• 6.07.2019
  • 8296 defa okundu

Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneğimiz ve MAZLUMDER Kayseri Şubesi 5 Temmuz 2009 yılında katil Çin devleti tarafından Urumçi’de katledilen Türkler ve 26 yıl önce 2 Temmuz’da gerçekleşen Başbağlar Katliamı’nı unutmadık.

Kayseri Cumhuriyet meydanında düzenlenen protesto eylemine MAZLUMDER Kayseri Şubesi Başkanı Ahmet Taş, MAZLUMDER Kayseri Yönetim Kurulu Üyesi Seyfullah Yıldırım, MAZLUMDER Kayseri Şubesi üyeleri ve Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Dış İlişkiler sorumlusu Seyit Abdulkadir Tümtürk ve yönetim kurulu üyelerimiz ile birlikte hemşerilerimiz Kayseri’de bulunan sivil STK ları katıldı.

Yapılan konuşmalarda 5 Temmuz 2019’da Çin Devleti’nin baskısı altında olan ve vatandaşları katledilen Doğu Türkistan için birlik çağrısı yapıldı. MAZLUMDER Kayseri şubesi olarak, 26 yıl önce yaşanan ve 33 masum vatandaşımızın hunharca katledildiği Başbağlar katliamının faillerinin titiz bir soruşturma ile yakalanıp adalet önüne çıkarılmasını ve bütün yetkili mecraları insiyatif olarak görev yapmaya davet ediyoruz”denildi.

Uygur alimlerinin ve sanatçılarının her gün şehit edildiğini, bu duruma dur denilmesinin gerektiğini belirten Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Dış İlişkiler sorumlusu Seyit Abdulkadir Tümtürk “5 Temmuz 2009 yılında ata yurdumuz Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de meydana gelen, binlerce kardeşimizin şehit edildiği ve yaralandığı ve yine yüz binlerce insanımızın tutuklandığı Urumçi Katliamının 10. Yıl dönümünde acımızı ve öfkemizi haykırıyoruz. Çin akıttığı kanda boğulacaktır. 10 yıl önce Urumçi caddelerini, sokaklarını ve hanelerini birer ölüm kafesine çeviren katil Çin, bugün Nazi kamplarını aratmayan sözde eğitim kamplarında milyonlarca soydaşımızı esir tutmuş durumdadır. Uygurların alimleri, sanatçıları ve aydınları Çin zindanlarında şehit olmaktadır. Eğer bu cinayet şebekesi, bu katil ve terör yuvası zalim Çin devletine karşı bizimle olmayacaksanız, ne zaman bizimle olacaksınız?”diyerek protesto eylemimiz olaysız bir şekilde sona ermiştir.  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Urumçi Katliamı,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için