• 27.07.2017
  • 4544 defa okundu

Yeken Katliamı Üzerinden 3 Yıl Geçti
Can Veren Türk Olunca Pek Bilinmiyor !
İşgal altında tuttuğu Doğu Türkistan'da Yarkent bölgesinde, 2014 yılı Ramazan Bayramı'nın birinci günü katliam yapan ve yüzlerce Doğu Türkistanlı Uygur Türkü'nü öldüren Çin Ordusu'nun bu katliamı halen dünya gündeminden saklanıyor.

Bölgeden gelen bilgilere göre, Çin yönetimi Yarkent-İlişku'da başlattığı katliamı ve bölgeye uyguladığı kuşatmayı hala sürdürüyor. Çin medyası ve ordusu da bölgeden haber sızmaması için sıkı bir sansür politikası uyguluyor. 

Yarkent-İlişku'da yaşanan katliamı dünyaya bir mektupla duyuran 22 yaşındaki Doğu Türkistanlı Ebubekir Rahim de geçtiğimiz günlerde Çin ordusu tarafından susturulmuştu.

Ebubekir Rahim, Çin ordusu tarafından tutuklandıktan bir süre sonra, Çin devlet televizyonuna çıkarıldı ve yazdığı mektuptaki katliam bilgilerini inkar etti. Rahim'in işkence altında konuştuğu belirtilirken kendisinden daha sonra haber de alınamadı. Bölgedeki kaynaklar, Ebubekir Rahim'in işkenceyle konuşturulduktan sonra Çin ordusu tarafından öldürülmüş olabileceğini belirtiyor.

Yarkent-İlişku'da gerçekleştirilen katliamla ilgili konuşan, Ankara Üninersitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi ve strateji uzmanı Doç. Dr. Erkin Ekrem de “ Çin’in bugüne kadar Yarkent-İlişku olayları hakkında her hangi bir açıklama yapmamasını şüphe ile karşılıyorum ve tuhaf buluyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Çin ordusunun, 2014 Ramazan Bayramı'ın birinci gününden başlayarak üç gün boyunca Yarkent-İlişku bölgesinde büyük bir katliam yapmıştı. Bazı gördü şahitleri, bu katliamın 2009 yılında yine Çin ordusunun Doğu Türkistan'da gerçekleştirdiği Urumçi katliamından daha büyük olduğunu söylüyor.

  • Kaynak:
  • Etiketler:

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için