattıktan sonra haksız yere hapiste yattığını belirterek Kaşgar’da bir üst mahkemeye başvurdu. Ancak üst mahkeme Tursun Gafur’un Pekin’e gittiği sırada Kanada Büyükelçiliği’nin önünden geçtiğini gerekçe göstererek çektiği cezayı haklı buldu.

ÇİN DEVLET BAŞKANI HUJİNGTAO KAŞGAR’A GELDİĞİNDE TURSUN GAFUR’UN AKRABALARI GÖZALTINA ALINDILAR.
Çin devlet başkanı Hu jingtao ve diğer Çinli liderlerin Uygur bölgesine gelişleri bölge halkına büyük eziyet vermektedir. Bölgeye yapılan her ziyaret sırasında şüpheli görülen kişiler tutuklanarak gözaltında tutulmaktadırlar. Bu kişilerin gözaltında tutulma şekilleri çoğu zaman insan aklına durgunluk vermektedir. Devlet başkanı Hu’nun Uygur bölgesine yaptığı bir ziyareti sırasında Yenişehir nahiyesinden Tursun Gafur’un 50 yaşındaki annesi Gülayim, 18 yaşında kız kardeşi Turnisa 4 saat ağaca zincirlenmiş halde kaldılar.

SEVGİNİN ON ŞARTI ADLI BELGESELİN GÖSTERİMİ KIRGIZİSTAN’DA ENGELLENDİ.
Kırgızistan’da organize edilen uluslar arası bir film festivalinde, Rabiye Kadir’in hayatını konu alan Sevginin On Şartı adlı belgesel gösterimdeyken istihbarat elemanlarının müdahalesiyle gösterimden kaldırıldı. Sevginin On Şartı adlı belgesel 2009 yılında Melbourne film festivalinde Çin’in engelleme girişimlerine rağmen gösterilmişti ve bu gösterim Avustralya ile Çin arasında krize neden olmuştu. Bu belgesel daha sonra birkaç film festivalinde daha gösterildi.

ÇİN, DOĞUM KONTROLÜ POLİTİKASINDA BİR DEĞİŞİKLİK OLMAYACAĞINI AÇIKLADI.
Çin’in doğum kontrolü politikasını uygulamaya koymasının 30. yılında bu politikanın etkileri Çin basınında ve akademik çevrelerde tartışma konusu oldu. Kadın nüfus oranının erkek nüfusuna oranla azalması ve ülke nüfusunun yaşlanması gibi nedenlerden dolayı doğum kontrolü politikasının sona ermesi gerektiği konuşulmaya başladı. Çin Devlet Nüfus ve Doğum Kontrolü Müdürü yaptığı açıklamada doğum kontrolü politikasında herhangi bir değişiklik olmayacağını belirtti.

BAĞIMSIZ ARAŞTIRMACI İLHAM TOHTİ MEMLEKETİNE GİTMEKTEN ALIKONDU.
Pekin’de yaşamakta olan,Uygurbiz internet sitesinin sahibi araştırmacı yazar İlham Tohti Eylül ayında Artuş’ta bulunan akrabalarını ziyaret etmek istemiş, istihbarat birimleri ilk başta sadece yakın akrabalarını ziyaret etmek şartıyla bu ziyarete izin vermiş,fakat daha sonra bu ziyaret, güvenliğine tehlike oluşturacağı gerekçesiyle engellendi.

GULCA ŞEHRİNDEKİ SOKAK ADLARI ÇİN’DEKİ EYALET ADLARIYLA DEĞİŞTİRİLMEKTEDİR.
Gulca sakinlerinden alınan bilgiye göre şehirdeki tarihi sokaklar yenileme ve genişletme bahanesiyle yıkılmakta, yerine Çin geleneksel mimarini yansıtan yeni şehir inşa edilmektedir. Yıkılıp yeniden yapılan sokak ve caddelere Çin’deki eyalet adları verilmektedir. Park ve binalara Çin tarihindeki şahısların adları verilmektedir, Çin tarihini simgeleyen anıtlar yapılmaktadır. Örnek olarak yeni verilen cadde isimleri söyledir: Şanghai caddesi, Şenjing caddesi, Beijing Caddesi, Liaoning Caddesi, Siçuan Caddesi, Fucou Caddesi, Cilin Caddesi, Enhui Caddesi vs. Bina, yer isimleri ve anıt olarak Cingvuyuan Oteli, Yuanyang Oteli, Cingdiyan Alışveriş Merkezi, Cinghui Ticaret Bazarı, Cungli Hastanesi, Han Krallığı prensesi anıtı, Linzeşü anıtı vs. sayılabilir. Bu tür uygulamalar Doğu Türkistan’ın tüm şehirlerinde uygulanmaktadır.

ÇİN’DE 3 UYGUR YAZAR DAHA HAPSE MAHKUM EDİLDİ.
Bölgeden alınan bilgiye göre 3 Uygur yazar 5 Temmuz olaylarıyla ilişkilendirilerek hapse mahküm edildi. Bu 3 kişinin adları açık olarak bilinmemekle birlikte birinin Pekin Merkez Halk Radyosunun muhabiri Mehmetcan Abdullah olduğu tahmin edilmektedir. Mehmetcan Abdullah geçen yıl 5 Temmuz olaylarıyla ilgili belgesel hazırlamış, bundan dolayı 5 Temmuz olaylarını organize edenlerin arasında yer aldığı suçlamasıyla sorguya çekilmiş, kendisinden bir daha haber alınamamıştı.

UYGUR BÖLGESİNDE 2010 YILI İÇİN VATANSEVER DİN ADAMLARI EĞİTİM KURSU BAŞLADI.
2010 yılı için Vatansever Din Adamları Eğitim Kursu açılış töreni 8 Ekim günü Urumçi’de yapıldı. Törende konuşan Uygur Bölgesi kukla başkanı Nur Bekri şunları söyledi: Din adamlarını siyası açıdan bilinçlendirme eğitimi bölgenin istikrarı, gelişmesi ve ülke sınırlarının korunması için önemlidir. Etnik bölücülük ve yasal olmayan dini faaliyetlere karşı güçlü iradeye sahip, siyasi açıdan güvenilir, önemli zamanlarda kendi rolünü yerine getirebilecek vatansever din adamları istiyoruz. Çin, Uygur bölgesindeki sözde din adamlarını kendi propagandaları için araç olarak kullanmaktadır.

ÇİN: UYGUR BÖLGESİNDE NÜFUSUN YAŞLANMA ORANI YÜKSEK.
Çin makamlarının verdikleri bilgilere göre 2010 yılında Uygur bölgesinde nüfusun yaşlanma oranı yüksek olup nüfusu yaşlı toplum olarak sınıflandırılmıştır. Araştırmacılar, Uygur bölgesinde nüfusun yaşlanması bölgede katı bir şekilde uygulanan doğum kontrolünün sonucu olduğunu belirtmektedir. Çin Halk gazetesinde çıkan bir habere göre şuan Uygur bölgesinde 60 yaş üzeri nüfus 2 milyon 100 bin olup bu sayı toplam nüfusun %10’unu oluşturmaktadır. 21. yüzyılın ortalarında Uygur bölgesi nüfusunun yaklaşık üçte biri yaşlanmış olacaktır.

YENİHİSAR NAHİYESİNDE HEKİM SEYİT’İN OTOBÜSLERE BİNMESİ YASAKLANDI.
Yenihisar nahiyesinin Söget köyünden Hekim Seyit köyündeki fakir çiftçilerin durumunu üst makamlara ve dış dünyaya aktarmak için çeşitli yöntemleri denedi. Köy polisi, en son Hekim Seyit’i bu çalışmalarından vazgeçirmek için, diğer bölgelere sefer yapan tüm otobüs şoförlerine Hekim Seyit’i otobüs ile seyahatini yasakladı. Bu yasak sonunda Hekim Seyit 20 kez otobüslerden zorla indirildi.

ÇİN BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ AÇISINDAN DÜNYADA SON SIRALARDA.
Merkezi Paris’te bulunan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü tüm ülkelerin basın özgürlüğünü değerlendiren raporunu açıkladı. Raporda 178 ülkeye yer verilmiş olup Çin basın özgürlüğü açısından 170. sırada yer alıyor. Rapor Çin’e yönelik yapılan bu sıralamanın nedenini açıklarken şunlara yer verdi: Çin’de iletişim ve haberleşme araçları önceki yıllara göre daha gelişmiş olmasına rağmen Uygurlar ve Tibetlilere ilişkin haberlere yönelik sıkı denetim ve sansürleme devam etmektedir.

KAŞGAR BÖLGESİNDE 5 TEMMUZ OLAYLARIYLA İLİŞKİSİ OLAN HERKESİN İL DIŞINA ÇIKMASI YASAKLANDI.
Hongkong’da yayınlanan bir gazetenin haberine göre, Kaşgar vilayetinde 2009 yılında Urumçi’de meydana gelen 5 Temmuz olaylarıyla bağlantılı olarak görülen herkesin kendi köyünden dışarı çıkmaları, hatta çalışmak için olsa da diğer bölgelere gitmeleri yasaklandı. 5 Temmuz olaylarından sonra uygulamaya konan güvenlik önlemleri arasında her kasaba ve mahalleye koruyucu birimler tayin etmek, şüpheli kişileri sürekli izlemek, semte gelen herkesi kontrol etmek ve kayıt altına almak gibi uygulamalar yer almaktadır.

  • 2568 defa okundu.