• 10.11.2019
  • 1066 defa okundu

Çin Halk Cumhuriyeti’nin (ki cumhuriyet demeye bin şahit ister) Uygurları asimile etme çabası yüzyıllardır devam ediyor. Ama özellikle günümüzde Çinlilerin Uygur halkı üzerinde yaptığı zulüm ve işkence çok büyük boyutlara ulaşmış durumda. Bu da ülkemiz dahil birçok ülkenin medyasında gösterilmiyor. Niye? Çünkü “yok işte Çinliler ile ilişkimiz bozulmasın”.

Evet bu gerçek. Artık diğer ülkelerin medyalarını geçiyorum. Ülkemizin medyası da Uygurlara yapılan bu zulme sessiz kalıyor. Onların aynı Yahudilere yapıldığı gibi toplama kamplarında zorla tutulup işkenceye maruz kalmalarına ve azıcık sesini çıkaranın hunharca katledilmesine göz yumuyor medyamız. Göz yummalarının en büyük sebebi de bence Çin hükümeti ile ilişkilerin bozulmasına cesaret edememeleri. Sorumuz sizlere, neden ülkemizde bunun haberleri yapılmıyor?

Uygur halkı ve çocukları “yeniden-eğitim kampları” adı altında toplanıyor ve insanlar ailelerinden zorla koparılıyor. Bu halkın özellikle Çin’e yakın bölgelerinde ibadetlerini özgürce yapmalarına izin verilmiyor. Çin bayrağı yakmak da bu duruma çözüm değil.

Uygurlar Müslüman bir halk. Göktürkler zamanında onlar da İslam’ı kabul etmeye başlamışlar. Hem ülkemizin çoğunluğu gibi Müslüman hem de aynı soydan geliyoruz. Bir de bugüne kadar zulüm ve işkence gören tüm toplumlara kucak açarken, onları savunurken Uygur halkına yapılanlara göz yummamız çok kötü. Başta hem halkımızı hem de tüm dünyayı bilinçlendirmeye çalışması gerekenin medya-basın olması gerekirken özellikle suskun kalmaları, bana bir yerden acaba özel emir mi aldılar diye düşündürmüyor değil.

Zamanında bağımsızlıklarını ilan etmeye çalışmışlar ama başta Rusya olmak üzere buna izin verilmemiş. 1950 civarında Uygurlar bağımsızlıklarını ilan etmeye çalışmış Doğu Türkistan bölgesinde. Ama Rusya karışıklıkları bahane ederek Doğu Türkistan’ı ilhak etmiş. Sonra Çin ile anlaşmışlar ve o bölgeye özerk bölge statüsü verilmiş. Ama aslında özerk bölge falan hikaye. Çin zaten tüm dünyayı asimile etmek istiyor. Zamanında Orta Asya’da Çinliler Türkleri asimile ettiği gibi şimdi Uygur halkını asimile etmek istiyor.

Çin hükümeti demiyorum, hiç gocunmadan Çinliler diyorum çünkü Çin halkı da bu duruma göz yumuyor. Gerçi çoğu zaten komünist mi sosyalist mi belli olmayan hükümetin değişik bir manipüle sistemi ile karşı karşıya. İnsanların hapse atılmasına göz yumuyorlar ve hükümetlerini sonuna kadar haklı görüyorlar.

Çevre devletler de göç etmeye çalışan Uygurları durdurmaya çalışıyor. Özellikle Tayland. Sanki Çin’den para alıyor. Uygur göçmenleri ülkelerine (yani Çin’e) geri gönderiyorlar. Müslüman bildiğimiz Malezya da bunların arasında.

Myanmar da bunların arasında. Hatırlar mısınız bilmem, bir ara kendi ülkesindeki Müslüman halkı katlettiler, hem de Myanmar ordusu. İnsanların evlerini ve tarlalarını yaktılar. Çevre ülkelere göç etmeye zorladılar. Resmen katliam yaptılar. 1991’de Myanmar’dan Nobel barış ödül alan Ang San Su Çi de bu durumu gayet normal gördü ve “Ülkem katliam falan yapmıyor” dedi. Buna rağmen barış ödülü hala kendisinde.

Rusya da bu duruma sessiz kalıyor. Hemen dibinde bir halka zulmediliyor ama nafile. Bu konuda Rusya, Çin tarafında; Uygurlar tarafında değil. Rusya’ya gelen Uygurlar ülkelerine geri gönderiliyor.** Bir de zamanında bizim devlet erkanı Çin’e gittiğinde Çin devlet başkanı “Türkler bir heyet gönderip Uygur tarafını ziyaret edebilirler” demişti ama tabi kim cesaret edebilir? Her şey lafta mı yoksa? Niye Uygurların durumuna bakmaya gitmedi bizimkiler?

Daha söylenecek çok şey var bu konuda, aklıma geldikçe ekleyeceğim. Ama medyamız bu duruma susuyor, bunu bilin.

Ekrem

*https://news.sky.com/story/uighurs-detained-in-china-australia-attacks-shackled-prisoners-video-11817442

*https://www.reddit.com/r/videos/comments/d79gq0/chinese_transporting_uyghur_prisoners/

**https://www.themoscowtimes.com/2019/10/09/if-they-send-us-back-to-china-we-will-die-uighur-brothers-fight-deportation-from-russia-a67646

  • Kaynak: https://parlakjurnal.com/turk-medyasi-uygurlara-yapilan-zulme-neden-sessiz/
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için