• 10.02.2019
  • 2862 defa okundu

İnsan ve Medeniyet hareketi Doğu Türkistan için tüm yurtta 10 Şubat Pazar günü sabah “Zulme Karşı Duaya Kalk”proğramı düzenledi.

Kayseri’de Bürüngüz Cami avlusunda sabah namazının ardından bir araya gelen Doğu Türkistan dostları Çin işgalindeki Uygur Türkleri için dua edildi.

Burada grup adına basın açıklaması yapan İnsan ve Medeniyet Hareketi,Sözcüsü Doğu Türkistan'ın 70 yıldır Çin işgali altında bulunan bir İslam yurdu olduğunu söyledi.
Doğu Türkistan'ın Filistin, Arakan ve Keşmir gibi zulmün hiçbir zaman eksik olmadığı bir coğrafya olduğunu ifade eden Kavak, şunları kaydetti:

"Daha önceden kültür devrimi altında yaptığı zulümleri yeniden hortlatan komünist dikta yönetimi bölgeye getirdiği Çinlileri Uygurlularla kardeş ilan ettiğini söyleyerek her eve bir Çinli yerleştirme kararı aldı.

66 yıldır Çin işgali altında bulunan Doğu Türkistan kapalı bir yönetim sistemi altında olduğu için yaşadığı zulümleri dünyaya yeterince duyuramıyor. Baskı altında varoluş mücadelesi veren Uygurlu Müslüman kardeşlerimizi soykırım tehlikesi yaşamaktadır. Çin’in Doğu Türkistan’da getirdiği yasaklar ve uyguladığı ağır cezalar sonucu Doğu Türkistan dünyanın en büyük açık hava ceza evine dönüşmüştür. "

Dualar edilerek şehitlerimizin ruhu için lokum ikramından sonra eylemimiz olaysız sona ermiştir.

 

  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Bürüngüz camii,İnsan ve Medeniyet hareketi

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için