• 04.05.2019
  • 653 defa okundu

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu üyeleri, Doğu Türkistan’da şehid edilen gazeteci Mir Kamil Kaşgarlı’nın annesi Hacı Buvi Hadiçe ve tüm Doğu Türkistan şehidlerinin gıyabi cenaze töreni için Hacı Bayram Camisi’nde bir araya geldi. Cuma namazı sonrası Hadiçe ve tüm Doğu Türkistan şehidleri için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Grup adına basın açıklaması yapan Tayyar Tercan, sadece inançları için katledilen, zulme uğrayan ve asimilasyon için her türlü işkenceye maruz bırakılan Müslümanların derdini dertlenmek, zulme ve zalime karşı mazlumdan yana olduklarını göstermek için bir araya geldiklerini ifade etti. Tercan, “
Doğu Türkistan ve birçok bölgede Müslümanlar soykırımdan geçirilirken bizler yüreğimizi yakan ateşin zalimleri yakması için dua etmekten başka bir şey yapamıyoruz.” dedi.

Doğu Türkistan’da Müslüman Uygur Türklerine sistematik soykırım yapıldığını belirtti.
“Yaşanan zulümler sona erip Uygurların kendi vatanlarında özgürce yaşayacakları güne kadar Doğu Türkistan davasının takipçisi olacaklarını vurgulayan Tercan, “Zulüm ile abad olunmaz. Her zulüm düzeni gibi zalim Çin de bir gün yıkılacak ve yaptıkları zalimliğin hesabı sorulacak.” diye konuştu.

 

  • Kaynak: http://habernida.com/merhume-haci-buvi-hadice-ve-tum-dogu-turkistan-sehidleri-icin-cenaze-namazi/?fbclid=IwAR0x_6V06QnhsrdWK6TAxfY43ot_Ee6zlA7QjywNJgJhMlwJzH9wYhzKLi8
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu,Hacı Bayram Camisi,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için