• 14.08.2019
  • 484 defa okundu

Doğu Türkistan'da uyguladığı zulmün tavan yaptığı Çin'in Tacikistan aracılığıyla Türkiye'deki Uygur Türklerinin iadesi için Türkiye'ye baskı yaptığı iddia edildi. Uygur Türk'ü vatandaşların iade endişesinin son günlerde arttığı iddia edildi.

Türkiye’de bir süre önce Zinnetgül Tursun isimli Türk asıllı bir kadının iki çocuğuyla birlikte, Tacikistan üzerinden Çin Halk Cumhuriyeti’ne sınır dışı edildiği iddialarının ardından Türkiye'deki Uygur Türk'ü vatandaşlar arasında sınır dışı endişesi arttı. 

Kırklareli’ne bağlı Pehlivanköy ilçesinde bulunan Geri Gönderme Merkezi’nde tutulan 29 yaşındaki Uygur Türk'ü Aihemaiti Xianmixiding AFP haber ajansına Çin Halk Cumhuriyeti’ne iade edilmekten endişe duyduğunu ifade etti.

Türkiye'de oturma ve çalışma izni olan ve otomobil parçaları üreten bir fabrika işlettiği belirtilen Xianmixiding, AFP'nin mahkeme kayıtlarında yaptığı araştırmaya göre Çin'de terör örgütü olarak kabul edilen, "Uygur Ulusal Hareketi" adlı bir grubun ana finansörlerinden biri olmakla suçlanıyor. 30 Mayıs'ta gözaltına alındığını ve iki ayı aşkın süredir Pehlivanköy'deki Geri Gönderme Merkezi'nde tutulduğunu belirten Aihemaiti Xianmixiding ise, AFP muhabiri ile yaptığı telefon görüşmesinde böyle bir örgütün varlığından dahi haberdar olmadığını dile getirdi.

TACİKİSTAN ÜZERİNDEN SINIR DIŞI ENDİŞESİ

Çin'deki akrabalarının, kendisinin iadesi için gerekli evrakı imzalamaya zorlandığını belirten Xianmixiding, Çin'in bu şekilde iade için Türkiye'ye baskı yaptığını savundu. "Çin'in bunu yapabilecek gücü olduğu için endişeliyim. Türkiye'den Tacikistan'a, oradan da Çin'e sınır dışı edilen insanlar olduğunu duydum" diyen Xianmixiding, aynı durumun kendi başına gelmesinden korktuğunu ifade etti.

Xianmixiding'in eşi de, kocasının neden normal bir cezaevinde değil de bir Geri Gönderme Merkezi'nde tutulduğunun bir açıklaması olmadığını belirtti.

ZİNNETGÜL TURSUN NEREDE?

Geçtiğimiz Temmuz ayında özellikle sosyal medyada büyük yankı uyandıran, Zinnetgül Tursun'un sınır dışı edildiğine dair haberlerin ardından birbiri ile çelişkili açıklamalar gelmişti. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Zinnetgül Tursun'un, süresiz oturum için gerekli şartları taşımadığından bu isteğinin reddedildiğini ancak Tursun'un çocukları ile birlikte Türkiye'de özgür bir biçimde yaşamaya devam ettiğini bildirmiş, ancak 30 yaşındaki Tursun'un 27 Haziran'da Türkiye'den Tacikistan'a, oradan da Çin'e teslim edildiği çocukların da anneanneye teslim edildiğini iddia edilmişti.

Uygur Türk’ü aktivistler, Tacikistan’ın Çin Halk Cumhuriyeti’nin talimatlarıyla hareket ettiği ve kendi sınırları üzerinden Çin'e iadeleri organize ettiği suçlamasında bulunuyor.

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Düzensiz Göçle Mücadele Daire Başkanı Ramazan Seçilmiş de gazetecilere yaptığı açıklamada, Zinnetgül Tursun’un Tacik olmadığı yönünde kendilerine ulaşan bilgiler bulunmasına rağmen, Tacikistan Büyükelçiliği’nin, Tursun’un vatandaşlığı konusunda ısrarcı olduğunu duyurmuştu.

 

  • Kaynak: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/turkiyedeki-uygur-turklerinde-sinir-disi-endisesi-245252h.htm
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Tacikistan,Zinnetgül Tursun,Aihemaiti Xianmixiding ,AFP,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için