• 10.08.2020
  • 5234 defa okundu

Uygur Türklerine vatandaşlık verilmemesi ile ilgili tartışmalar yeniden alevlendi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun "'Ben Türküm, Türkmenim deyip de vatandaşlığı olmayan vatandaşlık almak isteyen kardeşlerimize de T.C. vatandaşlığını vereceğiz" ifadeleri sonrasında açıklamalarda bulunan Uygur Türk'ü bir genç 9 yıldır Türkiye'de olmasına rağmen vatandaşlık alamadığını söyledi.

Doğu Türkistan'daki Çin zulmü devam ediyor. Ailelerinden haber alamayan on binlerce Uygur Türk'ü çaresiz bir şekilde yardım bekliyor. Uygur Türkleri'nden bazıları da Türkiye'ye gelmiş durumda. Ancak vatandaşlık alamıyor, sağlık güvenceleri bulunmuyor.

Suriyeli sığınmacılara yönelik vatandaşlık programı genişletilirken aynı uygulamanın Uygur Türkleri için yapılmadığı belirtiliyor.

ÇAVUŞOĞLU'NDAN VATANDAŞLIK AÇIKLAMASI
Beyrut'ta meydana gelen patlama sonrasında bölgeye hareket eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkmenlerin vatandaşlığına alınması sürecine ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı. Çavuşoğlu, "'Ben Türk'üm, Türkmenim' deyip de vatandaşlığı olmayan vatandaşlık almak isteyen kardeşlerimize de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını vereceğiz. Bu, Cumhurbaşkanımızın talimatıdır" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu'nun bu açıklamalarına 9 yıldır Türkiye'de bulunan Uygur Türk'ü bir gençten tepki geldi.

Sosyal medya hesabından Çavuşoğlu'nun açıklamalarını alıntılayan Uygur genci şu ifadeleri kullandı:

"Ben Uygur Türküyüm,Türk milletinin bir evladıyım, İstanbul Üniversitesi Hukuk fakultesi mezunuyum. 9 senedir Türkiyede yaşıyorum. Annem,Türkiye'de oğlunu okuttuğu için #çin zindanında işkence çekiyor olan bir Türk Annesidir. Ben henüz Türk vatandaşı olamadım!!!!"UYGUR TÜRKLERİ'NİN DURUMU BELİRSİZ
Türkiye'de tahminen 30 bin kadar Uygur Türk'ünün bulunduğu belirtiliyor. Yoğunlukla İstanbul ve Kayseri'de bulunan Uygur Türkleri'nin sağlık güvenceleri bulunmuyor, statüleri de belirsiz olduğu için Suriyeli sığınmacılar gibi ücretsiz sağlık, eğitim, ulaşım gibi imkanlara sahip değiller. Çevre yardımları ve ağır işlerde çalışarak hayatta kalmaya çalışıyorlar.

Vatandaşlık durumları da belirsizliğini koruyor. Çin ile ilişkilerini bozmak istemeyen Türkiye, uluslar arası areneda yapılan Doğu Türkistan açıklamalarına sessiz kalıyor. Kamplarda yaşanan insanlık dramı ile ilgili herhangi bir girişim yapılmıyor.

Doğu Türkistan'dan Türkiye'ye gelmek isteyen Türklerin durumu da oldukça zorlu. Çünkü Türkiye, Çin'den çekindiği için daha fazla Uygur Türk'ünün gelmesini istemiyor.

Bu tabloda Uygur Türkleri üniversite bitirseler, önemli kariyer geçmişleri, nitelikli çalışma güçleri olsa bile vatandaşlık alamıyorlar.

Vatandaşlık alan Uygurların sayısının oldukça az olduğu biliniyor. 

  • Kaynak: https://www.aykiri.com.tr/uygur-turkleri-neden-vatandas-olamiyor-uygur-gencinden-cavusoglu-na-tepki/4717/
  • Etiketler: Uygur Türkleri,Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,Türkmen,Suriye,İstanbul , Kayseri,Doğu Türkistan ,çin,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için