• 24.12.2020
  • 7996 defa okundu

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin hükümetinin Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine yönelik etnik baskının soykırımla eşdeğer olup olmadığını belirlemek için inceleme emri verdi.

Gelecek ay görevini Antony Blinken’a bırakacak olan Pompeo’nun Uygur Türkleri’ne yapılan baskıyı inceleme emri, ayrılmadan önce Çin’i soykırımla suçlayabileceği beklentilerini yükseltti. 

Yetkililer incelemeyle ilgili kararın ne zaman ortaya çıkacağının belirsiz olduğunu söylerken, Donald Trump’ın başkanlıktan ayrılmaya yakın Çin hükümetinin soykırım yaptığına dair bir açıklaması, Joe Biden başkanlığa gelirken Washington - Pekin arasındaki gerilimi önemli ölçüde arttırabilir. 

Foreign Policy’de yer alan habere göre, Biden seçim kampanyasında, Çin’in Doğu Türkistan’daki yaptığı baskılara yönelik soykırım tabirini kullanmıştı.

"DİN ÖZGÜRLÜĞÜNE EN BÜYÜK TEHDİT"

Daha önce de konuya ilişkin açıklama yapan Pompeo, Çin’in Uygur Türklerine yönelik baskılarının "din özgürlüğüne en büyük tehdit" olduğunu belirtmişti.   

Pekin yönetiminin ''sözde terörle mücadele adı altında'' Uygur Türklerine baskı yaptığını vurgulayan Pompeo, "bölge halkının dini hassasiyetlerini göz ardı ettiğini ve aile bağlarını zayıflatma girişimi içinde olduğunu" ifade etti.   

WASHINGTON POST: ÇİN UYGUR KÜLTÜRÜNÜ SİLMEK İSTİYOR  

Washington Post gazetesi hafta başında, yüz binlerce Uygur Türkü'nün pamuk tarlalarında zorla çalıştırılmasını anlatan "Çin, Batı Çin'deki Müslümanlara yönelik cezai savaşında yeni bir cephe açtı" başlıklı bir makale yayımlamıştı.  

Makalede, geçen hafta Küresel Politika Merkezi tarafından geçen hafta yayımlanan rapor ele alınarak, "Pamuk hasadı, Çin'in, Uygurların geleneksel zihniyetini ve yaşam tarzlarını silme çabalarının bir başka penceresidir" değerlendirmesi yapıldı. 

Uygur Türklerinin, pamuk tarlalarında çalışmayı reddetmesi halinde "eğitim kampı" denilen toplama kamplarına götürülmekle tehdit edildiği kaydedilen makalede, "Çin hükümeti, Uygurların dillerini ve geleneklerini ortadan kaldırarak sosyal olarak yeniden yapılandırmak için çalışma ekiplerini kullanıyor" ifadelerine yer verildi. 

  • Kaynak: https://www.karar.com/pompeodan-uygur-talimati-cin-soykirim-suclamasiyla-karsi-karsiya-1598475
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,ABD Dışişleri Bakanı Pompeo,Antony Blinken,Washington Post

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için