• 20.06.2019
  • 206 defa okundu

Medyada yer alan haberlere göre, vize almak için girdikleri Pekin’deki Belçika Büyükelçiliği’nden Çin polisinin zorla çıkardığı aile gizemli bir şekilde ortadan kayboldu.
İngiliz Daily Telgraf gazetesinin haberine göre Müslüman Uygurlu kadın ve 4 çocuğun kaybolması, Sincan bölgesindeki askeri kamplarda tutulan Uygur ve diğer Müslüman azınlıklarda korkuya neden oldu.
Belçika’da siyasi sığınmacı olan Abdulhamit Tursan’ın eşi Horiyat Abula ve çocukları, vize almak için evrakları tamamlamak üzere geçtiğimiz ayın sonunda Pekin’e gitti.
Tursan vize sürecinin 3 ay süreceğini öğrenmelerinin ardından büyükelçilikten çıkmayı reddeden ailesini Çin polisinin zorla çıkardığını ve ailesinden haber alamadığını söyledi.
Belçika Büyükelçilik Sözcüsü, elçiliğin Abula’ya ve çocuklarına otelde kalmalarını önerdiğini ancak Abula’nın bunu reddederek elçilikte bir tür oturma eylemi yapacağını söylediğini aktardı. Sözcü, ailenin Çin polisi tarafından zorla çıkarıldığını belirtti.
Tursan, Pekin’e gelmelerinden bu yana Çin polisinin birkaç kez kaldıkları oteli ziyaret ettiğine işaret ederek, “Ailem için çok endişeliyim” dedi.
Belçikalı bir diplomatın, kadın ve çocukların yerlerini bulmak için Sincan bölgesine gitmesi bekleniyor.
Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders, elçiliğin vize başvurusu yapan kişilere konaklamak için yer tahsis etmediğine işaret ederek, “Benim burada önem verdiğim şey aileyi bir araya getirmek” ifadesini kullandı.
Öte yandan Uluslararası Af Örgütü'nde çalışmalar yürüten Çinli araştırmacı Patrick Bonn, "Belçika Büyükelçiliği, hükümetlerin insan hakları üzerinden nasıl ekonomik çıkarlara zarar verdiğinin kötü bir örneğidir” dedi.
Çin Dışişleri Bakanlığı ve Sincan hükümeti ise taleplere yanıt vermedi.
Sincan nüfusunun yüzde 45’ini oluşturan Uygurlar Çinli yetkilileri kendilerine karşı ayrımcılık yapmakla suçluyor.
Independent gazetesinin 2017’nin eylül ayında yayınladığı ve sürgündeki Uygur kaynaklarından aktardığı rapora göre Çinli yetkililer kendilerinden Kuran-ı Kerim ve seccadenin de aralarında yer aldığı tüm dini simgeleri teslim etmelerini, aksi takdirde ceza alacaklarını duyurdu.
Pekin yönetimi söz konusu adımları Sincan’da radikalizme karşı uyguladığı kampanya kapsamında attı. Alınan önlemler arasında sakalları kesmek, burka giyimini engellemek ve devlet televizyonunu izlemeyi reddedenleri cezalandırmak da bulunuyor.

Pekin/Şarku’l Avsat

  • Kaynak: https://aawsat.com/turkish/home/article/1776316/uygur-aile-%C3%A7in%E2%80%99deki-bel%C3%A7ika-b%C3%BCy%C3%BCkel%C3%A7ili%C4%9Finden-%C3%A7%C4%B1kar%C4%B1ld%C4%B1ktan-sonra-kayboldu?amp
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Belçika,İngiliz Daily Telgraf ,Abdulhamit Tursan,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için