• 07.07.2019
  • 227 defa okundu

Hollandanın başkenti Amsterdamda toplanan Uygur Türkleri, Urumçi olaylarının 10. yılında Çini protesto etti.

Urumçi olaylarının 10. yılı nedeniyle Çinin Sincan Uygur Bölgesi’ndeki politikalarını protesto etmek isteyen yaklaşık 100 Uygur Türkü, Dam Meydanında bir araya geldi.

Doğu Türkistan bayrakları taşıyan protestocular, Çinin işgal ettiği Doğu Türkistanda tekrar aynı şeyler oluyor yazılı pankart açtı ve “Uygurlar için özgürlük, Bağımsız Doğu Türkistan, Terörist Çin sloganları attı.

Gösteride yapılan konuşmalarda, Çin yönetiminin Doğu Türkistandaki Uygur Türklerine uyguladığı baskıcı politikalarının arttığı ve dünyanın bu konuya giderek duyarsızlaştığı belirtildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütünün (HRW) yayımladığı raporda, son 2 yılda Sincan Uygur Özerk Bölgesinde çok sayıda kişinin önleyici polisiye tedbir adı altında suçsuz yere alıkonulduğu ve siyasi bakımdan tehlikeli olarak değerlendirilen bireylerin herhangi bir yargı kararı olmaksızın siyasi eğitim merkezleri olarak tanımlanan gözaltı merkezlerine gönderildiği iddialarına yer verilmişti.

Avrupa Birliği (AB), Çin ile İnsan Hakları Diyaloğu toplantısında ise Sincan Uygur Özerk Bölgesindeki siyasi eğitim merkezlerinin endişe kaynağı olduğunu vurgulamıştı.

  • Kaynak: http://www.konyapostasi.com.tr/haber/uygur-turkleri-hollandada-cini-protesto-etti/67991
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Hollanda,Amsterdam,Dam meydanı,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için